Slovenský prezident Ivan Gašparovič (na snímku) nepodepsal kontroverzní vlastenecký zákon. Chce ´posunout datum, od kterého začne platit.

Slovenský prezident Ivan Gašparovič (na snímku) nepodepsal kontroverzní vlastenecký zákon. Chce ´posunout datum, od kterého začne platit. | foto: Profimedia.cz

Gašparovič nepodepsal vlastenecký zákon. Chce, aby platil až od září

  • 18
Slovenský prezident Ivan Gašparovič vrátí parlamentu kontrovezní návrh vlasteneckého zákona, podle kterého by školáci museli například každé pondělí povinně poslouchat hymnu. Prezidentovi však údajně nevadí samotný obsah zákona, ale fakt, že by se na nová pravidla školy a úřady nestihly připravit. Norma totiž měla začít platit už od dubna.

Gašparovič tak vyhověl nedělní žádosti premiéra Roberta Fica, aby zákon vrátil parlamentu. Fico, jehož strana se o prosazení sporného zákona nejvíc zasadila, totiž chce posunout platnost zákona až na začátek září. Žádné obsahové změny v normě ale provést nehodlá.

"Nynější úprava s platností od dubna nedává školám možnost technicky se na nové podmínky připravit," zdůvodnil svou nedělní výzvu prezidentovi Fico.

co zákonzavádí

Norma zavádí povinné hraní hymny na začátku školního týdne a před každým zasedáním zastupitelstva na obvodní, obecní či krajské úrovni.

Národní hrdost školáků by měly posílit i státní vlajka nebo text hymny a preambule ústavy vyvěšené ve třídách.

V podobném duchu se v pátek o zákoně vyjádřil i Gašparovič. Kromě posunutí data, od kterého začne zákon platit, požádal parlament pouze o odstranění některých formálních nedostatků. S povinnostmi, které zákon školám a úřadům ukládá, však Gašparovič souhlasil.

Pro Slováky to znamená, že zákon, proti kterému před časem protestovaly stovky studentů, platit nejspíš začne, ale až v září.

Ficovi kritici už celou záležitost s posouváním platnosti zákona označili za taktický manévr před červnovými volbami. Předseda vlády chce podle nich platnost zákona odložit až na období po volbách, protože lidé na zákon reagovali nepříznivě. Fico se údajně bojí, že by kvůli němu přišel o popularitu.

Kontroverzní zákon, který poslanci schválili v březnu, vyvolal protesty liberálních slovenských organizací a studentů. Argumentují tím, že si vlastenectví není možné vynucovat zákonem. Nová norma by navíc školám a úřadům způsobila nezanedbatelné výdaje.

Na schválení zákona reagovala část jeho odpůrců demonstrací před prezidentským palácem. Na shromáždění se sešla asi tisícovka lidí, většinou studentů. Vyzývali Gašparoviče, aby normu nepodepisoval.

Maďaři vlastenecký zákon odsoudili

Stálý výbor takzvaného Fóra maďarských poslanců Karpatské kotliny, který sdružuje i zástupce maďarské menšiny ze zemí sousedících s Maďarskem, označil slovenský zákon za projev politického extremismu.

"Podle jednomyslně schváleného prohlášení získává od roku 2006 politický extremismus ve slovenské vládě a politice stále pevnější půdu," uvedla socialistická členka maďarského parlamentu Katalin Sziliová.

Zdroj: ČTK

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video