Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Füle: NATO by návrat Francie do vojenských struktur přivítalo

  12:50aktualizováno  12:50
Francie po více než čtyřiceti letech uvažuje o návratu do vojenských struktur NATO. Ačkoliv jde zatím jen o neformální diskuse a Francie si klade pro svůj "návrat" několik podmínek, aliance by podle českého velvyslance Štefana Füleho takový krok uvítala.
Severoatlantická aliance. Ilustrační foto.

Severoatlantická aliance. Ilustrační foto. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

"Zatím se o tom nemluví na formálních jednáních, ale diskutujeme," řekl pro natoaktual.cz český velvyslanec při NATO Štefan Füle.

Podle něj žádná oficiální vyjednávání zatím neexistují. "Proces teprve začal. Je to běh na dlouhou trať a tím běžcem je Francie," uvedl.

V alianci jsou podle něj snahy Francie vnímány pozitivně. "Pokud by se Francouzi vrátili do vojenských struktur NATO, nebylo by to jen symbolické, ale i pragmatické. Šlo by o obrat, který by měl zásadní vliv jak na Evropskou unii, tak alianci samotnou," dodal Füle.

Francie se totiž podílí na některých operacích NATO, například v Afghánistánu.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy v rozhovoru pro The New York Times oznámil, že jeho země se vrátí do vojenských struktur Severoatlantické aliance, jen když Spojené státy přistoupí na vytvoření vlastní evropské obrany a když budou Francouzi zastoupeni v nejvyšších velitelských strukturách aliance.

"Pokrok v otázce evropské obrany bych stanovil jako podmínku pro vstup do společného velení a žádám naše americké přátele, aby to pochopili," uvedl Sarkozy, který je vůči Spojeným státům podstatně vstřícnější než jeho předchůdce Jacques Chirac. Evropa schopná se nezávisle bránit by podle něj nebyla pro Američany rizikem, ale přínosem.

O odchodu Francie z vojenské složky NATO rozhodl v roce 1966 tehdejší prezident Charles de Gaulle. Tehdy se také sídlo NATO přesunulo z francouzského Fontainebleau do Bruselu. Francie vystoupila z vojenského velení aliance s cílem posílit svou vojenskou nezávislost na USA. Následující vlády pak de Gaullovo rozhodnutí respektovaly.

O návratu do vojenské struktury aliance uvažoval už v roce 1997 Jacques Chirac, ale tehdejší americká administrativa Billa Clintona podmínky Paříže odmítla.

Sarkozy v rozhovoru uvedl, že i přes význam NATO "musí být Evropa s to se účinně a nezávisle bránit". Evropa podle něj nemůže být ekonomickou mocností, aniž by zajišťovala vlastní bezpečnost. Stejně tak prý nemůže evropská obrana "záviset jen na Francii, Británii, Německu, Itálii a na Španělsku".

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Minometná jednotka cvičí s těžkotonážními vozidly pro misi v Pobaltí

Armádní Tatra T-815 8x8 PRAM pro převoz 120mm minometu 71. mechanizovaného...

Přeškolením na nová těžká nákladní vozidla Tatra začala příprava minometné jednotky ze 71. mechanizovaného praporu z...

Generálové NATO a Ruska se v lednu poprvé od anexe Krymu zřejmě sejdou

NATO, Severoatlantická aliance

Rozhovory na nejvyšší vojenské úrovni mezi NATO s Ruskem se mohou uskutečnit ještě v lednu v ázerbájdžánském Baku. Šlo...

Týden (pro)ruských dezinformací: Mazlíčci šelmám, žloutenka a vděk Rusku

Dezinformace ruského státního serveru Sputnik

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

Najdete na iDNES.cz