Prezident USA Barack Obama | foto: AP

Putin zůstal sám, G7 kvůli ruské invazi zrušila summit v Soči

  • 463
Skupina nejvyspělejších zemí světa G7 odsoudila ruskou agresi a zastavila přípravy chystaného červnového summitu G8 (Ruska a zemí G7) v Soči. Prezident USA Barack Obama navíc po telefonu mluvil s představiteli Německa, Spojeného království a Polska dohodl se s nimi na finanční pomoci Ukrajině.

Nejvyspělejší země světa G7 společně odsoudily ruskou agresi a zastavily přípravy na summit v Soči. "My, představitelé Kanady, Francie, Německa, Itálie, Japonska, Spojeného království a Spojených států, prezident Evropské rady a prezident Evropské komise jsme se dnes spojili, abychom odsoudili jasné porušení suverenity a územní celistvosti Ukrajiny Ruskou federací," stojí v prohlášení, které vydal Washington. 

Ministři financí zemí G7 uvedli, že jsou připraveni poskytnout Ukrajině významnou finanční pomoc. G7 také podpořila ukrajinskou snahu získat pomoc od Mezinárodního měnového fondu. Podle ukrajinského ministerstva financí bude země během dvou let potřebovat 39 miliard dolarů, v přepočtu 774 miliard korun.

Dění na Krymu

Americký prezident byl první, kdo svou účast na summitu v Soči odmítl. Ministr zahraničí USA Kerry Rusko varoval, že za vojenskou intervenci ponese následky a může se ocitnou v izolaci. "V 21. století se nechováte stejně jako v 19. století a nenapadáte jinou zemi na základě naprosto smyšlených záminek," řekl John Kerry v pořadu televize CBS (více čtěte zde).

O možnosti, že by se z G8 opět mohla stát G7, mluvil už v sobotu i politický geograf Michael Romancov z Karlovy univerzity. "Rusko dává najevo, že do této společnosti nepatří a ani patřit nechce," komentoval přesuny ruských vojsk na ukrajinské území Romancov.

Jen chráníme své krajany, zopakoval Lavrov

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na schůzi Rady OSN pro lidská práva v Ženevě vyzval Západ, aby zanechal "geopolitických kalkulací". Nová ukrajinská vláda podle něj chce využít svého vítězství k útokům na lidská práva a základní svobody. 

"Jde o ochranu našich občanů a krajanů. Ti, kdo se situaci snaží vydávat za agresi, hrozí všemožnými sankcemi a bojkotem - to jsou právě ti naši partneři, kteří důsledně a vytrvale podněcovali spřízněné politické síly na Ukrajině k ultimátům a ústupu od dialogu, k ignorování obav jihu a východu země a v důsledku k polarizaci ukrajinské společnosti," řekl Lavrov.

K izolaci Ruska Západ potřebuje součinnost Číny. Lavrov a čínský ministr zahraničí Wang I situaci probrali telefonicky. Podle Lavrova se obě země v mnohém shodují. Čína se zatím k ruskému postupu nevyjadřuje, projevila jen své znepokojení situací na Ukrajině, která ohrožuje velkorysé investice, které tu Čína plánuje. Před propuknutím krize se se hovořilo o novém velkém černomořském přístavu, Peking stál i o pronájem velkých pozemků úrodné zemědělské půdy.

Obama mluvil s Merkelovou, Cameronem a Komorowským

V noci na neděli mluvil americký prezident Barack Obama po telefonu postupně s britským premiérem Davidem Cameronem, německou kancléřkou Angelou Merkelovou a polským prezidentem Bronislawem Komorowským. 

Shodli se, že je třeba okamžitě zahájit rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou, které ovšem Rusko podle ukrajinské vlády vytrvale odmítá. Zástupci západních států slíbili, že budou spolupracovat na vytvoření balíčku finanční pomoci, který pomůže Ukrajině stabilizovat ekonomiku. 

Úřad německé kancléřky uvedl, že Obama a Merkelová označili ruskou intervenci na Krymu za nepřijatelnou. "Obama a Merkelová se shodli, že pro mezinárodní společenství je zvlášť důležité, aby tváří v tvář této nespravedlnosti ukázalo jednotu," konstatoval úřad ve svém komuniké. "Rovněž pak je vyvíjeno intenzivní úsilí s cílem určit, jak by bylo možné pomoci Ukrajině zvládnout finanční problémy a humanitární situaci," dodává se v komuniké.

Obama s Merkelovou souhlasili, že je zvláště důležité, aby "mezinárodní společenství ukázalo tváří v tvář této křivdě jednotu," uvedl úřad. Shodli se také, že je ruská intervence porušením mezinárodního práva a je třeba ustanovit kontaktní skupinu, která umožní politický dialog. Spadat by mohla pod Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.

V pondělí budou v Bruselu kvůli situaci na Ukrajině jednat ministři zahraničí Evropské unie.

Ministr zahraničí USA Kerry hrozí Rusku:

2. března 2014


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue