Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Gazdík: Jsme na hraně existence vlády. Další nabídku VV nedostanou

  0:06aktualizováno  0:06
Žádnou další vstřícnost od koaličních partnerů nemohou Věci veřejné očekávat. Podle šéfa poslaneckého klubu TOP 09 a předsedy Starostů a nezávislých se vláda dostala na hranu existence. Ultimátum Víta Bárty, že VV musí mít čtyři plnohodnotná křesla, Gazdík nebere. Stěží by podle něj mohla fungovat i menšinová vláda držená Věcmi veřejnými.

Poslanec Petr Gazdík (TOP 09 a STAN) | foto: Jan Karásek, MAFRA

V projevu před znovuzvolením do čela Starostů a nezávislých jste řekl, že řešíte v koalici problémy, které občany otravují a nikam neposouvají zemi. Jak dlouho to ještě hodláte dělat?
Situace se už velmi nachýlila a nedovedu si už představit, že by mohla dál pokračovat tím stylem, kdy strana Věci veřejné nemá elementární pokoru, je zmítána obrovskými skandály a není schopna prokázat jak je financována. Je velké podezření, že je financována korupčně. Zatím nikdo nevysvětlil plán, který tam existoval na privatizaci veřejné moci. To všechno jsou závažná fakta, která občany znechucují. Jsme už na hraně. Byť jsme konzervativní strana a snažíme se trpělivě vyjednávat, naše trpělivost také není bezbřehá.

Už jste se dostali v koalici do situace, kdy navrhnete odchod Věcí veřejných z vlády a že by pouze tolerovaly menšinovou vládu ODS a TOP 09 a případně ji podporovaly jen ve Sněmovně?
Já bych řekl, že v nejbližších hodinách a dnech se to zlomí na jednu nebo na druhou stranu. Je to o tom, jestli Věci veřejné jsou schopny sebereflexe a pokory.

Jak vnímáte ultimátum, které dal koalici Vít Bárta, když řekl, že čtyři křesla ve vládě musí mít do začátku schůze Sněmovny, do úterý do 14 hodin, jinak odcházejí a vláda končí?
My jsme toto ultimátum slyšeli na koaličním jednání už dvakrát, pro nás to není nic nového. Domnívám se, že to ultimátum je velmi špatně postaveno. VV mají podle koaliční smlouvy nárok na čtyři křesla, to samozřejmě respektujeme. Oni dostali nabídku, kterou později přijali, mít ve vládě vicepremiéra pro boj s korupcí. To, že pan John nakonec tu nabídku odmítl, je jejich vnitřní věc...

Petr Gazdík před jednáním koaličních lídrů (1. června 2011)

Čili mají obsadit právě tohle křeslo.
Mají možnost obsadit toto místo. Pan premiér Nečas a ODS byli tak vstřícní, že jim bylo nabídnuto další křeslo, tím myslím vicepremiéra pověřeného řízením legislativní rady vlády. Myslím, že tohle je obrovská vstřícnost ke straně, která se zmítá ve skandálech, není schopna vyjasnit své financování a není schopna sebereflexe. Větší vstřícnost Věci veřejné nemohou očekávat. A pakliže tuto nabídku nepřijmou, je to věc jejich odpovědnosti za tuto zemi.

Teoreticky menšinová vláda být může. Ale ne tolerovaná VV

Je podle vás možné, aby fungovala jen dvoučlenná vláda ODS a TOP 09 a Věci veřejné ji pouze tolerovaly a ve Sněmovně hlasovaly pro reformy? Věci veřejné opakovaně připomínají, že právě tohle už od loňských voleb nabízejí.
Odpovím šalamounsky. V teoretické rovině by to mohlo fungovat. Neumím si ovšem představit, že by to mohlo fungovat s Věcmi veřejnými.

Není to pro vás jako předsedu Starostů a nezávislých, který bojuje za spravedlivější rozdělení mezi velká města a menší obce, tak trochu pech, že se vám rozpadá koalice právě ve chvíli, kdy ministr financí Kalousek předložil návrh, podle nějž největší města budou muset přenechat menším 5 miliard korun?
Nejde jen o těchto 5 miliard korun, ale ještě o dalších 7 miliard z národních dotačních titulů, které jsou rozdělovány netransparentně, byrokraticky a patrně také s obrovským korupčním potenciálem. Nechceme čtyři největší města obrat o 5 miliard korun, pouze chceme do rozpočtového určení daní zavést jiný systém. Ale když se vrátím k vaší otázce. Znám málo lidí, kteří jsou z této vlády frustrováni jako já. Šest let bojuji za jiné rozpočtové určení daní a v momentě, kdy ta věc má jít do vlády a do Sněmovny, tak tu řešíme korupční skandály koaličních partnerů, naprostou nevyzpytatelnost jedné koaliční strany. Bojuji za věcné téma, které prospěje velké většině lidí, osmi miliónům občanům této země. Nevidím důvod, proč by měl Liberec dostávat dvakrát méně na občana než Plzeň. Nevím, proč je občan Kladna či Českých Budějovic hodnocen o polovinu méně ve srovnání s občanem Ostravy či Brna.

Byl jste hodně smutný z toho, že když vás delegáti vašeho sněmu chtěli zvolit elektronicky v tajné volbě hlasováním na iPadech, selhalo to, protože delegáti si s tím nedokázali poradit a nakonec o vás hlasovali aklamací, bez využití moderní techniky?
Byl jsem smutný, když to bylo označeno za taškařici. V dalších volbách už to fungovalo. Trapas to ale byl, to přiznávám. Myslím, že se ale systém osvědčil a nevidím důvod, proč bychom i příště neměli volit elektronicky.

Petr Gazdík byl znovu zvolen předsedou hnutí Starostové a nezávislí (4. června

Povinnosti musí platit i pro Romy. Už žádné dávky, když nebudou děti řádně chodit do školy

Zaujalo mě ve vašem vystoupení, že musíte být ti, kdo uchopí problém soužití většinové populace a Romů. Mluvil jste o tom, že podle průzkumů by až 90 procent lidí nechtělo bydlet v jejich sousedství a že byste tohle téma neměli přenechat extrémistům. Co konkrétně chcete udělat?
Nevím, kdo jiný, než komunální politici, kteří ty problémy denně na komunální úrovni zažívají, by měli toto téma řešit. To téma je citlivé, nedaří se ho řešit desítky let. My také nemáme ambici, že se nám to podaří do roka nebo do dvou. To samé se týká cizinců, kteří v zemi přibývají. Rádi bychom naší zkušeností komunálních politiků přispěli k věcné diskusi veřejnosti, jak to řešit. Osobně myslím, že by se to mělo řešit odvěkou metodou "cukru a biče". Musí být jasné povinnosti a rovnost ve všem, tak aby všechny povinnosti plnili i naši romští spoluobčané. Samospráva a státní správa musí udělat všechno pro to, aby ty povinnosti byly vymahatelné. Na druhou stranu tu musí být prostor pro programy, jak začlenit tuto komunitu do normálního života lidí. Obce jsou zřizovateli základního školství. Jedna z věcí, o které budeme diskutovat, je fungování školství. K tomu, aby se někdo asimiloval, potřebuje vzdělání.

Máte představu, jak donutíte chodit do školy děti, jejichž rodiče je tam třeba odmítají posílat, protože to považují za zbytečné?
To je ta metoda biče. Veškeré sociální dávky a příspěvky by měly být vázány na to, že rodiče plní své povinnosti a posílají děti do školy. Měly by být také zřízeny předškolní vzdělávací kurzy, aby ty děti, když půjdou do školy, měly alespoň ty nejelementárnější znalosti, uměly česky. To je základ, u kterého bychom měli začít. Tohle téma by měli uchopit Starostové a nezávislí, a to dříve, než se toho zmocní extremisté a budou to řešit způsobem, který se vymstí nám všem.Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Ostravskem otřáslo zemětřesení o síle 3,5. S lidmi se zhouply postele

Denní záznam seismografu ve stanici OKC na Ostravsku

Před čtvrtou hodinou ranní probudilo lidi z Ostravska řinčení sklenic či houpání postelí. Podle seismologů oblastí...

Opilý muž stopoval v noci uprostřed dálnice D46, srazilo ho auto

Zastavit stopaři se řidičce jedoucí ze Svitav do Litomyšle nevyplatilo....

Šestačtyřicetiletého muže srazilo v sobotu časně ráno na dálnici D46 na Prostějovsku osobní auto. Muž v tmavém oblečení...

KOMENTÁŘ: Pakt titánů. Jaké vyhlídky má spojenectví Zemana a Babiše?

Prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě předsedu hnutí ANO Andreje...

Tak pevné spojenectví prezidenta republiky s politickým premiérem Česko nepamatuje. Jak dlouho však vydrží, tedy dokdy...

Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí
Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.Najdete na iDNES.cz