Petr Nečas a Mirek Topolánek při oslavě 20. výročí založení ODS. (21. dubna 2011)

Petr Nečas a Mirek Topolánek při oslavě 20. výročí založení ODS. (21. dubna 2011) | foto: Dan Materna, MAFRA

Fuksa, Tluchoř, Blažek... Nečas se zbavuje topolánkovců

  • 125
Vyhazovem Ivana Fuksy z vlády pokračuje premiér Petr Nečas v systematické akci. Snaží se oslabit oponenty v ODS, spjaté především s jeho předchůdcem v čele strany Mirkem Topolánkem a exšéfem poslaneckého klubu Petrem Tluchořem. Nejistá je například pozice předsedy správní rady VZP Marka Šnajdra.

Ještě že není středověk, jinak by mi snad Nečas useknul hlavu, žertoval nedávno v jedné pražské restauraci bývalý premiér a šéf ODS Mirek Topolánek. A jeho spojenci jen dodávají: "Tak už to chodí v čase nečasů..."

Kdo skončil

Ivan Fuksa - Skončil jako ministr zemědělství, protože se hlásí ke skupině Nečasových kritiků kolem Tluchoře.

Petr Tluchoř - V květnu skončil jako šéf poslanců ODS, Nečas nabyl dojmu, že za jeho zády proti němu brojil.

Pavel Blažek - Místopředseda ODS opustil dozorčí radu Lesů ČR jako trest za koalici s ČSSD v Brně, kterou Nečas nechtěl.

Jana Příhodová - Členka ODS a kamarádka Lucie Talmanové skončila v čele České obchodní inspekce.

Martin Roman - Topolánkův kamarád odešel z čela ČEZ, Nečas mu vytýkal vlažný postoj k rozšíření Temelína.

Josef Fiřt - Skončil jako šéf Energetického regulačního úřadu, včas nevaroval před fotovoltaikou.

Jako by vystihli současnou personální smršť řízenou premiérem Petrem Nečasem – ve vládě, na úřadech, v institucích i státních podnicích. Kdo se hlásí k bývalému šéfovi, nemilosrdně končí. Petr Nečas to přitom dělá tak, jak je to pro něj typické. Bez velkých slov, akci nijak oficiálně nevyhlásil ani nepojmenoval. Ale o to jedná systematičtěji a nemilosrdněji.

K vysvětlení důvodů zemětřesení se musíme vrátit do loňského jara. Tehdy, dva měsíce před volbami, pod tíhou afér skončil Mirek Topolánek. A jako svého nástupce určil Petra Nečase. Parta "topolánkovců" v ODS soustředěná kolem šéfa poslanecké frakce Petra Tluchoře pak na oplátku očekávala hladké předání moci. A loajálního a poslušného Nečase, jenž se po volbách nečekaně stal premiérem.

První náznak, že se spletli a nebude tomu tak, přišel záhy. I přes Nečasovy medové řeči typu "je škoda plýtvat potenciálem někoho, kdo byl předsedou vlády, s jeho kontakty a zkušenostmi" se vlastně nikdy nesnažil najít pro Topolánka nějaké důstojné místo. Zhrzený expremiér se zlobil, že nevděčná strana se s ním nerozloučila, jak by měla: "ODS je zaostalý africký kmen, neumí se vypořádat se svým bývalým náčelníkem."

Premiér to vše nějak toleroval a snažil se se skupinou kolem Petra Tluchoře raději držet smír. Poprvé je podráždil odvoláním Renaty Vesecké, kterou zřejmě považovali za svou ochránkyni, z funkce nejvyšší státní zástupkyně. Zlom však přišel s vládní krizí letos v dubnu, kdy se provalila řada skandálů na Věci veřejné. Tehdy Petr Nečas vzal za svou interpretaci, že Tluchoř se události snažil využít přinejmenším k jeho oslabení, ne-li rovnou k odstranění.

Nepřežila to ani oddávající...

Tluchoř pobízený Topolánkem tajně vyjednával s rebelkou VV Kristýnou Kočí. Pobízel ji, aby vyvedla několik nespokojených odpadlíků z Bártovy strany, s nimiž by se vytvořila nová vládní většina ve Sněmovně. A na podzimním kongresu pak plánoval odstranění Nečase. Nepovedený plán Nečasovi lidé označili za pokus o puč.

Důvěřovat mu přestal i premiér a vzal Tluchořovi židli předsedy poslaneckého klubu. Z totožného důvodu tento týden skončil i ministr zemědělství Ivan Fuksa, když odmítl vypovědět poslušnost Tluchořovi. Do Nečasovy rekonstrukce jistě patří i odvolání mocného ředitele energetické firmy ČEZ Martina Romana, jenž měl mimořádně dobré vztahy s Topolánkem a jeho lobbistou Markem Dalíkem.

Muži v ohrožení

Marek Šnajdr - Poslanec ODS a hlavní Tluchořův spojenec se musí bát o post šéfa správní rady pojišťovny VZP.

Roman Boček - Náměstek padlého ministra Fuksy a člen Tluchořovy party v ODS může být další na řadě.

Tomáš Hüner - Zastánce rozšíření těžby uhlí a kamarád Topolánka zřejmě skončí jako náměstek ministra průmyslu.

V nemilosti se ocitl i náměstek ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner, Topolánkův známý z Ostravy. Tento respektovaný expert na energetiku má skončit ve funkci příští týden. A opět to lze brát jako "ťafku" Topolánkovi. Hüner totiž byl pro rozšíření hnědouhelných dolů, jak to chce i Teplárenské sdružení ČR, jehož předsedou se nedávno stal – navzdory Nečasovi – Mirek Topolánek.

Premiér Nečas pravděpodobně nemá nakreslené schéma s "topolánkovci" a "tluchořovci", kde si pěkně odškrtává likvidaci jednoho po druhém. Na nějaké změny vyloženě tlačil, něco přišlo mimoděk. Ať už je to hysterický strach z konkurentů nebo chladnokrevné vyřizování účtů, na "topolánkovce" to působí jako úmysl.

Například, když byla z čela České obchodní inspekce vyhozena dlouholetá kamarádka Lucie Talmanové Jana Příhodová, která ji navíc coby zastupitelka Prahy 1 oddávala s Topolánkem.

Pokud bude Petr Nečas pokračovat, obávat se musí Marek Šnajdr v křesle předsedy správní rady VZP nebo Roman Boček na postu náměstka ministra zemědělství. Oba totiž patří do Tluchořovy kliky středočeské ODS.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video