Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Základ pro mobilizaci stále máme, říká náčelník generálního štábu

  11:48aktualizováno  11:48
Česká armáda má podle náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře stále základ, na kterém stihne v případě ohrožení státu vycvičit mobilizované ročníky. Bečvář to řekl v rozhovoru pro MF DNES. Připomněl i to, že se armáda vrací k procvičování mobilizačních postupů.

Náčelník generálního štábu Josef Bečvář | foto:  Dan Materna, MAFRA

Českou armádu čeká od října nácvik postupů spojených s mobilizací. Začne se na úrovni štábů pozemních sil a v administrativě, v dubnu 2017 se zapojí i vojáci, konkrétně tankisté z Přáslavic a příslušníci aktivní zálohy.

Cvičení, vycházející ze vzrůstu nestability a napětí v bezpečnostním prostředí, bude mít podobu aktivace mobilizačních pracovišť a práci se záložáky v podobě začlenění do doplňovaných jednotek. Záložáci přitom budou představovat ročník povolaný z civilu - tak, jak by se dělo v případě reálného konfliktního scénáře. Chybět nebudou ostré střelby.

Model rozvoje armády v posledních letech a skutečnost, že se na nově zaváděná dobrovolná šestitýdenní cvičení zatím přihlásily „jen“ stovky lidí, může působit dojmem, že se toho po stránce přípravy léta strádající armády na případný boj neděje moc. Náčelník generálního štábu Josef Bečvář ale v rozhovoru pro MF DNES tak kritickému pohledu oponuje.

„Jestliže jdeme cestou profesionální armády, aktivních záloh a dobrovolníků, tak pořád máme základ, na kterém - když vláda vyhlásí stav ohrožení státu - stihneme vycvičit mobilizované ročníky. Ostatně se k problematice mobilizačních opatření po letech znovu vracíme a začínáme s jejich procvičováním, takže i zde naše schopnosti znovu posilujeme,“ řekl Bečvář.

Mezi zájemci o vojenský výcvik lze podle Bečváře sledovat dva věkové vrcholy - nejvíce je lidí starých 20-25 let, další vrchol pak tvoří lidé kolem pětatřicítky a starší. Posiluje i samotné profesionální jádro armády, kterou nyní tvoří necelých 19 tisíc vojáků. Vojsko má mít 24 tisíc příslušníků v mírovém stavu.

„Nemám vůbec problém s tím, ba naopak, že se do aktivních záloh či na dobrovolný výcvik přihlásí čtyřicátník,“ tvrdí Bečvář. Vysvětluje, že starší lidé ještě pamatují vojnu a mnohdy se v krizových situacích může hodit člověk schopný velet.

„Jednotky se budou doplňovat primárně z těch mladších, ale na druhé straně místo bude i pro starší, kteří již mají nějaké životní zkušenosti - na pozice nejnižších velitelů, techniků a specialistů. Tam nemusí být dvacetiletý bojovník, ale člověk, který má už něco v životě za sebou,“ argumentuje generál Bečvář.

Česká armáda podle něj zůstane aktivní i v misích, kterých se nyní účastní - tedy například v africkém Mali, kde se české speciální síly v jednom případě střetly s místními ozbrojenci. Bližší informace Bečvář s ohledem na utajení neposkytl.

Češi také budou pokračovat s vývozem munice například do Iráku, kde mají třicetičlenný poradní tým na letecké základně v Baládu (asi 60 kilometrů severně od Bagdádu). Vycvičí i pešmergy, tedy irácké Kurdy, bojující proti tzv. Islámskému státu na severu země. Čeští instruktoři vyškolí kurdské pyrotechniky.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Největší českou vlajku skládali v tělocvičně a stěhovali „jako epopej“

V Pelhřimově představili největší českou vlajku. Má rozměry 18 krát 12 metrů a...

Je tak velká, že se ani na výšku nevejde do brněnského veletržního pavilonu. Aby ji složili, museli si její výrobci...

Jak Babiš najde podporu pro svou druhou vládu? Odpoví v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš na úterním jednání Poslanecké sněmovny, která by měla...

Menšinový kabinet Andreje Babiše podle očekávání v úterý nedostal důvěru Poslanecké sněmovny. Prezident Miloš Zeman mu...

Tisíce lidí nevědí, že jejich zdravotní kartu po lékařích převzal úřad

(Ilustrační snímek)

Hromadné zavírání ordinací kvůli e-receptům se nekoná. Přesto si tisíce lidí musí najít nového lékaře a nevědí, že...

Najdete na iDNES.cz