Bandr al-Swed byl první, kdo objímání na ulici začal v Saúdské Arábii propagovat.

Bandr al-Swed byl první, kdo objímání na ulici začal v Saúdské Arábii propagovat. | foto: YouTube

Saúdové nabízeli objetí zdarma. Skončili za to v poutech

  • 18
Chtěli jen zlepšit lidem náladu a projasnit jim den. Místo toho měli co dělat s náboženskou policií. Dva Saúdové, kteří se zapojili do kampaně free hugs a nabízeli v jejím duchu objetí zdarma, skončili v poutech.

Projekt free hugs úspěšně zafungoval v celém světě, internetem se neustále šíří nová videa, která objímání cizích lidí zachycují. V Saúdské Arábii pro něj však takové pochopení nemají. Dokládá to příběh dvou mladých mužů, kteří se do celosvětové kampaně také zapojili. 

Inspirací jim byl Bandr al-Swed, který objetí zdarma začal v Saúdské Arábii nabízet jako první a video svého počínání  umístil na web. "Poté, co jsem viděl, že projekt úspěšně funguje v mnoha zemích, rozhodl jsem se objetí zdarma zrealizovat i ve vlastní zemi," uvedl k tomu pro britskou BBC al-Swed. "Líbila se mi ta myšlenka, to, že by to mohlo přinést saúdské Arábii štěstí," hovořil o začátcích projektu. Jeho video také získalo velkou popularitu, během tří dnů od zveřejnění mělo jeden milion zhlédnutí.

Video viděl i Abdulrahman al-Chajál, který se společně se svým kamarádem rozhodl na al-Sweda navázat. Pro svá objetí si vybrali jednu z nejrušnějších ulic v centru Rijádu. Po několika dnech však bylo objetím konec.

Obvinění z exotických praktik

"Bohulibou" činnost totiž Saúdům zatrhla náboženská policie, respektive Komise pro podporu ctnosti a prevenci neřesti, která dohlíží na to, aby bylo dodržováno právo šaría. Oba muže zatkla a odvedla na policii, kde si vyslechli obvinění z vyžívání se v exotických praktikách a narušování veřejného pořádku. Posléze museli podepsat slib, že objetí zdarma již znovu nabízet nebudou. O případném dalším trestu se zpravodajské agentury nezmiňují.

Kampaň Free hugs

Posláním kampaně Free hugs, v níž dobrovolníci poskytují objetí zdarma každému kolemjdoucímu, je dělat lidem radost. Její začátek se datuje k roku 2004. Popularitu si objímání cizích lidí získalo ale až v roce 2006, kdy se na internetu objevil videoklip, který neobvyklou činnost propagoval.

Kampaň od té doby proběhla již na celém světě, v Česku byli dobrovolníci k vidění například v Praze, Chebu, Ostravě nebo Havířově.

Projekt se přitom již od počátku setkal s velkou vlnou podpory a na Twitteru se to projevilo i v mnohých příspěvcích, které mladíky obhajovaly. "Proboha, je to objetí zdarma, ne drogy zdarma," zněl například jeden z nich.

Ne všechny reakce však byly plné pochopení. "Dneska je objetí zdarma, zítra to bude polibek zdarma a za chvíli tady budeme mít sex zdarma," kritizoval kampaň  jeden z uživatelů.

I přes zákaz a některé negativní ohlasy však chce al-Chajál v objímání pokračovat. Jak sám uvedl pro deník The Independent, je na svou činnost hrdý a považuje ji za akt dobročinnosti.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video