Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Gastarbaitři utíkali ze Slovanského domu

  19:33aktualizováno  19:33
P r a h a - Razii na jednom z největších stavenišť v centru hlavního města - v nedokončeném traktu Slovanského domu na Senovážném náměstí - provedla ve čtvrtek krátce před desátou hodinou cizinecká policie ve spolupráci s úřadem práce. Převážně ukrajinským dělníkům kontrolovala doklady a zjišťovala, zda mají povolení k pobytu a k práci. "Zkontrolovali jsme pětadvacet osob, sedm z nich jsme předvedli na služebnu cizinecké policie, protože byli na našem území nelegálně, bez platného povolení," řekl Luděk Bredler velitel zásahu z cizinecké police.

Dva policejní antony brzdí před zadním traktem Slovanského domu na Senovážném náměstí, kde pilně pracují dělníci. O něco později bílé dodávky se zelenými pruhy odjíždějí zpět na služebnu. Uvnitř sedí sedm ukrajinských dělníků - uvízli v síti kontrolní razie, kterou na staveništi provedly dvě desítky příslušníků cizinecké policie.

Sedm nešťastníků čeká podle velitele Bredlera patrně jenom návrat do vlasti. Přestože připustil, že někteří gastarbeitři, kteří do Čech míří především ze zemí bývalého sovětského svazu, ze stavby utekli, akci hodnotí jako úspěšnou. Šanci prchajícím dělníků dal zejména zástupce investora, jehož se policisté museli dotázat, zda mohou na staveniště - soukromý pozemek - vstoupit.

Po téměř hodinovém čekání policisté začínají prohledávat rozsáhlé prostory komplexu Slovanský dům. Nekompromisní člen bezpečnostní ochranky objektu zakazuje vstup televizním štábům a fotoreportérům. "Utekli druhou stranou, na kobercích v chodbách opravené části Slovanské domu jsme našli stopy od malty a bláta," konstatuje po skončení akce jeden z policistů.

Rutina cizinecké policie
Čtvrteční zátah byl pro policisty z cizineckého odboru pouhou rutinou. Jenom od začátku roku podobných kontrol provedli pětadvacet. "Letos jsme předvedli tři sta padesát osob, z toho 240 lidem jsme zakázali pobyt v republice. Sedmdesátka skončila v cele," vypočítává Bredler.

Mezi policisty v modrých uniformách se proplétají dvě ženy v civilu.  Jsou to kontrolorky úřadu práce hlavního města, které se zajímají zejména o to, zda cizincům nechybí povolení k práci a zda jejich zaměstnavatelé mají všechny dokumenty v pořádku.

"Docela dobře se doplňujeme, policie kontroluje povolení k pobytu a my povolení k práci," míní Jana Gavendová z právního a kontrolního odboru pracovního úřadu. Včera vybrali asi pět smluv uzavřených mezi investorem a subdodavateli, kteří zaměstnávají Ukrajince a Slováky. "Pokud nám firmy nedoloží, že jejich zaměstnanci mají platná povolení, hrozí jim sankce," prohlašuje.

Pokuta může dosáhnout až k čtvrt milionové hranici. V praxi ovšem padají mnohem nižší peněžité tresty. "Nechceme, aby se firmy dostaly do existenčních potížích. Mohlo by to totiž negativně ovlivnit zaměstnanost v hlavním městě," doplňuje Gavendová.

Pokut za černé zaměstnávání ovšem příliš nepadá; spletitá klubka smluv mezi dodavateli na stavbách není jednoduché rozplést. "Je to boj s větrnými mlýny. Často se stává, že nejsme schopni určit, pro koho cizinec na stavbě nelegálně pracuje. Je tam totiž spoustu poddodavatelských firem. Není tedy komu udělit pokutu a vše padá pod stůl," poznamenal Jindřich Kuda, zástupce ředitele pražského úřadu práce.

Řešením by bylo jedině stanovení absolutní odpovědnosti hlavní stavitelské firmy za všechny dělníky na staveništi. Podobná pravidla platí v zemích Evropské unie.

Policista kontroluje doklady ukrajinskému dělníkovi při razii na stavbě ve Slovanském domě v Praze 1. (5. dubna 2001)

Členové cizinecké policie a pracovníci úřadu práce kontrolují doklady a povolení k pobytu ukrajinským dělníkům. (5. dubna 2001)

Člen cizinecké policie prohledává při razii na stavbě ve Slovanském domě ukrajinského dělníka. (5. dubna 2001)

Cizinecká policie při razii na stavbě ve Slovanském domě v Praze 1. (5. dubna 2001)

Cizinecká policie zadržela při razii ve Slovanském domě sedm Ukrajinců, kteří pracují v republice nelegálně. (5. dubna 2001)

Razii cizinecké policie na stavbě ve Slovanském domě "odnesli" jen někteří Ukrajinci - několika z nich se totiž podařil útěk přes budovu až do ulice Na příkopě. (5. dubna 2001)

Razie ve Slovanském domě se účastnila zhruba dvacítka členů cizinecké policie. (5. dubna 2001)

Cizinecká policie kontrolovala při své razii na stavbě Slovanského domu všechny dělníky. (5. dubna 2001)

Policisté před začátkem razie na staveništi ve Slovanském domě na Senovážném náměstí v Praze 1. (5. dubna 2001)

Cizinecká policie provedla razii na jednom z největších stavenišť v centru Prahy. (5. dubna 2001)

Cizinecká policie při razii na stavbě ve Slovanském domě zkontrolovala více jak dvě desítky ukrajinských dělníků. (5. dubna 2001)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Ze sklepa na náplavku. Politické strany volí pro svá sídla dobré adresy

Piráti si pronajímají kanceláře v budově bývalé banky na Palackého náměstí v...

Piráty čeká stěhování, ze stísněného žižkovského suterénu přemisťují svou republikovou centrálu na Palackého náměstí v...

Vzniká první polokomunistická vláda po roce 1989, kritizuje Fiala

Vzniká první polokomunistická vláda po roce 1989 kritizoval na programové...

Stále více lidí nás vnímá jako hlavní politickou alternativu, prohlásil šéf ODS Petr Fiala v moderní dřevěné sportovní...

Sledují mě a Babiš se mnou nemluví, říká ministryně Šlechtová

Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová na vrtulníkové základně v Náměšti...

Snad i jedna jediná z těch informací by sama o sobě byla výbušná. Ministryně obrany Karla Šlechtová (ANO) si svolala...

Maminka těžce postižené Terezky: Nevíme, co bude za týden
Maminka těžce postižené Terezky: Nevíme, co bude za týden

V loňském roce se Radce Doudové narodila holčička. Terezky život ale bude poznamenaný tělesným i mentálním postižením.

Najdete na iDNES.cz