Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

František z Assisi 20. století

aktualizováno 
-

Už jako student Konrad Lorenz (narozen 7. listopadu 1903 ve Vídni) doma opatroval problematická či raněná zvířata z místní zoo. Vystudoval medicínu - aby se pak celý život věnoval zoologii. V rodinném sídle si vlastnoručně zhotovil výběhy a rybníčky k chovu a studiu. Zhruba v polovině třicátých let došel k názoru, že chování zvířat je logickým výsledkem věkovité adaptace na podmínky prostředí. Tím založil vědu o chování zvířat - etologii. Jeho "cesty do hlubin živočišné duše" se setkaly s uznáním až v padesátých letech, paradoxně v době, kdy "na Východě" prznili biologii Lysenko a Lepešinská.
Od té doby vyučoval zoology celého světa "psychologii živočichů", řadě lékařů či filozofů pootevřel Pandořinu skříňku zdrojů lidského chování. Přenos prvků chování zvířat na lidi (agresivita, instinkty, grimasy...) ovšem přiváděl marxisty k zuřivosti; normální svět však Lorenzovi udělil Nobelovu cenu. Není divu - se zvířaty máme mnoho společného a odchylky od vrozeného chování nám většinou nejdou k duhu. Po listopadu 1989 u nás vyšly jeho knihy Osm největších hříchů a Takzvané zlo. Zemřel roku 1989.

7. listopadu 1818 se v Berlíně narodil Emil Du Bois-Reymond (zemřel 1896). Od geologie zběhl k medicíně. Pověřen šéfem zkoumáním živočišné elektřiny, vlastnoručně sestrojenými přístroji objevil a změřil bioelektrické potenciály nervové a mozkové tkáně a odhalil elektrickou podstatu svalové aktivity. Tím založil moderní elektrofyziologii a elektroterapii. Zprvu důsledný materialista ("fyziologie není víc než užitá fyzika a chemie") s věkem a zkušenostmi zpesimističtěl v agnostika ("nevíme a nikdy nebudeme vědět").

8. listopadu 1298 během bitvy Janova s Benátkami upadl do zajetí benátský radní jménem Marco Polo. Teprve poté měl dost času vyprávět příběh své velké cesty po jižní Asii. Vznikl nejslavnější cestopis středověku - Milion, který významně podnítil rozvoj geografického poznávání světa.

11. listopadu 1973 v Helsinkách zemřel biochemik Artturi Virtanen (narozen 1895), vynálezce šetrného uchovávání zelených krmiv silážováním, arci pro laika děsivým způsobem - pomocí zředěných kyselin chlorovodíkové a sírové. To přineslo věčně hladovějícímu světu takový užitek, že (přestože nešlo o základní výzkum) dostal Nobelovu cenu.

"Kameny z nebe padat nemohou, a proto nepadají," hlásalo kupříkladu jedno z center evropské vzdělanosti - francouzská Akademie věd. 12. listopadu 1833 však "déšť meteorů" padal tak hustě (až 20 "kapek" za vteřinu), že se tím začali vážně zabývat i čačtí galští vědátoři. Zrodil se obor meteorická astronomie, v níž si skvěle vede i česká věda.

Konrad Lorenz (vlevo) s jedním ze svých žáků, významným českým zoologem Zdeňkem Veselovským

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Prezidentem Zimbabwe se stane „Krokodýl“ Mnangagwa, potvrdil parlament

Emmerson Mnangagwa

Někdejší viceprezident Emmerson Mnangagwa se v pátek stane novým prezidentem Zimbabwe. Informovala o tom televizní...

Ratko Mladič půjde na doživotí do vězení, rozhodl mezinárodní tribunál

Ratko Mladič u soudu  (22. listopadu 2017)

Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii ve středu poslal bývalého velitele bosenskosrbské armády Ratka...

Analytička: Merkelové chyběla jasná vize, ale odepsaná ještě není

Německá kancléřka Angela Merkelová (22. listopadu 2017)

Německo se po krachu koaličních jednání ocitlo v hluboké politické krizi. Oproti povolební situaci v Česku je tu však...Najdete na iDNES.cz