Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Galapágy bojují s ropnou skvrnou

  9:44aktualizováno  9:44
Na Galapážských ostrovech bojují experti s topným olejem, který uniká z havarovaného ekvádorského tankeru Jessica a zamořuje ostrovy s výjimečnou faunou. Z tankeru se už vylilo 600 tun nákladu a dalších 160 tun je stále ve vraku, v němž se v úterý objevila druhá prasklina. Pomoc ekvádorské vládě, která z pondělí na úterý vyhlásila na ostrovech výjimečný stav, nabídla Velká Británie, která na záchranu Galapág vyčlení 50 000 liber (asi 2,7 milionů korun), s odčerpáváním nákladu pomáhají Spojené státy a pomoc přislíbily i Kolumbie a Kuba.

Ekvádorský tanker Jessica, který přepravoval 900 tisíc litrů topného oleje, minulý týden vinou kapitána ztroskotal na mělčině u nejvýchodnějšího galapážského ostrova San Cristóbal. Do moře se od pátku vylily více než dvě třetiny převáženého množství.

Ropa směřuje na oceán
Ropná skvrna o velikosti asi 1200 kilometrů čtverečních směřuje podle ekvádorského ministra pro životní prostředí Rodolfa Rendóna od úterka severozápadně od Galapážských ostrovů na otevřený oceán.

Podařilo se prý už vyčistit pobřeží zamořeného ostrova Santa Fé, ale skvrna nyní dosáhla ostrůvku Plaza.

Slunce pomáhá
Ředitel výzkumné stanice Charlese Darwina Robert Bensted-Smith řekl, že nejúčinněji znečištění likviduje ostré slunce, pod nímž se už mnoho látky vypařilo.

Dlouhodobé následky havárie na ostrovy s výjimečnou faunou prý zatím nebylo možné odhadnout. Na ostrově San Cristóbal uhynulo zatím nezjištěné množství mořských ježků a zničeno je množství řas.

Výjimečný stav
Ekvádorské úřady vyhlásily v noci na úterý výjimečný stav na Galapážských ostrovech. Mazut, který už zabil první čtyři pelikány, začal v úterý ohrožovat už i břehy ostrova Santa Fé, který je domovem mnoha kolonií lachtanů a mořských leguánů.

Ekvádorské úřady přirovnaly ropnou havárii k zemětřesení.

Ekvádorský ministr životního prostředí Rodolfo Rendón už v pondělí naléhavě vyzval mezinárodní společenství k pomoci; žádal zejména rozpouštědla, aby se ropná skvrna dostala pod kontrolu. Přesto se vláda dostala pod palbu kritiky expertů, místních ekologů a rybářů za to, že při zvládání celé krize jednala liknavě.

Skupina amerických odborníků začala v pondělí přečerpávat asi 160 tun oleje, které ještě zůstaly na tankeru, do velkých nafukovacích plováků, odkud se přečerpají na plavidlo ekvádorského námořnictva. Na vyproštění a odtažení ztroskotaného tankeru by se měla podílet tři ekvádorská plavidla.

Vědecká stanice Charlese Darwina zřídila dvě střediska pro pomoc zvířatům zasaženým ropou. V úterý jich tu bylo zatím na třicet a jsou mezi nimi i tuleni a ptáci. Experti upozorňují, že velký problém budou mít rovněž mořští leguáni, kteří se živí mořskými řasami na pobřežních skalách zamořených mazutem.


Darwinova inspirace v teorii o vývoji druhů
Souostroví Galapágy leží 965 kilometrů západně od ekvádorské pevniny. Soustroví, které patří Ekvádoru od roku 1832, tvoří přes sedm desítek ostrovů, ostrůvků a útesů. Je domovem vzácného rostlinstva a zvířeny, včetně sloních želv. Zdejší živočišné i rostlinné druhy poskytly Charlesovi Darwinovi materiál pro studim vývoje druhů. Ostrůvek Santa Fé měří 24 kilometrů čtverečních a poskytuje útočiště především vzácným druhům terejů, kachen a lachtanů.

Ropná skvrna se šířila 22. ledna z havarovaného ekvádorského tankeru Jessica. Ekvádorské úřady v noci na 23. ledna vyhlásily výjimečný stav na Galapážských ostrovech z důvodu jejich ohrožení mazutem. Tuto katastrofu přirovnaly úřady k "zemětřesení". Mazut, který se v posledních dnech vylil a zamořil mořskou hladinu na ploše 1200 kilometrů čtverečních, zasáhl již břehy ostrova Santa Fé, který je domovem mnoha kolonií lachtanů a mořských leguánů. (ČTK 23. ledna 2001)

Pelikán a dva tuleni odpočívají na skalách poblíž ostrova San Cristóbalu v souostroví Galapágy ve vzdálenosti zhruba 800 metrů od místa havarovaného tankeru Jessica.

Ropný tanker Jessica, který 19. ledna v zátoce u ostrova San Cristóbal na Galapágách narazil na mělčinu. Z plavidla naloženého téměř 920 000 litry motorové nafty již začal unikat nebezpečný náklad a jsou ohroženy místní kolonie lvounů, mořští leguáni, ptáci terejové, mořští racci a další obyvatelé moře včetně žraloků a humrů. (ČTK 23. ledna 2001)

Americká pobřežní hlídka společně s equádorskými experty stříkají na mořskou hladinu speciální chemikálie, které by měly pomoci rozpustit ropnou skvrnu, šířící se z havarovaného tankeru Jessica (vpravo). (Reuters 24. ledna 2001)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

VIDEO: Vyzáblý medvěd na pokraji smrti. Odraz změn klimatu, míní experti

Vyzáblý lední medvěd

Smutný pohled se naskytl členům výpravy na kanadský Baffinův ostrov, který leží poblíž Arktidy. Natočili tam na kost...

Putin je unavený. Už by skončil, ale musí najít nástupce, míní Galeotti

Ruský prezident Vladimir Putin u hrobu neznámého vojáka u Kremlu (23. února...

Rusové se tentokrát snaží udělat prezidentské volby trochu více sexy, ale výsledek je předem jasný. Vladimir Putin by...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...

Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony
Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony

Jak vypadají Vánoce slavných? Někteří dodržují tradiční zvyky, jiní si svátek uzpůsobí podle sebe.Najdete na iDNES.cz