Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Galerie se rozšíří o nové stálé expozice

  16:42aktualizováno  16:42
Praha - Letos by měly pražské galerie obohatit dvě nové stálé expozice. Pod záštitou prezidenta republiky otevře Správa Pražského hradu v létě v Letohrádku královny Anny sbírku afrického umění. Soubor 488 uměleckých předmětů daroval Hradu český emigrant Rainer Kreissl, který Africe věnoval čtyři desetiletí badatelské a sběratelské práce.

Návštěvník nové expozice bude mít příležitost vidět netušený svět. "Soubor obsahuje figurální plastiky od monumentálních rozměrů až po drobné řezby, desítky masek, relikviáře či kultovní objekty," popisuje kurátor sbírky Ladislav Kesner. Kvůli provozu Hradu, v zimě omezenému, bude expozice přístupna pouze do konce října. Dana Macháčková ze Správy Hradu však doufá, že v dalším roce se ji podaří zprovoznit celoročně.  

Inspiraci v africkém umění nacházeli i moderní výtvarníci, především kubisté. Právě českému kubismu bude věnována nová stálá expozice Národní galerie v domě U Černé Matky boží, jejíž otevření je naplánováno na konec roku.

"Chceme vytvořit autentické kubistické prostředí. Muzeum bude slučovat jak klasickou fázi kubismu ve stálé expozici, tak proměnné výstavy," sdělila Martina Šťastná z tiskového oddělení Národní galerie. Veřejnosti i specialistům muzeum zpřístupní studovnu - ateliér v podkroví domu - a obnovenou kubistickou kavárnu v prvním patře.

Japonské umění, Medek a loutky
Mnoho zajímavého čeká návštěvníky ve výstavních sálech i v rámci krátkodobých projektů. Jako jedna ze stěžejních akcí letošního jara je očekávána výstava Mikuláše Medka v Rudolfinu. "Podstatnou část by měly tvořit zahraniční zápůjčky, které u nás dosud nebyly vystaveny," slibuje zástupkyně galerie Zuzana Fořtová.
 Na podzim se mohou Pražané těšit na výstavu japonského umění v Paláci Kinských či souhrnnou výstavu představující tradici českého loutkářství v Císařské konírně. U obou projektů organizátoři slibují, že nic podobného v dané oblasti dosud k vidění nebylo.

"Národní galerie dostala jako první muzeum umění v Evropě příležitost vystavit stovku uměleckých děl z pokladnice Národního muzea v Kjótu," pochlubila se Martina Šťastná z tiskového oddělení galerie.

Většina předmětů, které výstava představí, se do zahraničí zapůjčuje jen výjimečně. Páteř souboru bude tvořit japonská malba od 8. do 15. století, kterou doplní dřevěné plastiky, keramika z různých japonských lokalit, práce z přírodního laku, ukázky zbraní a zbroje či hedvábná kimona.

Výstavu loutek již v předpremiéře uvidí Francouzi v rámci České sezony v Paříži a vedle historických marionet kočovných loutkářů představí i moderní loutky vytvořené současnými výtvarníky.

Mánes versus Galerie kritiků
Letos čekají koncepční změny i galerii Mánes. Momentálně se zde upravuje sociální zázemí, které už bylo v zoufalém stavu. Navíc poté, co po velkých hádkách odešla loni z místa hlavní kurátorky Vlasta Čiháková-Noshiro, a po krátkém působení mladičkého Ondřeje Pecky se na postu manažerky galerie snad už na delší dobu usadila Šárka Vronská.

Podle ní tak rozsáhlý komerční projekt, jakým byla loňská výstava brazilského fotografa Salgada, letos návštěvníci v Mánesu neuvidí. "Chtěli bychom trošku potlačit fotografii, které bylo v poslední době až příliš, jinak se však letos v Mánesu potkají snad všechny oblasti výtvarného umění," konstatovala Vronská.

Zatím však bývalá kurátorka Čiháková otevřela Galerii kritiků v Paláci Adria, kde na téměř třech stovkách metrů výstavní plochy hodlá Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků prezentovat podobný okruh výtvarníků jako dříve právě v Mánesu.

Výjimečným projektem bude únorová expozice Mitsuko k blížícímu se 80. výročí Panevropské unie, která bude reprízována v Japonsku. Počítá se i se studenty vysokých uměleckých škol.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Po střetu s pluhem zemřel v Rokytnici chodec, ve sněhu uvázly kamiony

Kamiony zápasily se sněhem na Albrechtickém kopci.

Sněžení komplikovalo od pátečního rána dopravu v Libereckém kraji. Příjezdy do větších měst i průmyslových zón...

Kdo za Ondráčka? Šéfem komise pro dohled nad GIBS by mohl být Chovanec

Milan Chovanec (ČSSD)

Na post šéfa komise pro dohled nad Generální inspekcí bezpečnostních sborů se podle informací MF DNES rýsuje nový...

Poslanci nezvolili Ondráčka do čela komise pro GIBS, chybělo mu 9 hlasů

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček při jednání sněmovny (25. září 2014)

Poslanci nezvolili komunistického poslance Zdeňka Ondráčka do čela komise pro kontrolu Generální inspekci...Najdete na iDNES.cz