Odsouzení Francouzi v budově soudu.

Odsouzení Francouzi v budově soudu. | foto: Luc Gnago, Reuters

Francie požádala Čad o vydání odsouzených humanitárců

  • 6
Paříž oficiálně požádala Čad, aby povolil převézt do Francie šest Francouzů odsouzených včera v této africké zemi za údajný pokus o únos stovky dětí. Převoz umožňuje dohoda mezi oběma zeměmi z roku 1976.

Šest pracovníků francouzské humanitární organizace Zoeina archa bylo v N´Djameně odsouzeno k osmi letům nucených prací. - více zde

Všichni toto obvinění popřeli. Podle nich mělo jít o záchranu sirotků z válkou stižené súdánské oblasti Dárfúr, ležící u čadských hranic.

V případu jsou mnohá temná místa a rozsudek vzbudil ve Francii vzrušení. Oficiálně ho Francie nekomentovala. Krajně pravicová Národní fronta ho označila za výraz "opravdového protifrancouzského rasismu". Dnešní tisk ho označil za tvrdý a vyslovil určité pochyby o nezaujatosti čadské justice, zároveň ale poukázal i na "amatérismus" členů Zoeiny archy.

Z původně 17 Evropanů, kteří byli zadrženi 25. října těsně před odletem letadla s dětmi na palubě, bylo po intervenci francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho na začátku listopadu 11 osob propuštěno. U zbývající šestice soud nerozlišil stupeň odpovědnosti jednotlivců. Kromě vězení je odsoudil i k zaplacení odškodného údajným rodinám dětí ve výši 6,3 milionu eur, tedy asi 170 milionů korun.

Zahraniční komentáře před procesem uváděly, že Francouzi budou odsouzeni, aby se uspokojila čadská veřejnost, ale čadský prezident Idriss Déby jim pak udělí milost a umožní návrat do Francie. Paříž totiž vojensky pomáhá Débymu bojovat s rebely, kteří usilují o jeho svržení. Případná změna rozsudku ve Francii bude vyžadovat souhlas Čadu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video