Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vzácné obrazy stát vrátil církvi, zůstanou vystaveny v Národní galerii

  8:07aktualizováno  11:05
Umělecké skvosty patří znovu původním vlastníkům. Národní galerie vrátila vzácné obrazy vlámského malíře Paula Rubense augustiniánům, Vyšebrodský oltář cisterciákům a Puchnerovu archu rytířskému Řádu křižovníků s červenou hvězdou. Obrazy však zůstanou v galerii.

Peter Paul Rubens: Sv. Augustin (1638) | foto: archiv NG

Podle dohody mezi Národní galerií a církvemi zůstanou v jejích stálých expozicích jako dlouhodobá zápůjčka na patnáct let.

Fotogalerie

Oficiálně to v pátek dopoledne stvrdili ve Šternberském paláci, tedy v jednom z míst, kde jsou vystavena i vracená Rubensova díla Sv. Augustin a Umučení sv. Tomáše. U popisku k obrazům je jen jedna strohá věta: „Zapůjčila Česká provincie řádu sv. Augustina“.

Dohody o předání děl podepsali generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt, za Cisterciáckého opatství Vyšší Brod převor Jan Berka, za Českou provincii Řádu sv. Augustina Juan Ignacio Provecho Lopez. Zástupce řádu křižovníků se kvůli indispozici omluvil, dohodu podepíše později.

Nikdo obrazy neodveze do Vatikánu

„Právě jsme svědky naplňování zákona,“ řekl přítomný ministr kultury Daniel Herman. „Čtvrtstoletí bylo třeba, aby světlo světa patřil zákon, který napravuje nespravedlnost,“ řekl Herman. „Nikdo obrazy neodveze do Vatikánu,“ zdůraznil.

„Pravda konečně zvítězila. Ale nejenom pravda, i spravedlnost a zákon,“ prohlásil Provecho. „Jde o obrazy, které jsou symboly našeho řádu v Čechách,“ řekl o obrazech Sv. Augustin a Umučení sv. Tomáše. Obdobně se vyjádřil Berka.

Fajt si netroufl odhadnout hodnotu vracených děl

„Veřejnost šanci vidět ta umělecká díla neztrácí,“ zdůraznil šéf NG Fajt. Vrácením těchto uměleckých děl se podle něj galerie vyrovnala s těmi asi nejdůležitějšími žádostmi, které na ni směřovaly. Vůbec si netroufl odhadnout hodnotu vracených uměleckých děl.

O tom, že vzácná díla, jejichž původní vlastník je nesporný, se vrátí, rozhodl stát podle zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi. Již loni v prosinci to oznámil tehdejší ministr kultury Jiří Balvín, ale Národní galerie čekala na další posudky. Nový šéf galerie Jiří Fajt, který nastoupil v létě, si ještě nechal vypracovat oponentní posudek a i ten správnost vydání děl podle něj potvrdil.

Církevní restituce

Puchnerova archa neboli Křižovnický oltář, jedno z nejvýznamnějších děl pozdně gotického deskového malířství v Čechách, je k vidění v Anežském klášteře. Vznikla koncem 15. století a je pojmenována podle objednavatele Mikuláše Puchnera, velmistra Řádu křižovníků s červenou hvězdou.

Devět deskových maleb od Mistra vyšebrodského oltáře, které dohromady tvoří Vyšebrodský cyklus, má podle odborníků nevyčíslitelnou hodnotu. Pochází z Vyššího Brodu, kde byly určeny pro cisterciácký klášter.

Obrazy Sv. Augustin a Umučení sv. Tomáše vytvořil vlámský malíř Peter Paul Rubens na zakázku řádu sv. Augustina v roce 1637 pro kostel sv. Tomáše na pražské Malé Straně. V roce 1896 je řád zapůjčil předchůdkyni nynější Národní galerie. Až v roce 1950, poté co komunistický režim zasáhl proti církevním řádům, přešla správa majetku augustiniánů na Náboženskou matici a ta je postoupila galerii. Originály obrazů jsou nyní k vidění ve Šternberském paláci.

Mistr Třeboňského oltáře: Roudnická madona (kolem roku 1390)

Roudnická madona

Národní galerie dostala v rámci majetkového vyrovnání státu s církvemi přes 30 žádostí o vydání uměleckých děl, kromě trojice zmíněných patří k těm významnějším ještě Madona Roudnická a Madona z Veveří. U těch dosud není zřejmé, zda budou vydány. Žádosti zahrnovaly přes pět stovek soch, obrazů, grafických listů a kreseb, galerie však zjistila, že podstatnou část artefaktů již církvím stát vydal.

V rámci restitucí má být vydán majetek v hodnotě přibližně 75 miliard korun a v průběhu třiceti let mají církve podle zákona schváleného parlamentem a dohod podepsaných s expremiérem Petrem Nečasem dostat 59 miliard korun navýšených o inflaci. Současně se v průběhu 17 let bude snižovat státní příspěvek církvím na platy duchovních. Kromě toho, že bude církvím vrácen v minulosti ukradený majetek, tak dojde i k odluce financování církví od státu.Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Využili naivní hloupou holku, říká kamarádka Češky zadržené v Pákistánu

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Za týden přiletím. Vezu spoustu dárečků a drahého oblečení, které sama neunosím. Dám ti ho. To je poslední vzkaz, který...

Další z rubriky

Do pražské integrované dopravy se letos přidá Příbramsko a Berounsko

(ilustrační snímek)

Pražská integrovaná doprava (PID) se letos rozšíří o oblasti Příbramska a Berounska. V létě by mělo být do systému...

Silný vítr způsobil výpadky elektřiny, hasiči likvidují popadané stromy

Spadlý strom zastavil 18. ledna odpoledne nakrátko dopravu mezi Hazlovem a Aší...

Silný vítr, který odpoledne začal foukat v Čechách, způsobil na mnoha místech pády stromů i výpadky dodávek elektřiny....

Babiš: Pokud bych byl zásadní překážka, nemusím být za každou cenu premiér

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Šéf ANO Andrej Babiš řekl, že o tom, kdo by měl sestavovat vládu, rozhodne vedení hnutí. „Podvolím se hnutí. Pokud bych...

Najdete na iDNES.cz