Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Africké ropné velmoci hrozí občanská válka. Gabonem zmítají nepokoje

  10:28aktualizováno  16:14
V hlavním městě středoafrického státu Gabon vypukly po oznámení výsledků prezidentských voleb nepokoje. Opoziční vůdce Jean Ping oznámil, že dva lidé zemřeli a mnoho dalších lidí utrpělo zranění, když prezidentská stráž a policie zaútočily v noci na sídlo jeho strany.

Další nepokoje zasáhly hned ráno nejméně devět předměstí metropole Libreville. Obyvatelé hlavního města uvedli, že jim byl znepřístupněn internet. Ještě dříve přestaly fungovat sociální sítě jako je Twitter nebo Facebook. Policie podle agentury AFP uvedla, že zatkla přes 200 "lupičů“, zatímco šest strážců zákona utrpělo zranění.

Africké petrostáty se topí v ropném zmaru, nadějí je východ kontinentu

Šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová prohlásila, že Gabon se dostal do hluboké krize a že je nutné ověřit výsledky hlasování z jednotlivých volebních místností. Vyzvala rovněž ke klidu a dodala, že EU je v kontaktu s africkými partnery s cílem podpořit mírové řešení konfliktu.

Volební komise ve středu oznámila, že sobotní prezidentské volby těsně vyhrála dosavadní hlava státu Ali Bongo. Opoziční kandidát Ping ale výsledky již předem zpochybnil.

Ping prohlásil, že vojenské a policejní síly napadly sídlo jeho strany kolem jedné hodiny ráno místního času. Sídlo bombardovaly vrtulníky, a pak zaútočily pozemní jednotky. Ping v sídle strany v tu dobu nebyl. Vláda tvrdí, že bezpečnostní složky se zaměřily na ozbrojené kriminálníky, kteří předtím podpálili budovu parlamentu.

Podle agentury AP, která se odvolává na místní obyvatele, byly nad městem vidět plameny a kouř. Vzplály auta na ulicích před budovou Národního shromáždění. Demonstranti v několika dalších částech města zdemolovali nákupní centrum, vydrancovali banku a podpálili několik budov, včetně budovy patřící místopředsedovi vlády.

Ropná velmoc v krizi

Gabon je bývalou francouzskou kolonií těžící ropu a dřevo. Nezávislost tato africká země získala v roce 1960. Ali Bongo a jeho otec Omar vládli zemi posledních téměř 50 let (více o historii Gabonu se dočtete zde).

Fotogalerie

Právě bohatá naleziště ropy jsou základem gabonské ekonomiky. Přestože jsou stará ložiska postupně vytěžována a produkce ropy dlouhodobě klesá asi o tři procenta ročně, příjmy z ropy a plynu stále tvoří cca 40 procent HDP a až 85 procent vývozu. Průměrná těžba ropy v roce 2014 dosáhla 220 000 barelů za den, uvádí stránky českého ministerstva zahraničí.

Africká země tak i nadále zůstává světově významný ropným producentem. Na nerostné bohatství se může spoléhat i v následujících letech. Podle průzkumů Gabon ovládá území, na kterém se nachází nejméně dvě miliardy barelů ropy. Vydržet by měly při současném tempu těžby do roku 2034.

Podobně jako další petrovelmoci však i Gabon v posledních letech trpí ropnou krizí, kdy vývozní cena tohoto artiklu klesla na historická minima. Vláda se zatím neúspěšně snaží diverzifikovat ekonomiku. Vzorem jí může být počínání Etiopie a Tanzánie. Oba tyto státy prosazují rozvoj celé řady odvětví.

Etiopie například dlouhodobě investuje do zlepšení podmínek pro zemědělství, díky kterému se snížil počet lidí žijících v chudobě o desítky procent. V posledních letech se Etiopie snaží směřovat peníze také do rozvoje infrastruktury a specializovaných průmyslových zón, které mají do země přilákat zahraniční firmy.

Gabon se nachází na západním pobřeží Afriky

Gabon se nachází na západním pobřeží Afriky

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Pozor na laviny v Alpách. Sníh odřízl některá lyžařská střediska

V Alpách hrozí laviny, varují meteorologové.

Kvůli hustému sněžení na západě Rakouska varují meteorologové před lavinami v Alpách, ve spolkových zemích Tyrolsko,...

Útok na hotel v Kábulu nepřežilo osmnáct lidí, včetně čtrnácti cizinců

Muž se snaží utéct z balkonu kábulského hotelu Intercontinental během útoku tří...

Při nočním útoku na hotel v Kábulu zemřelo osmnáct civilistů, z toho čtrnáct cizinců. Národnost cizinců afghánské...

Schulz nechce strop pro příjem běženců, varoval před pravicovou vlnou

Martin Schulz během projevu na sjezdu německé SPD (21. ledna 2018)

Pokud bude SPD ve vládě, nebude mít Německo žádnou horní hranici pro příjem uprchlíků, uvedl předseda strany Martin...

Najdete na iDNES.cz