zadržení Františka Hajna v Dominikánské republice

zadržení Františka Hajna v Dominikánské republice | foto: Policie ČR

Muž osvobozený v případu loupeže století chce odškodné dva miliony korun

  • 5
František Hajn, jeden z obžalovaných a posléze osvobozených lidí v případu takzvané loupeže století, žádá stát o dva miliony korun za své trestní stíhání. V minulosti ho vyšetřovatelé vinili z účasti na přepadení bezpečnostního vozu, soudy ho ale osvobodily, stejně jako další spoluobžalované.

Hajn se soudního jednání osobně neúčastnil, žije v Dominikánské republice. „Měl v úmyslu se jednání zúčastnit, ale asi mu to nevyšlo, omlouvám ho,“ řekl jeho právní zástupce. 

Ke dvěma milionům, které žádá od ministerstva spravedlnosti jako nemajetkovou újmu, chce i úroky. V částce je zahrnuto i 20 tisíc korun za průtahy řízení. Podle Hajnova zástupce není pravda, že by průtahy způsobil sám Hajn tím, že se skrýval. „Dlouhodobě žil v Dominikánské republice a jeho pobyt tam byl dobře znám, příbuzní za ním jezdili, má tam partnerku a dítě. Jeho pobyt nebyl takový, že by se tam měl skrývat,“ uvedl a dodal, že Hajn i v té době jezdil do České republiky, například k zubaři. 

Nejvyšší část požadovaných peněz tvoří jeden a půl milionu korun, které Hajn chce za nemajetkovou újmu vzniklou zásahem do osobní integrity. Stát uznal, že Hajnovo trestní stíhání bylo nezákonné. 

„Konstatování porušení práva nedostačuje. Zásah je skutečně zásadní. Omluva navíc nebyla nijak zveřejněna,“ vytkl ministerstvu spravedlnosti právní zástupce Hajna.

Jednání u Obvodního soudu pro Prahu 2 ještě neskončilo, soudkyně Otília Hrehová ho odročila. Hajnův zástupce bude požadovat osobní výpověď svého mandanta. Pokusí se prý zajistit, aby Hajn přijel. „Byli jsme domluveni, že tu bude, nevím, co se stalo, možná nějaká banalita s odletem letadla,“ řekl právník. Jednání bude pokračovat v červenci. 

Za loupež století nebyl nikdo potrestán

Hajn byl jedním z obviněných v případě takzvané loupeže století, při které maskovaný gang v září 2002 přepadl vůz bezpečnostní agentury a odcizil z něj 154 milionů korun.

Trestní stíhání Hajna začalo až v roce 2010. V usnesení o něm se konstatovalo, že Hajn je na útěku a skrývá se na blíže neznámém místě v Dominikánské republice. Soud prvního stupně ho nejprve potrestal deseti lety vězení, to ale bylo v době, kdy Hajn pobýval mimo Českou republiku. 

Po svém zadržení a následném převozu do Česka byl Hajn v roce 2012 umístěn do vazby. Vrchní soud nařídil věc znovu projednat a soudce Městského soudu v Praze Stanislav Králík v obnoveném procesu musel konstatovat, že se nepodařilo prokázat, že čin spáchal obžalovaný. 

Soudy zprostily obžaloby i další obžalované Tomáše Půtu, Maroše Šuleje a Antonína Saletu, zaměstnance poškozené bezpečnostní agentury.


Video