Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Fritzl dostal doživotí, vraždu a incest si odpyká v ústavu

  14:20aktualizováno  17:03
Soud v rakouském St. Pöltenu uznal Josefa Fritzla vinným ve všech bodech obžaloby. Za vraždu novorozence ho poslal na zbytek života do zařízení pro duševně narušené pachatele. Tyran z Amstettenu čtyřiadvacet let věznil a znásilňoval dceru. Zplodil s ní sedm dětí. Jedno nechal zemřít.

Osmičlenná porota se v otázce viny shodla jednomyslně. Fritzl po vynesení rozsudku prohlásil, že se nebude odvolávat. "Dnes působil klidně, nevypadalo to, že by ho rozhodnutí soudu překvapilo," uvedla reportérka MF DNES Lucie Suchá, která jednání sledovala v soudní síni.

ZA CO FRITZLA ODSOUDILI

Vražda - I když věděl, že novorozenec ve sklepě špatně dýchá, nevzal ho k lékaři, tím ho zabil.

Zotročování- Fritzl jednal se svojí dcerou jako s vlastnictvím.

Znásilnění - Fritzl svou dceru Elisabeth asi 3000 krát znásilnil.

Omezování osobní svobody- Oběti držel ve sklepě bez světla a čerstvého vzduchu.

Vydírání - Obětem vyhrožoval vyhozením do vzduchu a plynem, kdyby se pokusily o útěk.

Incest - Opakovaně znásilňoval svoji dceru, DNA prokázalo, že je otcem jejích dětí.

Třídenní lhůtu na odvolání nevyužila ani státní zástupkyně Christiana Burkheiserová. Rozsudek je tak pravomocný a není možné se proti němu odvolat.

Maximální trest Fritzl dostal za neposkytnutí péče synovi Michaelovi, který se v roce 1996 narodil ve sklepním vězení. Dítě bez pomoci zemřelo, Fritzl jeho tělo spálil v kotli. Porota nakonec přistoupila na argumenty státní žalobkyně Christiany Burkheiserové, že Fritzl péči o něj zanedbal úmyslně.

"Verdikt je logický důsledek 3000 znásilnění a 24 let věznění," okomentoval rozsudek Fritzlův obhájce Rudolf Mayer.

Podle dnešního rozhodnutí osmi porotců a tří soudců stráví třiasedmdesátiletý Fritzl zbytek života ve vězeňském zařízení pro psychicky narušené a nemocné pachatele. "Porotci se dnes oproti minulým dnům usmívali. Zřejmě se těšili na konec procesu," popsala atmosféru v soudní síni Lucie Suchá.

Fritzl zůstane až do úterka ve věznici v Sankt Pöltenu. Pak bude převezen do Vídně, kde podstoupí další psychologické vyšetření. Experti poté rozhodnou, v jakém zařízení se bude léčit. V úvahu připadá pět zařízení.

Podle rakouského trestního práva existuje teoretická možnost, že by se Josef Fritzl ještě dostal na svobodu. Mohlo by se to stát v případě, že by lékaři ve speciálním zařízení usoudili, že je zdráv a poslali ho do klasické věznice.

Josef Fritzl

Odsouzení na doživotí pak mají možnost požádat po patnácti letech o prominutí trestu. Fritzl by tak teoreticky mohl opustit zdi káznice v 88 letech.

ON-LINE ROZHOVOR

Reportérka MF DNES sledovala případ Josefa Friztla přímo u soudu v Sankt Pöltenu

Během posledního dne procesu dostal prostor pro závěrečnou řeč Fritzlův obhájce Rudolph Mayer i státní zástupkyně Christiane Burkheiserová. Krátce se k obviněním vyjádřil i Josef Fritzl. - o dnešním vývoji v soudní místnosti čtěte zde

Fritzl se snažil porotu oklamat, řekla prokurátorka

Podle očekávání prokurátorka požádala pro Fritzla maximální trest - tedy doživotí. Dále navrhla, aby soud rozhodl o jeho umístění do ústavu pro duševně narušené pachatele. Ústavní léčbu včera doporučila i psychiatrička Adelheid Kastnerová. Podle ní by Fritzl mohl svoje činy zopakovat.

Státní zástupkyně Christiane BurkheiserováBurkheiserová v závěrečné řeči prohlásila, že se Fritzl snaží porotu oklamat. "Pachatel chce z vraždy kojence neposkytnutím pomoci udělat jen zabití z nedbalosti," zdůraznila Burkheiserová. "Nepadněte do stejné pasti jako jeho dcera před 24 lety," vyzvala porotce.

Po Burkheiserové dostal slovo obhájce Rudolf Mayer. Odmítl tvrzení, že v případu smrti novorozence postupoval Fritzl úmyslně tak, aby dítě zemřelo. Poukázal na to, že v době boje kojence o život Fritzl ve sklepě trvale nebyl, jen tam několikrát zašel.

Podle obhájce tak jde jednoznačně o zanedbání, žádný úmysl. To znamená jenom zabití a nikoli vraždu, bez ohledu na to, co Fritzl v pohnutí přiznal. Požádal soud, aby přihlédl k přiznání jako k polehčující okolnosti.

Obhájce: Elisabeth byla u soudu, to Fritzla zlomilo

Fritzlův obhájce Rudolf MayerMayer se také jako první z účastníků úterního stání vyjádřil k informacím rakouského listu Kurier, který napsal, že během neveřejného jednání v soudní síni seděla sama Elisabeth. "Soud to udělal velmi dobře: jakmile klient dceru uviděl, zcela ho to rozhodilo a vnitřně se zhroutil," řekl Mayer.

Soudci položili laické porotě, složené z rakouských voličů, otázky, na kterých se dohodli včera odpoledne. V těch je prakticky obsažena celá obžaloba.

Nakonec dostal prostor také Fritzl. Vyjádřil politování nad svými činy. "Lituji z celého srdce, co jsem udělal své rodině. Nemohu to už bohužel napravit. Mohu se jen snažit škody pokud možno omezit," řekl podle agentury APA.

INFOGRAFIKA: VĚZENÍ V AMSTETTENU

Podívejte se, kde Josef Fritzl trýznil své oběti

Začátkem týdne se Fritzl doznal jen k omezování osobní svobody a k incestu. Na znásilňování a těžkém útisku přiznal vinu jen částečně. Vraždu a zotročování striktně odmítal.

Ve středu se pak překvapivě přiznal ke všem šesti zločinům, ze kterých ho vinila obžaloba. Ke změně postoje ho prý přiměla výpověď vězněné dcery Elisabeth, kterou si soud v pondělí a v úterý pouštěl z videozáznamu. Podle svých slov si uvědomil, jak moc ve sklepním vězení trpěla.

PŘÍPAD FRITZL V DATECH

28. srpna 1984 - Fritzl podle obžaloby uvěznil svoji tehdy osmnáctiletou dceru Elisabeth ve sklepním úkrytu svého domu v dolnorakouském Amstettenu.

Podzemní prostory, ve který Josef Fritzl léta držel své děti19. dubna 2008 - Jedno z vězněných dětí, devatenáctiletá Kerstin, upadlo do bezvědomí a Fritzl je odvezl do nemocnice. Personálu řekl, že matka dítěte je nezvěstná. Lékaři posléze prostřednictvím médií vyzvali matku, aby se jim přihlásila kvůli stanovení diagnózy. Elizabeth se o výzvě dozvěděla a začala na svého otce naléhat, aby ji odvezl za dcerou do nemocnice.

26. dubna 2008 - Fritzl přivezl Elizabeth do nemocnice. Při odchodu byli oba zadrženi policií. Vyšetřování odhalilo pozadí celého případu.

27. dubna 2008 - Fritzl kriminalistům prozradil, kde přesně se v domě nachází podzemní úkryt a jak překonat jeho elektronické zabezpečení. Informace o případu se dostala do médií.

Podzemní prostory, ve který Josef Fritzl léta držel své děti1. června 2008 - Kerstin Fritzlová byla probuzena z umělého spánku a po týdnu se připojila k ostatním členům rodiny, kteří se z prožitého traumatu zotavovali v psychiatrické léčebně.

26. září 2008 - Poprvé od zatčení navštívil Fritzl sklep svého domu.

22. října 2008 - Rakouský bulvární deník Kronen Zeitung citoval z psychologického posudku, podle něhož je Fritzl za své činy trestně zodpovědný.

13. listopadu 2008 - Proti Fritzlovi byla vznesena obžaloba, obsahující mimo jiné i obvinění ze zotročování a vraždy.

29. prosince 2008 - Právník Elizabeth Fritzlové oznámil, že jeho mandantka opustila spolu se svými dětmi psychiatrickou kliniku a přestěhovala se do vlastního domu na utajeném místě.

9. února 2009 - Podle agentury APA byl na Fritzlův majetek vyhlášen konkurz. Média spekulovala, že Fritzl má milionové dluhy.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Jaderné testy v KLDR narušily strukturu hornin, hrozí zhroucení celé hory

Jihokorejská televize oznamuje zemětřesení v KLDR (23. září 2017).

V oblasti severokorejské jaderné střelnice v Pchunggje-ri zaznamenali o víkendu geologové dva nové otřesy. KLDR zde...

Moře vyvrhlo na kanadskou pláž lidskou nohu. Už třináctou

Moře na pláže v Britské Kolumbii čas od času vyvrhne kus lidské nohy....

Obyvatelé osady Jordan River ležící na západním pobřeží Kanady našli ve čtvrtek na pláži zbytky lidské nohy. Co by...

Evropská komise se ohradila proti Tuskově kritice migračních kvót

Předseda Evropské rady Donald Tusk na návštěvě Rumunska, kde vyjádřil obavy nad...

Krátce před prosincovým summitem Evropské unie se předseda Evropské rady Donald Tusk dostal kvůli migračním kvótám do...Najdete na iDNES.cz