Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Gaye a lesby registrace láká, za čtyři roky si řeklo „ano“ tisíc párů

  9:52aktualizováno  9:52
První prázdninový den oslavil český zákon o registrovaném partnerství čtyři roky života. Za tu dobu si u nás své "ano" řeklo na tisíc gay a lesbických párů. Tedy, téměř tisíc. Jubilejní číslo padlo o týden později - ve středu 7.7., kdy se v Ústeckém kraji registroval mužský pár.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Možnosti legálně stvrdit svůj svazek využilo od 1. července 2006 do konce letošního června 995 párů, z toho 704 mužských a 291 ženských, uvádí soukromé statistiky Mildy Šlehofera, bývalého gay aktivisty a redaktora portálu ColourPlanet.

STATISTIKY

Praha - Celkem: 328, Zaniklé 8, Cizinci: 43
Jihočeský - Celkem: 34, Zaniklé: 2, Cizinci: 6
Jihomoravský - Celkem: 109, Zaniklé: 0, Cizinci: 11
Karlovarský - Celkem: 33, Zaniklé: 3, Cizinci: 3
Královéhradecký - Celkem 28, Zaniklé: 1, Cizinci: 2
Liberecký - Celkem: 50, Zaniklé: 5, Cizinci: 4
Moravskoslezský - Celkem: 86, Zaniklé: 7, Cizinci: 4
Olomoucký - Celkem: 41, Zaniklé: 2, Cizinci: 4
Pardubický - Celkem: 27, Zaniklé: 1, Cizinci: 2
Plzeňský - Celkem: 38, Zaniklé: 3, Cizinci: 5
Středočeský - Celkem: 102, Zaniklé: 9, Cizinci: 9
Ústecký - Celkem: 90, Zaniklé: 2, Cizinci: 7
Vysočina - Celkem: 13, Zaniklé: 0, Cizinci: 3
Zlínský - Celkem: 16, Zaniklé: 1, Cizinci: 3

* data jsou k 30.6.2010.

Zdroj: ColourPlanet

Magická "tisícovka" padla jen pár dnů po čtyřletém výročí zákona o registrovaném partnerství. Ke konci června totiž zažádalo o termín registrace dalších 25 dvojic a tisící pár si nakonec řekl své "ano" už 7. července v Ústeckém kraji..

Rozhodovalo se mezi dvěma kraji, protože se ve stejný den se konaly dva obřady vstupu do partnerství, nakonec vyhrál ten Ústecký.

"Na přání matriky nezveřejníme místo a čas, ale jednalo se o mužský pár," uvedl Šlehofer.

Co ještě prozradily statistiky? Nejčastěji se nechávají homosexuální páry registrovat v Praze, Brně a v Kladně. Stejné pořadí platí i v počtu párů, kdy jeden z partnerů pochází ze zahraničí.

"Ve všech krajích jsou vždy nějaké národnostně smíšené páry. Zajímavé od počátku jsou i destinace, odkud partneři pochází. Letos to za tradičním Slovenskem byla Brazílie, Ukrajina, Austrálie, Filipíny, Malajsie a Francie. Je znát, že gay a lesbická minorita je opravdu kosmopolitní, nebojí se výzev a možností," míní Šlehofer z ColourPlanet.

Za čtyřleté období stihlo svou registraci ukončit 45 dvojic, častěji svazek nevyhovoval ženám, které se rozešly v 25ti případech. Od letošního ledna pak registraci zrušilo 11 dvojic.

Nejstálejší jsou zřejmě svazky z Jihomoravského kraje, kde doposud nezaniklo žádné ze 109 registrovaných partnerství. Nulu na kontě má i Vysočina, tam se ale doposud registrovalo jen třináct párů.

SIDOVSKÝ: NA "NÁŠ" DEN nezapomenene

Manažer a producent Janis Sidovský se se zpěvákem Pavel Vítkem registrovali tři dny po uzákonění homosexuálních partnerských svazků. Registraci uzavřeli 3. 7. 2006 na nádvoří hradu Karlštejn po devatenácti letech vztahu. Mezi gratulanty nechyběl ani Karel Gott, který páru popřál hodně lásky.

Co pro Vás institut registrovaného partnerství znamená?
Symbol legalizace gay vztahů. Ten zákon je nedokonalý, v tom souhlasím s prezidentem Klausem, ale svoji společenskou a osvětovou roli určitě sehrál.

Změnilo či posunulo to váš vztah?
Ne. My se brali po devatenáctiletém vztahu, kdy už máme všechno usazené. Praktické záležitosti, jako je například právo na informace o zdravotním stavu partnera, jsme, díky bohu, ještě nepotřebovali využít. Kdybych neměl Pavla napsaného v občance, tak si ani nevnímám, že jsem registrovaný. Nemáme prstýnky, nic, co by úřední stvrzení vztahu připomínalo.

Jak jste prožili tento den? Jsou momenty, které nezapomenete?
Na ten den se nedá zapomenout, protože byl naprosto výjimečný. Pozvali jsme všechny osobnosti, které tenkrát podepsaly petici za uzákonění registrovaného partnerství, a když nám Karel Gott s Evou Pilarovou a dalšími umělci zpívali "Ukážu ti cestu rájem", byl to doják jak z hollywoodského filmu.

Je pro homosexuály registrace partnerství důležitá?
Ano, protože upravuje některá jejich práva a povinnosti, které by jinak museli složitě a poměrně nákladně zajišťovat přes notáře nebo právníky. Partnerství je normou, že jejich soužití společnost, alespoň na papíře, akceptuje.

Změnil se podle vás po uzákonění registrace homosexuálních párů nějak přístup české společnosti?
Latentní diskriminace tu existuje pořád, ale s otevřenou averzí jsem se nesetkal. Pohled na gaye se velmi změnil k lepšímu už od revoluce a myslím, že nyní v odbourávání předsudků mají velké rezervy sami gayové a lesby. Podle mě jejich obraz bude lepší, když vyjdou s pravdou ven a svou orientaci přestanou tutlat. Pak ani nebude senzací, kdo je a kdo není gay. Společnost by měla znát konkrétní zástupce minority, aby pochopila, že se není čeho bát.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Začátek týdne bude větrný, přes Beskydy a Jeseníky se může přehnat orkán

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...

Lidem chodily na mobil jízdenky, které neobjednali. Peníze dostanou zpět

SMS jízdenka (ilustrační foto)

Systém, který v Ústí nad Labem posílá na mobily SMS jízdenky na MHD, v sobotu posílal a zaúčtoval i doklady, které si...

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...Najdete na iDNES.cz