Maliská armáda bojuje s islamisty všemi možnými prostředky. Na snímku...

Maliská armáda bojuje s islamisty všemi možnými prostředky. Na snímku příslušníci speciálních jednotek. | foto: AP

Francouzi zvýšili ostrahu letišť a nádraží. Bojí se útoku islamistů

  • 14
Nejdříve přišla intervence v Mali, poté nepodařená záchrana uneseného francouzského agenta v Somálsku. Paříž se proto obává, že ze strany ozbrojenců může přijít odveta. Proto posiluje ostrahu strategických míst. Jedna z afrických islamistických skupin už Francii útokem pohrozila.

Francouzský prezident nařídil zvýšit ostrahu veřejných budov i dopravních sítí, zejména letišť a nádraží. V zemi tak platí druhý nejvyšší stupeň pohotovosti, což bude mít vliv i na některá veřejná shromáždění, napsala britská BBC.

Jak François Hollande oznámil, krok je přímou reakci na operace francouzských jednotek proti ozbrojencům v Mali a v Somálsku. Potvrdil rovněž, že při leteckých útocích na rebely v Mali přišel o život francouzský pilot. A v Somálsku byli dva vojáci "obětováni" při operaci na záchranu francouzského rukojmího, kterého islamisté drželi již od roku 2009. Denis Allex byl při akci zabit svými únosci (více najdete zde).

Francouzi zahájili intervenci v Mali v pátek a už zaznamenali první úspěchy, spolu s maliskou armádou se jim podařilo zpět dobýt město Konna v centrální části země (o ofenzivě čtěte zde). Islamisté ze skupiny Ansar Dine, kteří ovládají zejména sever země, se ale nehodlají vzdát. Jejich mluvčí se již nechal slyšet, že vojenské angažmá Paříže bude mít nepříjemné důsledky pro Francouze žijící v celém muslimském světě.

Francouzi útočí na maliské rebely ze vzduchu, v akci jsou ale i pozemní jednotky. Stovky vojáků byly nasazeny zejména kolem města Konna a také u metropole Bamako. Právě zde žije asi 6 000 francouzských občanů. I to je jeden z hlavních důvodů, proč se Paříž rozhodla ve své bývalé kolonii zasáhnout - chtěla chránit jejich bezpečnost.

Jak uvedl Hollande, nepřítel již zaznamenal "velké ztráty, nicméně naše mise ještě není u konce". Podle maliské armády bylo v uplynulých dnech zabito přes sto islamistů. Na straně Mali jsou ztráty podle místního prezidenta následující: 11 mrtvých vojáků a 60 zraněných.

Francouzům pomohou i Britové a možná USA

I přes množství obětí jsou ale místní představitelé s dosavadním průběhem operace spokojeni. "Při bojích s islamisty jsme použili všechny možné prostředky, i dva útočné vrtulníky. Islamisté pak začali utíkat. To ukazuje, že i maliská armáda je schopna boje," citovala CNN mluvčího maliského ministerstva obrany Diaru Koneho.

Francouzské a maliské armádě by mohli brzy pomoci i vojáci dalších zemí. Západoafrický regionální blok ECOWAS již oznámil, že do Mali vyšle 2 000 mužů. Vojáci z Nigeru, Burkiny Faso, Nigérie a Toga by do země mohli dorazit do deseti dní.

Británie pak v sobotu oznámila, že francouzským jednotkám poskytne logistickou podporu v podobě dvou transportních letounů. I Spojené státy zvažují možné zapojení, zejména pokud jde o logistickou či zpravodajskou pomoc. Rovněž by mohly při operacích v poušti pomáhat svými bezpilotními letadly.

, Lidové noviny

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video