Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Gaze pod vládou Hamasu hrozí hlad a teror

  7:52aktualizováno  7:52
Palestinská autonomie se fakticky rozdělila na dvě znepřátelené části. Krize pokračuje a hrozí přerůst ve vážnou humanitární katastrofu i občanskou válku.

Ještě nedávno stáli lídři Hamasu Haníja a Fatahu Abbás bok po boku. Teď je to jinak. | foto: Suhaib SalemReuters

Na Západním břehu Jordánu totiž od soboty vládne prozatímní vláda, kterou posvětil předák umírněného hnutí Fatah a zároveň palestinský prezident Mahmúd Abbás. Pásmo Gazy však od konce minulého týdne ovládá radikálně islamistický Hamas, který nový kabinet neuznal. A jeho zformování dokonce označil za puč.
 
Dočasná vláda, v níž na rozdíl od té předchozí není žádný ministr z Hamasu, se ujala moci díky dekretu, který vydal prezident Abbás. Jinými slovy, prezident jmenoval přechodnou vládu, aniž se zeptal paralyzovaného parlamentu, kde má navíc většinu Hamas.

Pomoc dostane jen Fatah
Abbás tak reagoval na postup hamasistických ozbrojenců, kteří ovládli celé pásmo Gazy, odkud po vodě i souši prchají stoupenci Fatahu a prezidenta Abbáse. Toho podporuje nejen většina Palestinců na Západním břehu Jordánu, ale v zásadě i Spojené státy a  Izrael.

Očekává se proto, že mezinárodní sponzoři palestinské autonomie – kromě USA hlavně Evropská unie – mohou záhy svoji pomoc obnovit. Jejich hlavním argumentem pro zastavení podpory totiž byla skutečnost, že vládu zformoval Hamas, neuznávající předchozí mírové dohody s Izraelem ani existenci židovského státu jako takového.

Nyní tedy pomoc Palestině obnovena být může, fakticky však peníze dostane jen Abbásův Západní břeh Jordánu. Z Gazy se stane outsider nejen v rámci Palestiny, kterým ostatně již byla, ale i v rámci mezinárodního společenství.

Pásmu Gazy tak hrozí, že se stane dalším ohniskem nestability, které bude přitahovat zločinecké gangy a mezinárodní teroristy – tedy hlavně jejich peníze – navzdory předchozím ujištěním Hamasu, který se například od akcí sítě Al-Kajda otevřeně distancoval.

Izrael, který si je dobře vědom nebezpečí chaosu, už zareagoval, když v sobotu slíbil uvolnit blokádu pásma Gazy pro dodávky potravin a humanitárního materiálu. Přestože experti odhadují, že Gaza má zásoby snad na několik týdnů, hrozí na tomto nevelkém území humanitární krize i v Palestině nevídaného rozsahu.

O stále rostoucí propasti mezi Fatahem a Hamasem svědčí i sobotní incident, při němž obyvatelé Gazy bez rozpaků vydrancovali vilu palestinského vůdce Jásira Arafata, zesnulého v roce 2004. Tedy objekt, který je stoupencům Fatahu bezmála svatý.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Voda dojde 22. dubna. Kapské město je na suchu, šetřit musí i turisté

Kapské město trápí v posledních letech velmi vysoké teploty a sucha.

Klimatické změny přinášejí do některých světových regionů dosud nevídaná horka. S nimi přicházejí regiony o zdroje...

Senát USA neschválil rozpočet vlády, která teď nemá peníze na provoz

Kapitol, sídlo amerického Kongresu (8. listopadu 2016)

Americký Senát se nedokázal včas dohodnout na dočasném rozpočtu pro federální vládu Spojených států, která tak nyní...

Turecko zahájilo v syrském Afrínu pozemní operaci, prohlásil Erdogan

Situace v Afrínu v posledních dnech eskaluje (19. ledna 2018)

Turecká armáda v sobotu v severosyrském Afrínu, který ovládají kurdské milice YPG, de facto zahájila pozemní operaci....

Najdete na iDNES.cz