Francie si oddychla, blokády skončily

Po týdnu protestů proti cenám pohonných hmot ukončili francouzští silniční dopravci a zemědělci blokádu rafinerií, která v zemi zapříčinila citelný nedostatek pohonných hmot.
Bariéry byly odstraňovány postupně během soboty a ráno bylo blokováno již jen sedm rafinerií a skladů pohonných hmot. V sobotu kolem poledne jich aktivisté blokovali ještě sedmdesát.
Ceny benzinu NATURAL 95 v některých zemích Evropy k 1. 9. 2000
Země Ceny přepočteny na českou korunu
Norsko 46,98
Velká Británie 46,59
Francie 40,97
Itálie 39,28
Švýcarsko 32,43
Česká republika 30,10
Řecko 29,66

zdroj: ČTK

Zrušení blokády následuje po několika dohodách mezi vládou a sdruženími dopravců, které postupně vyzývaly k ukončení protestů.

Nejprve od blokád ustoupila největší asociace silničních dopravců Národní federace silniční dopravy (FNTR) a potom v sobotu v poledne poslední protestující asociace dopravců UNOSTRA.

Stejně tak po dlouhých jednáních s ministrem zemědělství Jeanem Glavanym vyzvaly k odstranění bariér v noci na sobotu svazy zemědělců FNSEA a CNJA.

Dopravci i zemědělci nejprve přistupovali k dohodám svých svazů s vládou s nedůvěrou, ale nakonec během soboty začali bariéry odstraňovat. V sobotu skončila i blokáda letiště v Nice.

Mezi sedmi blokovanými místy byla ráno i rafinerie v Grandpuits u Paříže, která byla jinak celého protestu v podstatě ušetřena.

Ministerstvo povolilo víkendovou jízdu kamionům
Po odstranění blokád začala být normálně zásobována benzínová čerpadla po celé zemi, a aby se usnadnil návrat k normální situaci, ministerstvo dopravy výjimečně povolilo víkendovou dopravu cisteren a kamionů se zbožím.

Stejně tak prefekti poloviny francouzských departementů nejhůře postižených blokádou
zrušili mimořádná opatření a přídělový systém prodeje benzínu.

Motoristé vytvořili fronty u čerpadel
Na mnoha místech vzali automobilisté benzínové pumpy útokem, například v departementu Drôme na dálnici A7 mezi Marseillí a Lyonem, kde se vytvářely před čerpadly kilometrové fronty.

Protestující dopravci, zemědělci, taxikáři, řidiči záchranek a pracovníci dalších profesí si stěžovali zejména na vysoké zdanění ropných produktů. Při jednání s vládou se podařilo
dopravcům dosáhnout omezení daně z nafty pro nákladní vozy o 35 centimů za litr, k nimž přibude dalších 25 centimů příští rok.

Také zemědělci získali 30procentní snížení daní z pohonných hmot a topných olejů.

Francie slíbila snížení daní z ropných produktů
Vysoké světové ceny ropy byly také v sobotu jedním z hlavních námětů schůzky ministrů financí a hospodářství Evropské unie ve Versailles. Ministři zde vyzvali Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) ke zvýšení produkce a současně se shodli, že zvýšení
cen ropy je třeba řešit zvýšením produkce a že žádná z vlád nebude z ekonomických a ekologických důvodů snižovat zdanění ropných produktů.

Řada ministrů přitom na okraj jednání kritizovala rozhodnutí francouzské vlády, která tváří v tvář blokádě přislíbila právě snížení daní.

Toto snížení daní pohonných hmot, jak je navrhla francouzská vláda, nicméně protestující dopravci i zemědělci nejprve zavrhli a premiér Lionel Jospin uprostřed protestů odmítl již dál ustupovat. Obě strany se pak nakonec dohodly na dalších ústupcích v jiných oblastech.

Zemědělci a nákladní dopravci blokují rafinerii na zpracování ropy ve městě Caen, kde se podobně jako v jiných francouzských městech uskutečnil protest proti zvýšení cen pohonných hmot (4. září 2000).

Francouzští farmáři blokují železniční koleje mezi Paříží a Štrasburkem (7. září 2000).

Francouzští farmáři blokují železniční koleje mezi Paříží a Štrasburkem (7. září 2000).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video