Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vyvážejí „islamolevičáctví“. Francii dráždí teorie z amerických univerzit

  11:29
Francouzští politici a intelektuálové se ve stále zřetelnější míře vymezují vůči idejím z amerického univerzitního prostředí. Studie o rasismu a postkolonialismu podle nich vedou k rozvratu principů Republiky. Část francouzské akademické obce se domnívá, že dochází k cenzuře kritických názorů, zvláště těch, které se týkají radikálního islámu.
Francouzi demonstrovali proti rasismu na pařížském náměstí Republiky. (13....

Francouzi demonstrovali proti rasismu na pařížském náměstí Republiky. (13. června 2020) | foto: Reuters

Ministryně pro vyšší vzdělávání Frédérique Vidalová oznámila vyšetřování „islamolevičáctví“ na francouzských univerzitách, aby zjistila, co je na francouzských univerzitách „akademický výzkum, a co je aktivismus“. „Islamolevičáctví korumpuje celou společnost a univerzity nejsou imunní,“ prohlásila ministryně, podle níž se někteří badatelé, zvláště ti zaměřující se na rasové otázky, na vše „dívají prizmatem, jenž chce zlomit a rozdělit“.

Slova ministryně přichází krátce poté, co francouzští poslanci schválili zákon proti „islámskému separatismu“, který dává úřadům větší dohled domácí výukou, mešitami či sportovními kluby.

Národní centrum pro vědecký výzkum souhlasilo, že provede vyšetřování, ale odsoudilo „pokusy delegitimizovat odlišné oblasti výzkumu jako jsou postkoloniální studia“. Někteří akademici vyjádřili obavu, že vyšetřování ohrožuje akademickou svobodu. 

Někteří akademici se domnívají, že právě levicové názory o rase importované z amerických univerzit umlčují svobodnou diskuzi na těch francouzských. K podobnému názoru dospívají i další vysoce postavení politici. „Odehrává se tu bitva proti intelektuálnímu matrixu z amerických univerzit,“ varoval ministr školství Jean-Michel Blanquer.

I francouzský prezident Emmanuel Macron naznačil, že „teorie sociálních věd importované z USA“ přispívají k „ideologizaci“ francouzských intelektuálních debat.

„Vzdali jsme se jiným akademickým tradicím. Mám na mysli anglosaské tradice, založené na odlišné historii, jež není naše,“ prohlásil.

Část francouzských intelektuálů se obává, že takzvaná „kultura rušení“ (cancel culture) omezuje svobodnou debatu o sociálních tématech v demokratické společnosti. Přidávají se tak ke svým americkým kolegům, kteří zveřejnili dopis vymezujícím se vůči „cenzuře“ a „netoleranci k odlišným názorům“ na amerických univerzitách, kde se šíří radikální proudy takzvané „woke“ kultury.

Francouzské kulturní války

Podle listu The New York Times spory, které by v minulosti zůstaly omezené na akademickou sféru a dostalo by se jim jen malé pozornosti, jsou nyní na předních stránkách deníků a zdrojem početných, ostrých komentářů na sociálních sítích. Nového ředitele Pařížské opery, jenž si do svého programu vytkl diverzifikaci personálu a zrušení blackface, kritizoval uznávaný francouzský deník Le Monde.

„Vy jste koloniální éru ani nezažil!“ sepsul Macron mladého Alžířana

Odpor některých francouzských badatelů vůči americkým rasovým studiím je zčásti generační záležitost.

Mladší badatelé ideje levicového anglosaského mainstreamu přijímají jako podnětný způsob reflexe údajně nepřiznaného a dlouhodobě ignorovaného problému francouzského rasismu ukotveného v koloniálním myšlení. Starší generace akademiků projevuje vůči postkoloniálním studiím větší skepsi.

Dva veteráni sociálních věd Stéphane Beaud a Gérard Noiriel vydali knihu kritickou k studiím rasismu, k značné nelibosti mladších badatelů. Podle Noiriela se otázka „rasy“ stala buldozerem, který ohrnuje z cesty jiná podstatná témata.

Rasa a rasismus se staly v francouzském prostředí zvláště ožehavými záležitostmi poté, co se masové protesty proti policejní brutalitě a rasové diskriminaci přelily i do Francie a vzbudily širokou diskuzi o příčinách, podobách a rozsahu systematického rasismu ve Francii. Americké sociální teorie poskytovaly výkladový rámec, který mohly demonstranti a jejich obhájci využít k zpochybnění neutrálnosti francouzského společenského rámce.

Selhání francouzského asimilačního přístupu?

Ve srovnání s jinou bývalou koloniální mocností, Velkou Británií, zaujímá Francie jiný přístup k integraci cizinců. Británie přijala multikulturní politiku a umožňuje imigrantům, aby uchovávali některé své kulturní a sociální tradice a žili v toleranci a při respektování základních pravidel s ostatními sociokulturními entitami. Naopak Francie vyžaduje od cizinců, aby zcela přijali hodnoty Republiky, jimiž je i odmítnutí rasismu a přijetí „svobody, rovnosti a bratrství“.

Vyloučené komunity na francouzských předměstích a zvláště rozmáhající se islámský terorismus otřásly důvěrou ve schopnosti Francie učinit z imigrantů a jejich potomků hrdé občany Republiky.

Otázka, co je příčinou, rozštěpila intelektuální obec. Ti, kteří se inspirovali na anglosaských univerzitách, kladou vinu ve francouzské společnosti údajně stále rozšířeném institucionálním rasismu. Požadují po státu, aby si osvojili multikulturní politiku uznání a porozumění potřebách imigrantských komunit a docílili tak toho, že se jejich členové nebudou cítit jako občané druhé kategorie, kteří se kvůli svému původu nikdy v praxi nemohou stát občany první kategorie.

Výbušná diskuze o islamismu

Druhá část francouzských intelektuálů své progresivně levicové kolegy podezírá v lepším případě z naivity, v tom horším z „nenávisti k Západu“. V otevřeném dopise zveřejněném v časopisu Le Monde se sto badatelů v čele s uznávaným odborníkem na islám Gilem Kepelem vymezilo proti americkému vlivu na univerzitách, který vede k „zákazu studia politického islámu ve jménu levicové ideologie, která jej považuje na náboženství neprivilegovaných“.

Kepel, jemuž v češtině vyšly knihy o návratu náboženství do veřejné sféry a politizaci islámu Boží pomsta a Válka v srdci islámu a jemuž džihádisté hrozí smrtí, dlouhodobě obviňuje francouzské intelektuály, že propadli kouzlu „islamolevicových obhájců“ islámu. Varuje, že islamisté těží z výroků o údajné islamofobii francouzské společnosti, protože ta vyvolává nenávist vůči křesťanům a židům a vytváří podmínky pro „balkanizaci Evropy“.

Francie jde do boje se „zhoubnou ideologií“. Zákon proti islamismu je hotov

Sociolog se pro své názory rozešel s dlouholetým přítelem Oliverem Royem, jiným předním francouzským specialistou na islám.

Roy je toho názoru, že nedochází k radikalizaci islámu, jak se domnívá Kepel, ale k „islamizaci radikalismu“. Podle něj islámští radikálové, kteří se rekrutují z řad vězňů a drobných kriminálníků, jsou násilní ještě předtím, než konvertují k islámu. Domnívá se, že patří ke stejné kultuře mladých nespokojených lidí, která se v USA projevuje střelbou na školách.

Spor Roye a Kepela je o princip francouzského sekulárního uspořádání, známého pod pojmem laicité. Pro Kepela je nutné jej vší silou uchovat a vystoupit proti těm teoretickým konceptům, které jej narušují. Podle Roye politika laicité jen přispívá k marginalizaci muslimů a stát by ji měl upravit.

Oba badatelé byli poradci francouzského státu a jejich spor ukazuje, jak akademická diskuze ovlivňuje širší společenskou debatu o způsobu, jakým se Francie má stavět k otázce integrace druhé a třetí generace muslimů. 

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Mohly by hlídat tisíce dětí. Většině z dětských skupin ale stát nedá peníze

26. dubna 2024

Premium Míst pro děti ve školkách je zoufalý nedostatek. Státu se pro letošek přihlásilo 180 lidí z...

Izraelský ministr Ben Gvir měl nehodu, auto po nárazu skončilo na střeše

26. dubna 2024  19:04

Izraelský ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir měl autonehodu ve městě Ramla ve středu země....

EU se od zemí jako Česko naučila hodně o Kremlu i Putinovi, řekla Leyenová

26. dubna 2024  18:09,  aktualizováno  18:29

Díky hořkým zkušenostem, které mají země ze středu a východu Evropy se Sovětským svazem, se...

Zkusil unést hocha ze školky, vydával se za jeho matku. Mladík dostal rok vězení

26. dubna 2024  18:16

Nejprve telefonicky a poté i osobně se čtyřiadvacetiletý muž snažil vynutit si vydání chlapce z...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...