Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Gangy zločinných motorkářů v Německu uzavřely příměří

  16:01aktualizováno  16:01
Dlouho se dohadovali o svá teritoria. Přepadali a podpalovali si kluby, při jejich sporech se střílelo i umíralo. Teď, alespoň se zdá, válka motorkářských gangů v Německu končí. Hádky o vliv v podsvětí má ukončit dohoda podepsaná u známého právníka. Motorkáře k tomu podle všeho přivedla hrozba zákazu jejich spolků.

Válka mezi Hells Angels a Bandidos hořela v několika spolkových zemích poměrně dlouhou dobu. Znepřátelené gangy bojovaly o vliv v podsvětí, o příjmy z drog, prostituce či prodeje zbraní. Když šlo do tuhého, neváhali členové gangů vzít do rukou baseballové pálky, nože i pistole.

Úřadům začala docházet s řáděním motorkářů trpělivost. Šéf hamburské kriminálky přirovnal Hells Angels a Bandidos k mafii. Právě na severu Německa, kde boje mezi znepřátelenými klany zuřily nejintenzivněji, přišly zákazy dvou místních spolků a nucené uzavíraní klubů.

Začalo se uvažovat i o celoněmeckém zákazu motorkářských gangů. Zřejmě to přimělo vůdce obou klanů ke jmenování vyjednavačů a zahájení mírových rozhovorů. Včera pak oba kluby v krátkém prohlášení oznámily: "Po dvou měsících příprav se podařilo najít cestu k budoucí koexistenci a konflikt mezi oběma kluby je oficiálně ukončen."

Gangy si rozdělí teritoria

Podle serveru týdeníku Spiegel vedli jednání viceprezident Bandidos pro celou Evropu Peter Maczollek a prezident hannoverské odnože Hells Angels Frank Hanebuth. "Oficiálně" měla být dohoda stvrzena ve středu podáním rukou a nakonec podpisem jakéhosi memoranda v kanceláři známého hannoverského právníka Götze von Fromberga.

Motorkářští vůdci říkají, že příměří myslí vážně a dodržovat ho pod hrozbou trestů budou všichni členové gangů. "Pravidla platí pro všechny, kdo by se jimi neřídil, může přinejhorším i vyletět z klubu," cituje server Bild.de šéfa Hells Angels Hanebutha. Podle Bildu si gangy ve smlouvě dokonce i rozdělí teritoria.

Hells Angels

Policie i úřady ale zatím motorkářům příliš nevěří. "Počet závažných násilných zločinů, včetně zabití policisty, nás nemohou nechat bez starostí," komentoval ohlášené příměří pro Spiegel Spolkový kriminální úřad. Také ministři vnitra jednotlivých spolkových zemí nehodlají nic měnit na programu svého čtvrtečního jednání v Hamburku, na němž by se měli věnovat mimo jiné právě i diskusi o zákazu motorkářských gangů.

Policie navíc nechce v boji se zločinnými motorkáři polevit. "Je nám úplně jedno, kdo s kým uzavřel příměří," prohlásil mluvčí kriminální policie ve Šlesvicku-Holštýnsku s tím, že policie bude dál razantně postupovat proti všem projevům zločinu.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Velbloud způsobil v poušti další smrtelnou nehodu, Izrael plánuje čipování

Velbloudy člověk v Izraeli potká téměř na každém kroku. (14. března 2012)

Izraelští zákonodárci chtějí beduínům nařídit, aby registrovali a očipovali své velbloudy. Mohutná toulající se zvířata...

Útok na hotel v Kábulu nepřežilo osmnáct lidí, včetně čtrnácti cizinců

Muž se snaží utéct z balkonu kábulského hotelu Intercontinental během útoku tří...

Při nočním útoku na hotel v Kábulu zemřelo osmnáct civilistů, z toho čtrnáct cizinců. Národnost cizinců afghánské...

Zemřel „papež francouzské kuchyně“ šéfkuchař Paul Bocuse. Bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel světoznámý francouzský kuchař Paul Bocuse (na snímku...

Ve věku 91 let zemřel jeden z nejznámějších kuchařů světa Paul Bocuse. Držitel michelinských hvězd měl pověst...

Najdete na iDNES.cz