Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Odposlechy dávají Rathovi částečně za pravdu, peníze měly jít na volby

  14:52aktualizováno  17:43
David Rath se ve svém projevu obratně vyhýbal zmínce o penězích, které si odnášel v krabici od vína. Úplně se ale tomuto tématu nevyhnul - a možná tím zneklidnil své bývalé kolegy z ČSSD. Podle Ratha totiž měly peníze sloužit na volební kampaň. Naznačují to další odposlechy, které přinesl deník Insider.

Vystoupení Davida Ratha při jednání Poslanecké sněmovny o jeho vydání (5. června 2012) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

I když odborníci Rathův proslov označili za ryze politický, nejméně jedna věta nezapadla. "Když se podíváte do těch materiálů, to je několik tisíc stran různých rádoby odposlechů a dalších věcí, všechno neúplné, nekompletní, vykuchané, tak i v tomto nekompletním torzu spisu naopak najdete spoustu vět a slov o tom, že peníze na volby, financování voleb. To tam najdete," prohlásil v úterý Rath.

A jak to vypadá, Rath možná skutečně nelhal. Podle nově zveřejněných odposlechů se totiž o penězích na volby bavily Kateřina Pancová a Ivana Salačová - tedy ženy, které byly zadrženy spolu s Davidem Rathem.

"Jako pozor, v tomhle třeba už není nikdo jinej než jako já, to potom ještě budu dávat na kandidátku, to není moje, že jo? Dobře víte, že to jsou jakoby na, na...," řekla Pancová, kterou obratem doplnila Salačová. "Jasně na volby no, jasně jasně."

"Buďte stejně transparentní jako my," vyzvala TOP 09

Politická reakce na Rathův projev na sebe nedala dlouho čekat. TOP 09 prostřednictvím předsedy poslaneckého klubu Petra Gazdíka vyzvala sociální demokracii k větší průhlednosti jejího financování. Gazdík bez přehnané skromnosti prohlásil, že financování TOP 09 je zcela transparentní.

"Máme soubor pravidel, která garantují seriózní hospodaření zcela otevřené kontrole veřejnosti, opozice a médií. Projev Davida Ratha inspiroval TOP 09 k nabídce, že své vnitřní předpisy, v mnohém jdoucí nad rámec zákonem daných povinností, poskytne sociálním demokratům jako pomoc pro zprůhlednění finančních toků proudících z a do Lidového domu," nabídl Gazdík.

Sociální demokracie by podle něj neměla zveřejňovat své účetnictví jednou ročně, ale "on-line, aspoň jednou měsíčně".

Že by se Rathův případ nějak vztahoval k sociální demokracii, už v úterý ostře odmítl předseda této strany Bohuslav Sobotka. "S kauzou Davida Ratha nemá financování ČSSD nic společného. Naše hospodaření je transparentní a nezávisle auditované. Předražování zakázek pokládáme za nepřijatelné," řekl Sobotka iDNES.cz (rozhovor s předsedou ČSSD najdete zde).

Místopředseda ČSSD pro financování Martin Starec v ČT Gazdíkovi vzkázal, že jeho rady strana nepotřebuje. "Kdyby jako poslanec studoval dokumentaci, kterou má k dispozici, jistě by věděl, že naše výroční zpráva je auditovaná, Sněmovna i ministerstvo financí ji označilo za úplnou. Společnost Cíl je stejně auditovaná jako ČSSD. Navíc je letos nově auditování čtvrtletní," řekl Starec.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Řidiči kamionů v koloně na D1 zahájili přestávku, rozjet se jim nechtělo

Sněžení způsobilo kalamitu na D1 (16. ledna 2018).

Desítky kilometrů dlouhá kolona, která se od úterý tvořila před nehodou na 99. kilometru dálnice D1, se ráno začala...

Sokolskou boudu v Janských Lázních nahradí restaurace s pivovarem

Chátrající Sokolská bouda na Černé hoře v Krkonoších (4.12.2015).

Na Černé hoře v Krkonoších by měla v příštích letech vzniknout rozsáhlá restaurace s pivovarem. Vyrůst má na místě...

Poslanci odmítli, aby komisi pro kontrolu GIBS vedl komunista Ondráček

Komunista Zdeněk Ondráček na schůzi Sněmovny

Sněmovna odmítla, aby komunista Zdeněk Ondráček, muž, který před listopadem 1989 v Pohotovostním pluku Veřejné...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz