Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

V Indonésii zuří pogromy na gafatary, kacířskou sektu z pralesů Bornea

  10:02
V Indonésii přišly během uplynulých měsíců o střechu nad hlavou tisíce příslušníků náboženské skupiny Gafatar. Minorita, která kombinuje křesťanství, islám a judaismus, se stala terčem násilností. Policie pogromům nečinně přihlížela, uvádí organizace Human Rights Watch.
Pří útocích lehly popelem domy gafatarů. Útočníci pak ve vesnicích vztyčili...

Pří útocích lehly popelem domy gafatarů. Útočníci pak ve vesnicích vztyčili indonéskou vlajku. | foto: Reuters

V polovině ledna k farmářské osadě gafatarů na ostrově Borneo vyrazila skupina muslimů vyzbrojených klacky, obušky a mačetami. Když dorazili k vystrašeným farmářům, sdělili jim, že pokud do tří dnů neodejdou, zaútočí. Po pár hodinách se k nátlaku přidala i policie. Útočníci hrozili i připomínkami dávných masakrů při přesunech chudých obyvatel z Jávy na Borneo.

Gafatarští farmáři se i spolu s rodinami navzdory výhrůžkám rozhodli zůstat. O tři dny později, 18. ledna, toho litovali. K jejich osadám dorazila asi stovka mužů. „Naše ženy a děti se ukryly v lese. Pouze gafatarští muži zůstali, aby bránili své domovy,“ popsal násilnosti jeden z vesničanů jménem Agustiar.

Útočníci začali ničit gafatarské vesnice, několik domů lehlo popelem. K agresorům se postupem dne přidávali další lidé. O den později už na farmy v oblasti Mempawah útočilo tisíc lidí. „Policie ani armáda neudělaly nic. Pouze jim bránili v tom, aby nás napadali. Vojáci nás naložili do nákladních automobilů a odvezli nás na základnu v Pontianaku,“ popisuje Agustiar. Část gafatarů pak putovala do Jakarty.

Satanská sekta a samozvaný mesiáš

Během nepokojů muselo své domovy opustit šest tisíc gafatarů. Armáda je převezla do dočasných detenčních zařízení v Jakartě, Yogyakartě a dalších menších zařízení na ostrově Jáva. Tato centra nejsou uzpůsobena k ubytování většího počtu lidí, byla narychlo zbudována například na fotbalových stadionech či v cementárně.

Tisíce gafatarů se musely kvůli nepokojům evakuovat.
Tisíce gafatarů se musely kvůli nepokojům evakuovat.

Policie a bezpečnostní složky ospravedlňují svojí nečinnost vírou gafatarů. Tato náboženská menšina si v místních médiích vysloužila nálepku „satanské deviantní sekty“, která nemá v moderní indonéské společnosti co dělat, píše server Sydney Morning Herald.

Náboženské uskupení, které aktuálně čítá asi 55 tisíc členů po celé Indonésii, zformoval v roce 2012 duchovní vůdce a muslimský mystik Ahmad Mushaddeq. Sám se považuje za mesiáše a kvůli netradiční interpretaci islámu si v roce 2008 vysloužil čtyřletý trest ve vězení. Mushaddeq svou víru založil na islámu, křesťanství a židovském učení.

To však odporuje indonéským zákonům, které uznávají pouze šest oficiálních náboženství - islám, katolicismus, protestantismus, konfucianismus, buddhismus a hinduismus. Jakákoli další vyznání jsou považována za nepřípustná. Gafatarové se v loňském roce pokoušeli svou víru zlegalizovat, pochopení ze strany vlády se však nedočkali.

Společenská kritika přiživovaná vládou

Gafatarové v Indonésii čelí obvinění, že unášejí lidi či je ke vstupu do sekty nutí. Lokální média, bez uvedení zdrojů, před časem informovala také o údajných plánech gafatarů na vybudování vlastního teokratického státu na území Bornea. I pod tlakem těchto zvěstí indonéský ministr vnitra Tjahjo Kumolo 14. ledna nařídil uzavření všech jejich náborových center. Následoval podpis zákona, který trestá aktivity a propagaci této náboženské minority maximálním trestem až ve výši pěti let.

„Pokud to jen tak necháme být, gafatarové by mohli zažehnout neklid ve společnosti, který by mohl být spouštěčem dalších citlivých problémů. Doufám tedy, že všechny vládní strany tyto zákony pochopí jako podmínku pro udržení náboženské harmonie,“ uvedl 24. března generální prokurátor Muhammad Prasetyo.

Svůj domov musela opustit také 30letá Susi. „22. ledna můj manžel přijal 32 vládních představitelů, policistů a vojáků, kteří nám řekli, ať opustíme nás domov do 24 hodin. Tvrdili nám, že by nás mohli napadnout muslimové,“ vypráví Susi.

Tisíce gafatarů se musely kvůli nepokojům evakuovat.
Tisíce gafatarů se musely kvůli nepokojům evakuovat.

Tou dobou byla v pokročilém stádiu těhotenství a starala se o další dvě děti. Během převozu v armádních automobilech se o ni nikdo nestaral. “Na naší farmě jsme jedli hlavně organickou stravu. V detenci ale byly jen instantní nudle a sardinky v plechovce. Podvýživa tam byla velký problém,” popisuje Susi.

Práva náboženských menšin

Většina gafatarů byla po dvou týdnech převezena zpět do svých původních domovů, odkud se vydali následovat svého spirituálního vůdce. Malá skupina však v detenčních táborech musela zůstat až dva měsíce. Dozorci prý lidem hrozili “náboženskou převýchovou”, problémem byl také nedostatek jídla a hygiena.

Podle Human Rights Watch nebyla cílem převozu gafatarů do detenčních center jejich ochrana před agresory, ale promyšlená snaha vysídlit jejich vesnice a vystěhovat je pryč z Bornea. „Etnické skupiny a zástupci vlády zde jednali ruku v ruce ve jménu takzvané náboženské harmonie a odepřeli tak komunitě gafatarů jejich základní práva na náboženskou svobodu,“ tvrdí náměstek asijské pobočky Human Rights Watch Phelim Kine.

Aktuální nepokoje kolem minority gafatarů jsou podle ochránců lidských práv jedním z mnoha důkazů, jak v Indonésii v posledním desetiletí klesá vzrůstá diskriminace a násilnosti namířené proti náboženským menšinám. Útoky zažívají šíitští muslimové, křesťané i islámské hnutí Ahmadíja. Institut Setara, který monitoruje svobodu náboženského vyznání v Indonésii, zdokumentoval v roce 2014 nejméně 214 útoků na náboženské menšiny, v loňském roce pak 197.

Podívejte se na reportáž indonéské televize o útocích na gafatary:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Írán v noci zaútočil na Izrael raketami a drony

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

Ozbrojenci vtrhli do domu a svázali podnikatele s rodinou, zřejmě šlo o mstu

12. dubna 2024  9:44,  aktualizováno  15:08

Policisté z Česka i Německa pátrají na Domažlicku po ozbrojencích, kteří v noci na dnešek přepadli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na začátku byl tajný projekt. Jak vypadá stanice metra, kterou nikdy nejel vlak

14. dubna 2024

Premium Nenápadná plechová vrata naproti Úřadu vlády na pražském Klárově skrývají velké tajemství. Praha se...

Státu propadly pozemky za pět miliard. Vlastníci se o ně včas nepřihlásili

20. dubna 2024

Premium Česko letos velmi zbohatlo. Získalo do svého majetku rozsáhlé pozemky miliardových hodnot po...

Režim nás zatáhne do války, děsí se Íránci. Ultrakonzervativci v zemi posilují

20. dubna 2024

Premium Zdaleka ne všichni Íránci podporují místní konzervativní islámský režim a jeho válečné choutky....

Rozhazoval výzvy k svržení vlády. Pak se u místa, kde soudí Trumpa, zapálil

19. dubna 2024  20:17,  aktualizováno 

Muž se polil se a následně zapálil v New Yorku před soudní budovou, kde se koná proces s americkým...

Dostálové se ptali na její angličtinu a Farského, zda dá zase přednost stáži

19. dubna 2024  19:15,  aktualizováno  21:09

Nejzajímavější částí debaty kandidátů do voleb v Evropském parlamentu byly otázky studentů, kteří...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...