Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Galapágy bojují s ropnou skvrnou

  9:44aktualizováno  9:44
Na Galapážských ostrovech bojují experti s topným olejem, který uniká z havarovaného ekvádorského tankeru Jessica a zamořuje ostrovy s výjimečnou faunou. Z tankeru se už vylilo 600 tun nákladu a dalších 160 tun je stále ve vraku, v němž se v úterý objevila druhá prasklina. Pomoc ekvádorské vládě, která z pondělí na úterý vyhlásila na ostrovech výjimečný stav, nabídla Velká Británie, která na záchranu Galapág vyčlení 50 000 liber (asi 2,7 milionů korun), s odčerpáváním nákladu pomáhají Spojené státy a pomoc přislíbily i Kolumbie a Kuba.

Ekvádorský tanker Jessica, který přepravoval 900 tisíc litrů topného oleje, minulý týden vinou kapitána ztroskotal na mělčině u nejvýchodnějšího galapážského ostrova San Cristóbal. Do moře se od pátku vylily více než dvě třetiny převáženého množství.

Ropa směřuje na oceán
Ropná skvrna o velikosti asi 1200 kilometrů čtverečních směřuje podle ekvádorského ministra pro životní prostředí Rodolfa Rendóna od úterka severozápadně od Galapážských ostrovů na otevřený oceán.

Podařilo se prý už vyčistit pobřeží zamořeného ostrova Santa Fé, ale skvrna nyní dosáhla ostrůvku Plaza.

Slunce pomáhá
Ředitel výzkumné stanice Charlese Darwina Robert Bensted-Smith řekl, že nejúčinněji znečištění likviduje ostré slunce, pod nímž se už mnoho látky vypařilo.

Dlouhodobé následky havárie na ostrovy s výjimečnou faunou prý zatím nebylo možné odhadnout. Na ostrově San Cristóbal uhynulo zatím nezjištěné množství mořských ježků a zničeno je množství řas.

Výjimečný stav
Ekvádorské úřady vyhlásily v noci na úterý výjimečný stav na Galapážských ostrovech. Mazut, který už zabil první čtyři pelikány, začal v úterý ohrožovat už i břehy ostrova Santa Fé, který je domovem mnoha kolonií lachtanů a mořských leguánů.

Ekvádorské úřady přirovnaly ropnou havárii k zemětřesení.

Ekvádorský ministr životního prostředí Rodolfo Rendón už v pondělí naléhavě vyzval mezinárodní společenství k pomoci; žádal zejména rozpouštědla, aby se ropná skvrna dostala pod kontrolu. Přesto se vláda dostala pod palbu kritiky expertů, místních ekologů a rybářů za to, že při zvládání celé krize jednala liknavě.

Skupina amerických odborníků začala v pondělí přečerpávat asi 160 tun oleje, které ještě zůstaly na tankeru, do velkých nafukovacích plováků, odkud se přečerpají na plavidlo ekvádorského námořnictva. Na vyproštění a odtažení ztroskotaného tankeru by se měla podílet tři ekvádorská plavidla.

Vědecká stanice Charlese Darwina zřídila dvě střediska pro pomoc zvířatům zasaženým ropou. V úterý jich tu bylo zatím na třicet a jsou mezi nimi i tuleni a ptáci. Experti upozorňují, že velký problém budou mít rovněž mořští leguáni, kteří se živí mořskými řasami na pobřežních skalách zamořených mazutem.


Darwinova inspirace v teorii o vývoji druhů
Souostroví Galapágy leží 965 kilometrů západně od ekvádorské pevniny. Soustroví, které patří Ekvádoru od roku 1832, tvoří přes sedm desítek ostrovů, ostrůvků a útesů. Je domovem vzácného rostlinstva a zvířeny, včetně sloních želv. Zdejší živočišné i rostlinné druhy poskytly Charlesovi Darwinovi materiál pro studim vývoje druhů. Ostrůvek Santa Fé měří 24 kilometrů čtverečních a poskytuje útočiště především vzácným druhům terejů, kachen a lachtanů.

Ropná skvrna se šířila 22. ledna z havarovaného ekvádorského tankeru Jessica. Ekvádorské úřady v noci na 23. ledna vyhlásily výjimečný stav na Galapážských ostrovech z důvodu jejich ohrožení mazutem. Tuto katastrofu přirovnaly úřady k "zemětřesení". Mazut, který se v posledních dnech vylil a zamořil mořskou hladinu na ploše 1200 kilometrů čtverečních, zasáhl již břehy ostrova Santa Fé, který je domovem mnoha kolonií lachtanů a mořských leguánů. (ČTK 23. ledna 2001)

Pelikán a dva tuleni odpočívají na skalách poblíž ostrova San Cristóbalu v souostroví Galapágy ve vzdálenosti zhruba 800 metrů od místa havarovaného tankeru Jessica.

Ropný tanker Jessica, který 19. ledna v zátoce u ostrova San Cristóbal na Galapágách narazil na mělčinu. Z plavidla naloženého téměř 920 000 litry motorové nafty již začal unikat nebezpečný náklad a jsou ohroženy místní kolonie lvounů, mořští leguáni, ptáci terejové, mořští racci a další obyvatelé moře včetně žraloků a humrů. (ČTK 23. ledna 2001)

Americká pobřežní hlídka společně s equádorskými experty stříkají na mořskou hladinu speciální chemikálie, které by měly pomoci rozpustit ropnou skvrnu, šířící se z havarovaného tankeru Jessica (vpravo). (Reuters 24. ledna 2001)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Kim chce dokončit denuklearizaci a sejít se s Trumpem, ujistila Jižní Korea

Lídři obou korejských států Mun Če-in (vpravo) a Kim Čong-un při společném...

Vůdce KLDR Kim Čong-un znovu potvrdil závazek dokončit denuklearizaci Korejského poloostrova a sejít se s americkým...

Obyvatele a turisty Singapuru překvapil Kim Čong-un, byl to ale dvojník

Obyvatele Singapuru i místní turisty překvapil dvojník severokorejského...

Obyvatele Singapuru i místní turisty překvapil dvojník severokorejského diktátora Kim Čong-una, se kterým se nadšeně...

Německý zábavní park zasáhl rozsáhlý požár, zničil dvě atrakce

Německý zábavní park Europa-Park zasáhl v sobotu rozsáhlý požár. Zcela zničil...

Druhý největší evropský zábavní park v německém městě Rust zachvátil v sobotu v podvečer rozsáhlý požár. Plameny...

Najdete na iDNES.cz