Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


On-line reportáž

00:26

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, on-line reportáž z prezidentských voleb ve Francii končí. Děkujeme Vám za pozornost a přejeme dobrou noc.

00:23

Reportáž reportérky iDNES.cz Sabiny Netrvalové o nadšení Macronových příznivců u pařížského Louvru. 

Euforie v Paříži: Macronův triumf odšpuntoval ódu na francouzskou radost

přečíst článek
23:56

Macron získal značnou podporu ve městech, nadpoloviční většinu hlasů mu však dali voliči v drtivé většině z přibližně stovky francouzských departementů. Le Penová ovládla pouze dva na severu země: Aisne a Pas-de-Calais, jehož obyvatelé řeší problémy s uprchlíky a protiimigrační rétorika Le Penové zde má tradičně velký ohlas

23:43

Shromáždění příznivců Le Penové v parku ve Vincennes nebylo tak velké a veselé, jako na nádvoří Louvru, kde slavili stoupenci Macrona. Televizní komentátoři si všimli, že výběr místa na okraji Paříže ztracené mezi stromovím v zásadě předpokládal volební porážku Le Penové, zatímco Macronův štáb si sebevědomě vybral někdejší sídlo francouzských králů v samém srdci metropole.

23:38

Průběžné výsledky potvrdily Macronovo jasné vítězství ve francouzských volbách. Po sečtení 83 procent odevzdaných hlasů jich získal přes 64 procent.

23:03

Vítězství Emmanuela Macrona ve francouzských prezidentských volbách znamená větší tlak na Českou republiku stran členství v Evropské unii. Vyplývá to z vyjádření politologů, které oslovila ČTK. Politolog z Univerzity Palackého v Olomouci Dan Marek považuje úspěch Macrona za obrovskou úlevu pro Evropskou unii. Ta si může oddechnout i podle Filipa Chráska, analytika Asociace pro mezinárodní otázky (AMO).

23:00
  • Zvolený prezident Emmanuel Macron hovoří před pařížským Louverem ke zhruba 20 tisícům jeho příznivců (7. května 2017).

    Zvolený prezident Emmanuel Macron hovoří před pařížským Louverem ke zhruba 20 tisícům jeho příznivců (7. května 2017). / Autor: Reuters

22:52

„Budu vás chránit. Budu sjednocovat. Chci, aby naše země byla jednotná. V neposlední řadě vám chci sloužit jménem svobody, rovnosti a bratrství,“ sdělil za potlesku svých příznivců. „Ať žije republika, ať žije Francie,“ zakončil svůj projev. Na pódiu se k němu posléze připojila jeho manželka Brigitte. Přihlížející zpívali francouzskou hymnu.

22:49

Macron také apeloval na voliče, aby podpořili jeho hnutí Vpřed! v červnových volbách.

22:47
07.května 2017 v 22:46, příspěvek archivován: 07.května 2017 v 22:47

Macronovi příznivci se dočkali. "Vítejte, pane prezidente," křičeli při jeho příchodu. https://t.co/UlNR6L9Slt

22:46

Obrátil se také na zahraničí. Uvedl, že Francie bude bojovat za svobodu lidí po celém světě. „Úkoly, před kterými stojíme, jsou obrovské. Začneme na nich pracovat již zítra. Musíme posílit naše hospodářství. Musíme přebudovat Evropu a zajistit bezpečnost všem Francouzům. Bude třeba, abychom byli odvážní,“ uvedl.

22:42

„Všichni nám říkali, že to není možné, ale oni neznají Francii. Díky těm, kteří riskovali. Vaše důvěra je zavazující. Budu usilovat o to, abych vás nezklamal,“ sdělil. Dodal, že bude hájit zájmy republiky. „Chci promluvit i k těm, kteří hlasovali pro Le Penovou,“ uvedl. Jeho příznivci začali pískat, on je však vyzval ke klidu. „Prosím nepískejte, oni jen vyjádřili rozčarování a své přesvědčení, i to respektuji. Udělám vše proto, aby lidé už neměli důvod hlasovat pro extremistické strany,“ prohlásil.

22:37

Macron krátce po půl jedenácté večer Macron zahájil svou řeč před svými příznivci na prostranství v Louvru. Při příchodu hrála Óda na radost, která je hymnou EU. „Děkuji vám všem. Děkuji, že jste přišli a odvážně bojovali.Dnes večer jste vyhráli, Francie vyhrála,“ prohlásil na úvod projevu.

22:24

Pokračuje průběžné sčítání hlasů. Po sečtení 67 procent vede Macron se ziskem 62,5 procenta.

22:23

List Libération přišel s několika zajímavostmi o novém prezidentovi Francie. Je například první hlavou státou, která se jmenuje Emmanuel. Za jeho příjmení ve hře Scrabble získáte pouhých devět bodů, nejméně z prezidentů od vyhlášení Páté republiky. Měří 1,73 metru, o centimetr méně než Marine Le Penová.

22:15

Macron už po telefonu hovořil s německou kancléřkou Merkelovou. Přislíbil jí brzkou oficiální návštěvu

22:12

Po přehledu francouzský prezidentů agentura AFP nabízí také představení prvních dam.

07.května 2017 v 22:09, příspěvek archivován: 07.května 2017 v 22:12

The first ladies of France #Presidentielle2017 https://t.co/Tkej9VqSHj

22:06

Emmanuel Macron přijel do Louvru, kde za malou chvíli vystoupí před svými příznivci. 

22:05

Na severu Paříže proti výsledku voleb protestovalo několik stovek lidí. Policie protesty na předměstí Ménilmontant ukončila.

22:00

Vítězství proevropského kandidáta Emmanuela Macrona ve francouzských prezidentských volbách přispěje k posílení společné evropské měny, pomoci může i české koruně. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Trhy podle nich Macronovo vítězství očekávaly, jeho dopad je proto v kurzech akcií a měn do značné míry zohledněn už nyní. Prezident Svazu průmyslu a dopravy označil jeho výhru za dobrou zprávu nejen pro Českou republiku, ale pro celou EU.