Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Fúze na hranicích zákona

  16:00aktualizováno  16:00
V poslední době je přímo módou v akciových společnostech rozmělnit majetek ostatních akcionářů nastrojenou fúzí. Za doslova zmanipulovaných znaleckých posudků dochází k okradení minoritních akcionářů v rámci pokřiveného obchodního zákona, ke snížení jejich podílu na společnosti.

U fúzovaných společností se používají různé metody oceňování, ačkoli při fúzi by měly být obě fúzující společnosti  oceněny stejnou metodou. Bohužel to právě zákon neřeší. Většinou se dodá i nedostatek podkladů u společnosti s velkým majetkem, kde jsou právě minoritní akcionáři.

To je jedním z důvodů, proč použít jinou metodu ocenění, která danou společnost řádně znehodnotí. Většinou zkorumpovaný znalec to pro své alibi v případě soudního sporu neopomene zaobaleně uvést do znaleckého posudku a on i majoritní vlastník jsou z obliga. Bohužel vyloženě okraden je minoritní vlastník. Situace je o to horší, pokud je jeden z fúzujících podniků zařazen  ještě do  revitalizačního vládního programu Exim, který by měl být zárukou solidní revitalizace pod taktovkou státu. Příklad podobné podivné fúze následuje.

V akciové společnosti M zabývající se výrobou měřidel měl majoritní účast strojírenský závod, který zkrachoval a šel do konkurzu. Konkurzní správce odprodal tento majoritní podíl ve společnosti M  jiné akciové společnosti A, která se ujala akcionářských práv v podniku. V roce 2003 odprodávala  ČKA pohledávky u bank společnosti M ve výši kolem 36 milionů.

Vezmeme-li v úvahu, že tato pohledávka byla lehce dobytná a pravidelně splácena, lze se zamýšlet nad tím, jakým způsobem probíhá výběr pohledávek v ČKA  k odprodeji, když jsou pravidelně spláceny a jejich výtěžnost  je 100%? Obrázek o podivných prodejích pohledávek nechť si udělá každý soudný člověk sám i o tom, jak se hospodaří se státními penězi a proč se bezproblémové pohledávky prodávají jako problémové, komu za jakým účelem a za kolik kupříkladu bokem. 

V MW, která tuto pohledávku odkoupila jistě za obvyklý průměr výtěžnosti ČKA, tedy nějakých 15-23%, byl shodou okolností v představenstvu  stejný člověk  jako ve statutárních orgánech společnosti AA, která odkoupila majoritní účast ve společnosti M, kde zároveň  figuruje také ve statutárních orgánech. Dokonalý  plán tzv. revitalizace byl připraven, podivné posudky také. Mohla začít fúze svoláním valné hromady.

Pokud si akcionáři nechali zaslat všechny doklady k fúzi dle pozvánky, zjistili, že společnost MW  byla s milionovým základním jměním,  s pohledávkou od ČKA ve výši 36 milionů vztahující se k M, kterou koupili za nějakých řekněme 8 mil. Zato znalecký posudek provedený  znalcem substanční metodou nadhodnotil pohledávky ve společnosti MW  vůči společnosti M  na rovných 143 mil. Po odečtu dlužných 37 milionů, které si nechají ještě od M zaplatit, je výsledné ocenění MW 107 mil.

Zato ocenění  společnosti M  proběhlo v metodě výnosové a přístupu majetkovém. Ta ocenila společnost v téměř původním základním jmění 151mil. Znalec neopomněl poznamenat v posudku, že metoda substanční nemohla být použita z důvodu nedodání  dostatečných podkladových materiálů. Proběhlo tedy sloučení odsouhlasené valnou hromadou, kdy akcionářům z  M zůstaly akcie v původní nominální hodnotě a  majitelům společnosti MW  byly vydány akcie M v celkové hodnotě  107 mil. 

Aby nebylo okradení akcionářů ze společnosti M konečné, odsouhlasila valná hromada, že jeden hlas bude každých 50Kč majetku. Čímž dokonale rozmělnili podíly minoritních akcionářů M . Jak myslíte, že to dopadlo? Za necelý měsíc proběhla další valná hromada, kde ekonomičtí desperáti ze společnosti A, kteří byli i ve společnosti MW a nyní jim po fúzi patří téměř celá společnost M, si sami sobě do společnosti A prodali za hubičku nejlukrativnější majetek společnosti M.

Jak se má akcionář bránit, když vše proběhlo v rámci našeho pokřiveného zákona a díky tomu, že v OZ není ustanovení, že při fúzích musí být fúzované společnosti oceněné stejnými metodami? O solidnosti takových znalců nelze mluvit. Proč jsou tedy minoritní akcionáři, kteří se okradení v akciových společnostech brání, nazýváni hanlivě uplacenými redaktory v tisku  greenmailery a vyděrači, když hájí pouze svůj majetek před nájezdy takových desperátů?

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Kdo za Ondráčka? Šéfem komise pro dohled nad GIBS by mohl být Chovanec

Milan Chovanec (ČSSD)

Na post šéfa komise pro dohled nad Generální inspekcí bezpečnostních sborů se podle informací MF DNES rýsuje nový...

Velel zásahu na Národní třídě, přesně po 28 letech dostal medaili. Za králíky

O bývalém policistovi a současném chovateli Michalu Danišovičovi natočil v roce...

Bývalý důstojník SNB Michal Danišovič velel 17. listopadu 1989 zásahu na pražské Národní třídě, kde policisté surově...

Nemocnice musí záchranářům doplatit přestávky na jídlo, rozhodl soud

(Ilustrační snímek)

Pětadvacet řidičů, záchranářů a zdravotních sester ze záchranné služby v Sušici a na Modravě vyhrálo soudní spor se...Najdete na iDNES.cz