Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Frčky se u moskevské policie kupují, ukázal případ „krvavého majora“

  11:01aktualizováno  11:01
Případ policejního důstojníka, který v moskevské samoobsluze postřílel několik lidí, odkryl korupční praktiky u ruské policie. Po odvolání šéfa moskevské policie vyšlo najevo, že se funkce náčelníků údajně prodávají až za 180 tisíc korun. Podezřelí se navíc k doznání běžně nutí mučením.

Moskevská policie v akci (ilustrační foto). | foto: Profimedia.cz

Celý příběh začal v noci na 27. dubna, kdy se policejní náčelník ve čtvrti Caricyno Denis Jevsjukov vracel domů ze služby, kde zapíjel narozeniny a hádku se ženou. Ve voze se major pohádal s řidičem, kterého zastřelil.

Z auta vystoupil a cestou do blízkého supermarketu zranil jednoho muže a ženu. V obchodě vyměnil zásobník a zastřelil pokladní a jednoho zákazníka, další čtyři lidi zranil; ženám prý střílel do tváře, mužům do rozkroku. Pak střelce zatkla hlídka. - o střelbě v moskevské samoobsluze si přečtěte zde

"Krvavý major" vydíral i uplácel nadřízené

Vyšetřování se vzápětí ujal dlouholetý velitel moskevské policie Vladimir Pronin. Tvrdil, že zatčený policista, překřtěný médii na "krvavého majora", si dosud vedl jako výborný profesionál a teď se kaje. Mezitím prezident Dmitrij Medveděv tak dlouho čekal na Proninovu demisi, až generála sám odvolal.

ZPŮSOBY MUČENÍ RUSKÉ POLICIE

Týdeník Russkij Newsweek naposledy zrekapituloval policejní praktiky při rozvazování jazyků: "Vlašťovka" znamená svázat podezřelému ruce za zády ke kotníkům, dokud bolestí neztratí vědomí. Podobné účinky mají i další způsoby poutání, "skřipec" či "papoušek". "Parašutista" se zvedne za ruce a nohy a hodí na podlahu; stopy na těle nezůstanou. "Slůně" začíná navlečením plynové masky, které se ucpe přívod vzduchu. Byly i případy, kdy si policisté vynucovali doznání za pomoci obušků v análním otvoru vyslýchaných.

Žurnalisté listu Izvestija pátrali a odhalili, že Jevsjukov vůbec neprosil Pronina v slzách o odpuštění, ale vyhrožoval, že jestli se z vězení nedostane, tak ho budou následovat další náčelníci. Dvaatřicetiletý major totiž nevděčil za bleskovou kariéru úspěchům při dopadání zločinců, ale úplatkům svým šéfům.

Udání na Jevsjukova se tutlala až do jeho zatčení. Zapleten prý byl i do obchodování svého podřízeného se zabavenými zbraněmi. "U nás se náčelníkem stává ten, kdo odesílá peníze nahoru. Jevsjukov to rychle pochopil. Pravidelně nosil obálky tehdejšímu veliteli kriminálky," prozradil listu bývalý majorův kolega Andrej Romanov.

Caricynský náčelník si podle Romanova peníze na úplatky opatřoval vydíráním trhovců a bral peníze i od podezřelých za ukončení vyšetřování a od příbuzných zločinců. "Po pachateli se například pátrá řadu let. Zavolá se tedy jeho příbuznému a navrhne se mu uzavřít případ za 5000 dolarů. Příbuzný rozpozná neznámou mrtvolu - a hledaný zločinec je mrtev," objasnil.

Podle Romanova lze disponovat bytem a dědictvím po "zesnulém" a žádat penzi. A úspěchy při odhalování zločinů prý Jevsjukov vykazoval tím, že nařizoval podřízeným, aby podezřelé donutili k doznáním.

Po službě alespoň tři tisíce šéfovi

Novináři ale odhalili i další nekalé praktiky u moskevských strážců pořádku. List Moskovskij komsomolec před časem popsal systém fungující u dopravní policie: strážník musí po službě odevzdat alespoň tři tisícovky svému šéfovi, který pošle svému náčelníkovi ještě více. Taková "pumpa" prý vyhání úplatky až na sám vrchol hierarchie.

Ruští policisté vědí, že se povýšení sotva dočkají za zásluhy. "Funkce náčelníků se prodávají za 150 - 300 tisíc rublů (přibližně 90 - 180 tisíc korun)," zaznělo na jednom z internetových fór strážců pořádku.

Jevsjukov není jediný střelec s nárameníky. Podobné případy se odehrály v minulých letech v Moskvě, Kemerovu, Toljatti. "Takový Jevsjukov by se nikdy nedostal k policii, kdyby se nerozpadla psychologická služba," tvrdí profesor Michail Vinogradov, který do roku 1990 velel asi dvěma tisícovkám psychologů v policejních službách.

Za sovětských dob sítem neprošlo na 30 procent zájemců, nyní by bylo záhodno odmítnout 90 procent uchazečů, pro které je práce u policie hlavně byznys. O potřebě policejní reformy se mluví od počátku desetiletí. Ale v době, kdy už je v běhu armádní reforma, se nejeví prioritou. Ministr vnitra nicméně slibuje udělat vše, aby se případ Jevsjukov už neopakoval.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Sníh v Zermattu uvěznil tisíce turistů, spojení zajišťují vrtulníky

Vrtulník představuje jediný způsob, jak se dostat do Zermattu (21. ledna 2018)

Husté sněžení a lavinové nebezpečí odřízly několik alpských středisek. Tisíce turistů uvázly ve švýcarském Zermattu....

Český senior dostal v Hongkongu za pašování kokainu 27 let

Kokain (ilustrační foto)

K 27 rokům vězení byl v Hongkongu za pašování drog odsouzen téměř 70letý český občan, uvedl Radiožurnál. Čech vinu...

Finanční pat v USA končí. Kongres schválil rozpočet vlády do 8. února

Kvůli finanční krizi federální vlády byla krátce uzavřena i Socha Svobody (21....

Američtí demokraté po třech dnech vyjednávání s republikány podpořili návrh na další financování vlády. Zákon, který...

Najdete na iDNES.cz