Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Frenštát opět ztichl. Vyprovodil tři ženy, které zahynuly při výbuchu

  14:35aktualizováno  16:03
Frenštát pod Radhoštěm prožil další nesmírně smutnou chvíli. Po středečním posledním rozloučení s dětmi, které zahynuly při explozi bytovky, dali obyvatelé sbohem trojici žen z nejvyššího podlaží zničeného domu. V jednom bytě společně žily babička s dcerou a vnučkou.

Smuteční síň se už podruhé tento týden zaplnila lidmi, kteří se loučili s oběťmi ničivé exploze. Obsazeno bylo do posledního místa.

Smutečních hostů dorazilo zhruba dvě stě, mnozí se dovnitř nedostali a stáli venku. Prostorem zněla Ave Maria.

Poslední sbohem lidé dali desetileté Adélce, osmatřicetileté Ditě a šedesátileté Mileně. Všechny společně bydlely ve druhém patře bytového domu, jímž v neděli 17. února před čtvrtou hodinou ráno otřásla silná exploze.

Výbuch s největší pravděpodobností úmyslně inicioval muž z přízemí, Antonín Blažek, kterého policie označuje za hlavního podezřelého v případu.

"Byly to zbytečně zmařené lidské životy," řekla Anna Moravcová, jedna ze spolupracovnic zesnulé Dity, které se přijely rozloučit se svou kolegyní. Ačkoli ve zničeném domě číslo 39 nebydlela, jméno Antonína Blažka znala poměrně dobře.

Bolestné loučení

"V práci se o něm dlouhé roky často mluvilo. Kolikrát jsme se jeho chování s kolegyněmi zasmály, ale žít vedle něj v domě muselo být velice frustrující. Dita se ale nepouštěla do hádek, vždy se spíš držela zpátky," řekla Anna Moravcová.

Šedesátiletou Milenu ve městě lidé znali jako ředitelku místní mateřské školy, k její dceři Ditě zase mnohé ženy chodily domů na manikúru. V osudné ráno 17. února se ani jedna z obyvatelek bytu už neprobudila.

Zemřely v sutinách domu. Jejich těla hasiči v troskách objevili až řadu hodin po explozi, v noci z neděle na pondělí. Tělo dívenky záchranáři rozeznali, těla maminky s babičkou ale byla ve velice špatném stavu. Až analýza DNA o mnoho dní později doložila, že se skutečně jedná o dvojici žen z horního poschodí.

Příval soucitu je i dál velmi silný

Frenštát i bezmála dva týdny po explozi stále zažívá obrovskou vlnu solidarity. Na speciálně zřízeném kontě přibývají další a další peníze. A lidé bankovky přinášejí i do pokladny městského úřadu či do skleněné pokladničky, která je umístěna za vstupem do radnice. 

V pátek suma, kterou se prostřednictvím veřejné sbírky podařilo vybrat, činila už více než patnáct milionů korun.

V neděli od 15 hodin bude na náměstí Míru celebrována ekumenická bohoslužba za oběti neštěstí. Přijít se v tichosti rozloučit se zesnulými může široká veřejnost.

Pravděpodobný viník tragédie bude zpopelněn. "Rodina si pak vyzvedne urnu, žádný obřad se neuskuteční," sdělil majitel frenštátské pohřební služby Karel Reček.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Demise vlády, komunista Ondráček neuspěl, dostupnější osobní bankrot

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Vláda hnutí ANO ve středu schválila svou demisi. Andrej Babiš současně zahájil jednání o...

Sníh zasype celé Česko, varují meteorologové. Na horách až 30 cm

V Jihlavě v noci z úterý na středu napadlo přes deset čísel nového sněhu....

Meteorologové vydali varování před silným sněžením a náledím, se kterým se budou potýkat lidé ve všech krajích. Na...

Z Žitavy odešli i migranti. Bourá proto domy a láká Čechy na levné byty

Zatímco po válce žilo v Žitavě 48 000 lidí, dnes jich je sotva polovina.

Čtyři tisíce volných bytů, ve kterých nemá kdo bydlet, má nyní německá Žitava. Situace s vylidňováním už je tak vážná,...

Najdete na iDNES.cz