Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vytváříme třetí sílu, věří Gazdík. Děsí se povolební koalice ANO a KSČM

  10:08aktualizováno  10:08
Starostové a nezávislí (STAN) se nebojí toho, že je ve volbách na společných kandidátkách s KDU-ČSL přeskočí lidovci. Spolupráce podle šéfa hnutí STAN Petra Gazdíka vytváří na české politické scéně třetí sílu, která přivádí novou generaci politiků a může konkurovat hnutí ANO i ČSSD. V rozhovoru s ČTK rovněž uvedl, že se „děsí“ koalice ANO a KSČM, která by mohla vzniknout po nadcházejících volbách.

Petr Gazdík na sjezdu KDU-ČSL na pražském Chodově. Lidovci mají rozhodnout o volebním spojenectví s hnutím Starostové a nezávislí (STAN). | foto:  Petr Topič, MAFRA

Koalice KDU-ČSL a hnutí STAN podle Gazdíka vylučuje povolební spolupráci s jakoukoliv extremistickou stranou. „My určitě vylučujeme spolupráci s jakoukoliv extremistickou silou, ať je to komunistická strana nebo třeba Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury,“ řekl Gazdík.

Lidé chtějí nové tváře

„Je tu touha po výměně generací v politice, po politicích, kteří nejsou od revoluce v Parlamentu nebo se nepodíleli na marasmu 90. let a nebudovali systém propojení podnikatelské moci a politiky,“ řekl Gazdík. Poukázal přitom jak na dlouholeté politiky, tak na předsedu hnutí ANO Andreje Babiše, který podle něj má z 90. let vazby na podnikatele i na politiky.

Kritizoval strany, které sázejí na to, že lidé v dnešní zrychlené době čtou jen titulky, a sází na marketingové výkřiky. Jako problematickou vidí i spolupráci s hnutím ANO a jejím předsedou Andrejem Babišem. Rozdíl podle něj není ani v tom, zda by v případné koalici Babiš figuroval osobně, protože on a hnutí ANO jsou podle něj jedno. „ANO a Babiš jedno jsou, ale voliči jsou suverénní a o tom, co v této zemi bude dál, rozhodují voliči,“ uvedl.

S dalšími stranami se koalice shoduje i na kritice ANO a Babiše, který na mítincích začal rozdávat svou vizi roku 2035 (více o ní zde). „Ten princip, že ANO bude prosazovat program, o kterém Andrej Babiš sní... . Je mi líto, že lidé nejdou po realitě, stejně jako u SPD je to trochu marketing, takže spolupráci s hnutím ANO vidím jako problematickou,“ řekl Gazdík.

Lidovci podle něj tvoří program permanentně na zasedáních programové komise, starostové pracovali s odborníky na programu tři čtvrtě roku. Babiše naopak kritizuje za to, že chce vždy prosazovat věci, které ho právě napadnou, v minulosti například zrušení Senátu.

Přizpůsobíme se, děsím se koalice ANO a KSČM

Koalice STAN a KDU-ČSL se podle Gazdíka povolební realitě přizpůsobí. „My určitě netrváme na tom, že musíme být ve vládě, jako starostové i koalice s lidovci ty věcné věci budeme umět prosazovat i z opozice,“ řekl. Dodal ale, že má o Česko strach, protože ho děsí koalice ANO s komunisty či extremisty.

Prezident? Asi Drahoš

Koalice KDU-ČSL a STAN by během následujících týdnů měla zveřejnit své stanovisko, koho podpoří v prezidentských volbách. Gazdíkovým osobním favoritem je bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš. Gazdík si myslí, že kampaně uchazečů o funkci hlavy státu a politických stran před volbami do Sněmovny se budou vzájemně ovlivňovat, věří ale v moudrost voličů.

Lidovci a starostové o otázce nyní jednají. „Kdybyste se mě ptali na soukromý názor Petra Gazdíka, tak můj osobní názor je, že ideálním kandidátem je pan profesor Drahoš. Říkám to už od podzimu,“ řekl.

Současný prezident Miloš Zeman podle Gazdíka vede a do voleb povede kampaň, i když tvrdí opak. Vést by ji mohl i tím, jak bude řešit situaci po volbách. „Pan prezident celou dobu svého prezidentského úřadu má originální řešení, už třeba tím, že říká, že ústavní zvyklosti jsou idiotské,“ řekl Gazdík.

„Kampaň povede (Zeman) už třeba i tím způsobem, jakým bude řešit situaci po volbách z hlediska vzniku koalice a vzniku vlády. To, čeho se osobně obávám, je zdravotní stav pana prezidenta, jeho schopnosti zemi vést, nejenom do konce volebního období, ale už vůbec po dobu dalších pěti let,“ dodal Gazdík.

Vyloučil možnost, že by STAN a lidovci vyjednávali o koalici zvlášť. „Bezesporu budeme vyjednávat společně, ta koalice bude postupovat jednotně, to garantuji. Podaná ruka starosty platí,“ řekl. Strany podle něj budou mít společný poslanecký klub i program.

Nepředpokládá, že by mohly vzniknout spory, zda případně ministerská křesla obsadí představitel STAN či KDU-ČSL. „Já nedělám politiku pro to, aby někdo ze STAN včetně mě seděl na ministerském postu. My si teď nebudeme rozdělovat jitrnice, kdy nemáme ještě prase. Chceme politiku vrátit k věcným cílům, bavit se o tom, co v příštím volebním období prosadíme. Ministerské posty jsou jen prostředek, ne cíl,“ konstatoval Gazdík.

Koalice bude muset pro vstup do Sněmovny překonat zvýšený volební práh deseti procent, Gazdík z něj ale strach nemá. „Kdyby přišli jenom ti, co nás volili v krajských volbách, tak bychom už měli deset procent. Myslím, že ten výsledek bude výrazně lepší, očekávám výsledek kolem 15 procent,“ řekl.

Uspěje podle vás koalice KDU-ČSL a STAN v nadcházejících parlamentních volbách?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 23. června 2017. Anketa je uzavřena.

NE 1598
ANO 998

Vykroužkování se nebojíme

KDU-ČSL kandidovala v roce 2002 v koalici s US-DEU a po volbách měli lidovci 22 poslanců a unionisté devět. Gazdík se ale podobného scénáře nebojí. „Jednak my se doplňujeme regionálně, zatímco KDU-ČSL je mnohem silnější v moravských regionech, starostové jsou mnohem silnější v českých krajích,“ řekl. „Druhá věc, cílem starostů není primárně, aby za nás seděl ve Sněmovně co největší počet lidí, ale aby tam seděli co nejkvalitnější lidé. My takové nabídneme a já věřím, že to voliči ocení,“ uvedl také.

Třetí síla proti ANO a ČSSD

O spolupráci s KDU-ČSL Gazdík stojí také proto, že podle něj mění rozložení sil na české politické scéně. „Máme tu jednu stranu, která chce stát jako firmu, máme tu druhou stranu, která chce socialismus a masové přerozdělování. A z našeho pohledu je tady poptávka po třetí síle.“

„Jestli je poslanců devět, dvacet nebo třicet, je v zásadě jedno, protože máme velmi dobře vyvinutý systém elektronické demokracie, jsme přímo spojeni s našimi starosty a v okamžiku, kdy nastane nějaký problém a naši starostové jsou bombardováni lidmi pro nějaký úřednický nesmysl, tak jsme schopni na to reagovat,“ řekl Gazdík.

Starostové podle Gazdíka uvažovali i o samostatné kandidatuře do Sněmovny, ke které je motivoval úspěch v loňských krajských a senátních volbách. Pro spolupráci s lidovci se rozhodli ale i proto, že český volební systém nahrává stranám, které získají dvouciferný výsledek.

Rozdíl proti samostatné kandidatuře podle Gazdíka znamená zisk osmi až deseti poslanců navíc. „A těch osm až deset poslanců jsou ti, kteří budou určovat směr, kterým se tato země po volbách vrhne. Jestli se staneme nejzápadnější částí východní Evropy nebo nejvýchodnější částí západní Evropy,“ řekl.

Na volby dáme 60 milionů

Původně KDU-ČSL a STAN předpokládaly, že na kampaň vydají 50 milionů korun, nakonec musely rozpočet přehodnotit. „Bude to zhruba o deset milionů víc, takže 60 milionů,“ řekl Gazdík. Strany by si měly rozdělit náklady v poměru 40 procent STAN, 60 procent KDU-ČSL. Starostové chtějí kampaň financovat ze státních příspěvků, z darů a částečně i pomocí půjčky.

Koalice představí další volební klipy

K oslovení voličů chce koalice využívat i filmové klipy, jako to udělala už při oficiálním představení spolupráce STAN a KDU-ČSL. Tento klip režiséra Filipa Renče, v němž vystupuje dvojice chlapců, kteří se na konci promění v šéfy obou uskupení Gazdíka a Pavla Bělobrádka, si předseda starostů pochvaloval, protože vyvolal velké odezvy. „Šli jsme na to s nadsázkou, chtěli jsme vzbudit emoci a to se zjevně podařilo,“ řekl. Volební klipy podle Gazdíka budou natáčet další režiséři.

Kampaň bude rozfázovaná a koalice v ní postupně představí kapitoly svého programu. „Příští týden budeme představovat náš ekonomický program. V dalším týdnu představíme náš školský program,“ řekl Gazdík. Obě strany hodlají prezentovat i odborné garanty jednotlivých programových kapitol. „Budou tam výrazné osobnosti z podnikatelské sféry, které třeba dříve podporovaly některé jiné strany a pochopily, že stát jako firma není řešení,“ řekl s odkazem na hnutí ANO.

V kampani chtějí lidovci a starostové představovat také regionální témata a regionální osobnosti. K oslovení voličů chce koalice využít všechny druhy kampaně, ale spoléhat se chce především na přímý kontakt s lidmi. „Určitě se budeme snažit, aby ta kampaň byla vtipná a nad věcí. Budeme se snažit na nikoho neútočit,“ řekl Gazdík.

Předseda STAN také prozradil své favority mezi volebními hesly. „Abyste se před vašimi dětmi jednou nemuseli stydět, že jste dali hlas firmě. Nebo: Síla, která řeší vaše problémy, ne naše vnitřní,“ řekl.

Jako dva malí skauti. Lidovci a STAN mají nový spot:

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Další z rubriky

Okamura i Filip ve vedení Sněmovny, Fiala ne. Podle ODS „nepolíbil prsten“

Předseda Úsvitu Tomio Okamura a šéf komunistů Vojtěch Filip a Martin Pecina...

Jan Hamáček z ČSSD, lídr komunistů Vojtěch Filip, poslanec Pirátů Vojtěch Pikal a šéf SPD Tomio Okamura byli zvoleni...

Boje o Hrad se může zúčastnit devět lidí, nejvíc chyb v petici měl Zeman

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

Ministerstvo vnitra v pátek ráno potvrdilo, že se prezidentských voleb může zúčasnit devět kandidátů. Při kontrole...

Stát slíbil, že přidá. Na karlovarské Císařské lázně pošle 250 milionů

Karlovarské Císařské lázně.

O 150 milionů více než se dosud předpokládalo by měl dát stát na opravu Císařských lázní. Karlovarský kraj, kterému...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz