Le Penová v průzkumech poprvé poráží Macrona, získala by třicet procent

  11:37aktualizováno  11:37
Francouzský prezident Emmanuel Macron má starosti. Opouštějí ho blízcí spojenci, u voličů ztrácí. Své naděje upíná k evropským volbám v příštím roce. Svou stranu Republika v pohybu chce spojit s evropskými liberály a vytvořit respektovanou sílu. Musí ale o své vizi přesvědčit voliče. A jde to ztuha.

Plakáty Emmanuela Macrona a Marine Le Penové ve městě Bethune (24. dubna 2017) | foto: Reuters

Podle aktuálních průzkumů institutu Ifop by jeho hnutí zaostalo za euroskeptickým Národním sdružením Marine Le Penové, které by jej s 21 procenty za sebou nechalo o dva procentní body. To je vůbec poprvé, kdy má Le Penová nad Macronovou stranou v průzkumech pro květnové evropské volby navrch.

Fotogalerie

Spolu s ostatními krajně pravicovými stranami by získala Le Penová dokonce 30 procent. To už musí Macrona znepokojovat. Souběžně s tím totiž přicházejí průzkumy, které vypovídají také o strmém propadu jeho osobní popularity. Macrona opustil i oblíbený ministr vnitra Gérard Collomb, což je pro něj dalším oslabením. 

Francouzský prezident je na tom po prvních 18 měsících v Elysejském paláci se svými 26 procenty obliby dokonce ještě hůř než jeho někteří hodně kritizovaní předchůdci, jako byl třeba Nicolas Sarkozy. Více než o dobré práci Le Penové tak vypovídají průzkumy o bezradnosti prezidenta. Co s tím?

Zdeprimovanému Macronovi jeho poradci minulý týden doporučili, ať si vezme pár dnů volna a pokusí se najít nový elán. „Stejně jako miliony dalších Francouzů, také prezident republiky potřebuje pár dní oddechu,“ vysvětlil pro stanici Europe 1 Benjamin Griveaux, vládní mluvčí.

O své dobré formě může čtyřicetiletý Macron přesvědčit již nastávající víkend, kdy se v Paříži uskuteční velká vojenská přehlídka a slavnostní obřad k výročí konce první světové války. Účast přislíbili mimo jiné prezidenti USA a Ruska Donald Trump a Vladimir Putin i další světoví státníci. Paříž bude středem všeho dění.

Macronovy evropské vize

Macron se může představit jako politik, který třímá v rukách evropskou politiku, ve chvíli, kdy kancléřka Angela Merkelová pouští otěže strany CDU a ustupuje do pozadí.

Cílem jsou evropské volby v příštím roce, které slibují tvrdý souboj. Liberální frakce, kterou chce Macron v europarlamentu podpořit, je dnes na čtvrté pozici co do počtu poslanců, mezi kterými nechybí ani zástupci českého hnutí ANO.

Babiš provedl Macrona po Karlově mostě, s premiéry si připil armagnacem

Prezident Macron rozehrál velký evropský gambit. S pomocí liberálního nizozemského premiéra Marka Rutteho chce spojit evropské progresivisty a vtisknout této frakci přitažlivou tvář.

Jedním z klíčových mužů Macronovy evropské politiky se přitom stal teprve 31letý Pieyre-Alexandre Anglade, bývalý tajemník kanceláře českého europoslance Pavla Teličky. „Rozvíjeli jsme prezidentovo hnutí Republika v pohybu na národní úrovni, nyní mu musíme dát celoevropskou podobu,“ vysvětlil Anglade své představy pro bruselský list Politico.

Pro úspěch v příštím roce potřebuje Macron spojence. Proto přijel nedávno do Prahy i Bratislavy na oslavy 100. výročí vzniku Československa, aby se snažil překlenout napětí ve vztazích se zeměmi visegrádské skupiny. „Obě tyto země chtějí zůstat v srdci Evropy, není správné hovořit o rozštěpení mezi Východem a Západem Evropy,“ citoval Elysejský palác list Le Figaro.

Nevhodné selfie

Také Marine Le Penová formuje do eurovoleb své spojence, jako je belgický Vlámský blok či rakouští Svobodní.

Rovněž šéfce Národního sdružení se nevyhýbají potíže. Zkraje prázdnin prohrála soud o zneužívání poslaneckých náhrad. Musí jakožto bývalá europoslankyně Evropskému parlamentu vrátit v přepočtu 7,5 milionu korun.

Ohrožená Merkelová získala spojence, v migračním sporu ji podpořil Macron

Le Penová ale dál neochvějně tvrdí, že demokracie „zvítězí nad výhrůžkami Evropské unie“. Macron, který se stal neformálním lídrem všech kritiků „evropských populistů“, zůstává jejím hlavním soupeřem.

Jeho pozice ale uvadá i doma ve Francii. Podkopalo ji hned několik skandálů. Macronově popularitě ublížil jeho bezpečnostní poradce Alexandre Benalla, který zasahoval neodůvodněně proti demonstrantům. Ztratil také sympatie, když „umravňoval“ středoškolského studenta, který k němu hovořil „s nedostatkem respektu“. Jenže vzápětí zavítal do Karibiku, kde se ochotně fotil s domorodým mladíkem s kriminální minulostí.

Největší ranou ale pro Macrona byl konec šéfa vnitra Gérarda Collomba, blízkého přítele i velkého mentora. S ním odešla Macronovi i část centristických sympatizantů.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Nikdy neodstoupím, ať si to všichni zapamatují, prohlásil Babiš

Premiér Andrej Babiš hovoří na tiskové konferenci o kauze údajného únosu svého...

Premiér Andrej Babiš během briefingu na letišti v Kbelích před odletem do Bruselu prohlásil, že navzdory výzvám...

Další z rubriky

Vlády EU schválily smlouvu o brexitu, řeší se přechodné období a finance

Unijní vyjednavač o brexitu Michel Barnier (19. listopadu 2018)

Země Evropské unie podporují text smlouvy o brexitu, na které se na pracovní úrovni shodli před týdnem vyjednavači...

AfD si začne dávat pozor na jazyk, aby setřásla kontrarozvědku

V Berlíně se sešli příznivci protiimigrační opoziční strany Alternativa pro...

Alternativa pro Německo (AfD) chce zmírnit svůj tón vůči uprchlíkům a muslimům, aby se vyhnula možnému sledování...

V mexické věznici zemřel Beltrán Leyva, který byl hlavou drogového kartelu

Šéf drogového kartelu Héctor Beltrán Leyva

Héctor Beltrán Leyva byl hlavou drogového kartelu Beltrán Leyva, který nesl jméno jeho bratra. V rodinném zločineckém...

Najdete na iDNES.cz