JAR šokoval gang kanibalů. Pojídáním ostatků budete neporazitelní, tvrdil

  13:00aktualizováno  13:00
V jedné z provincií Jihoafrické republiky řádil v posledních měsících gang kanibalů, jeho vůdce se přitom vydával za lidového léčitele. Ti, kteří praktikují skutečnou lidovou medicínu, jsou pobouřeni. Lidé, kteří služeb těchto falešných léčitelů využívali, věřili, že je pojídání lidského masa obdaří nadlidskou sílou.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Poslední případ kanibalismu zasáhl vesnici Shayamoya v provincii KwaZulu-Natal. Policie zde od července pátrala po 25leté Zanele Hlatshwayové. Před pár dny našla její bezhlavé tělo. Vyšetřovatelé věří, že je další obětí gangu kanibalů. Případ dosud vedl k zatčení pěti lidí. Tělo policie objevila krátce po tom, co se jí dobrovolně vzdal jeden z falešných tradičních lidových léčitelů a doznal se k praktikování kanibalismu.

Policie mu nejprve nevěřila. Zadrželi ho až po tom, co jim přinesl zakrvácenou ruku a nohu neznámé oběti. Posléze je zavedl do svého příbytku, kde strážníci našli osm lidských uší, jak se vaří v malém hrnci, píše server Times Live. Další lidské ostatky ukrýval kanibal ve skříni. Uvařené části těl servíroval zákazníkům, kteří věřili v jejich magické schopnosti. V domě našli také potrhané oblečení Hlatshwayové.

„Můžeme si jen představovat, jak prosila o svůj život. Skonala extrémně bolestivou smrtí. Na jejím oblečení byly stopy po trávě a prachu. Ukazuje to, jak bojovala o život,“ popsala reportérům serveru BBC starší sestra Hlatshwayové Nozipho Nteleleová.

Neporazitelnost a neprůstřelnost

Falešný lidový léčitel praktikující kanibalismus své oběti servíroval v obci Rensburgdrift. Místní obyvatelé mu přezdívali Mkhonyovu, což v jazyce Zulu znamená „zkorumpovaný“. Svůj příbytek si pronajímal od Philani Magubaneho, jehož mladší bratr rovněž skončil v rukách policie a je podezřelý z praktikování kanibalismu.

„Byl jsem v šoku, když jsem zjistil, že můj mladší bratr uvěřil těm pohádkám lidového léčitele. Sliboval mu bohatství, a přitom byl stejně chudý jako já,“ tvrdí Magubane. Někteří jeho další nájemníci si opakovaně stěžovali, že z kanibalova bytu často cítili zápach hnijícího masa. „Mkhonyovu se sem přistěhoval teprve před dvěma měsíci. Netušil jsem, že u sebe skladuje lidské ostatky,“ tvrdí Magubane.

Věří, že jeho bratr společně s dalšími zadrženými muži pracoval pro léčitele čistě kvůli snadnému výdělku. V regionu je totiž velmi obtížné najít stabilní práci. Pomocníci léčitele pravidelně vyjížděli na hřbitovy, kde z hrobů vykopávali ostatky lidí. Jak však ukazuje případ Hlatshwayové, neštítili se ani vraždy.

Obyvatelé provincie jsou případem šokováni a mají strach, že podobných gangů, které se maskují za tradiční lidové léčitele, je zde více. Zároveň však ani mnozí z nich nemohou mít čisté svědomí. Lokální politik Mthembeni Majola svolal kvůli případu velké zasedání obyvatel Shayamoya.

„Lidé jsou šokováni a žijí ve strachu. Někteří se dokonce přiznali, že využívali služeb tohoto léčitele,“ prozradil. Nejhorší však podle něj je, jak obyčejní lidé podlehli léčitelským slibům. Lektvary a pojídání lidského masa měly klientům zajistit neporazitelnost a dokonce i neprůstřelnost.

Tradiční léčitelé kanibalismus odsuzují

Kanibalistické praktiky odsoudila také jihoafrická Organizace tradičních léčitelů. „ Mkhonyovu byl falešným léčitelem, který se chtěl pouze obohatit. Pošpinil naše posvátné léčitelské praktiky. Rituální zabíjení a použití lidské tkáně není součástí tradičního léčitelství,“ vysvětlila členka organizace Phepsile Maseková.

Použití částí lidského těla v lidovém léčitelství je v Africe naneštěstí stále velmi rozšířené. Největší zájem je o albíny. Ochránci lidských práv registrují od roku 2007 v 26 afrických zemích více než 600 útoků na albíny. Dvě třetiny z obětí byly děti. Ne všichni albíni při útocích zemřou. Následky si však nesou celý život (více zde).

Pašerákům jde především o končetiny a krev albínů. Krev většinou vypijí přímo vrazi. Končetiny nosí šamanům. Ti z nich dělají prášek. Z prášku se posléze vyrábí léčivé lektvary. Někteří Afričané končetiny schovávají doma nebo vplétají vlasy albínů do rybářských sítí, aby jim zaručily bohatý úlovek (více o útocích na albíny v Africe zde).

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Meteorologové varovali před extrémní ledovkou, lidé by neměli vycházet

Ledovka v Zašovicích poslední listopadový víkend

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zvýšil riziko ledovky na extrémní. Týká se to části krajů Pardubického,...

Chladnokrevně zastřelil čerpadlářku, aby mohl uloupit deset tisíc korun

Policie zveřejnila záznam z kamery v čerpací stanici na Mělnicku, na kterém...

Čerpadlářka Jana umyla dva stojany na pumpě Radius v Podhořanech na Mělnicku a vešla zpátky do benzinky za pult. Na...

Stát proti žumpám. Úřady budou rozdávat pokuty a přibude papírování

Válku kempů poznal na vlastní kůži i řidič fekálního vozu.

Od ledna začne platit novela vodního zákona, která má změnit ledabylé nakládání s odpadní vodou. Majitelé domů budou...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Další z rubriky

Protiruské sankce jsou zbytečné, řekl Zeman. V EU nevidí silného vůdce

Prezident Miloš Zeman v Jeruzalémě při své návštěvě Izraele (27. listopadu 2018)

Český prezident Miloš Zeman v rozhovoru, který poskytl tento týden ruské televizi NTV, znovu označil protiruské sankce...

Na jihovýchodě USA zůstalo kvůli sněžení bez proudu přes 300 tisíc lidí

Zasněžená silnice u Lexingtonu v Severní Karolíně.

Více než 330 000 odběratelů se ocitlo bez dodávek elektřiny kvůli silné sněhové bouři, která o víkendu postihla...

Mobilizace na Ukrajině by české firmy nepoškodila, míní experti

Ukrajinský voják v Kyjevě (15. listopadu 2018)

Ukrajinské zákony s vyhlášením válečného stavu nespojují okamžitou a závaznou mobilizaci. Avšak pokud se konflikt mezi...

Najdete na iDNES.cz