Francie obrací, chce pomoci Turecku

  • 2
Brusel, Paříž - Francie zásadně mění názor na obranu Turecka. V rámci Severoatlantické aliance Paříž uvažuje o tom, že by na obranu aliančního partnera vyslala zařízení proti chemickým a biologickým zbraním. Oficiální zdroje v bruselské centrále NATO se však zatím k nabídce Paříže nijak nevyjádřily.

Jak uvedly francouzské zdroje, které citovala agentura AFP, Francie už zahájila s Tureckem jednání o případném francouzském příspěvku a informovala o tom i generálního tajemníka NATO George Robertsona a ostatní alianční země.

Právě Francie, Belgie a Německo se v únoru stavěly proti tomu, aby
se NATO zapojilo na žádost USA do obrany Turecka. Po dvoutýdenních jednáních nakonec aliance schválila vyslání protiraketových komplexů Patriot a průzkumných letounů včasné výstrahy AWACS ve vojenském výboru pro plánování, v němž Francie nemá zástupce.

Francie pochopila, tvrdí expert
Experti na bezpečnostní problematiku se shodují, že nynější krok Francie není ve vztahu ke konfliktům z minulosti neobvyklý. "Francie si uvědomila, že bude lepší, když více zapojí do aktivit NATO. Pro spojence to bude pozitivní zpráva, že je Francie schopná dostát svých závazků a garantovat bezpečnost členské země aliance, pokud se cítí ohrožena," komentoval krok Paříže politolog Petr Suchý z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.

Názor na obranu Turecka podle něj Francie změnila z prostých důvodů. "Paříž považovala jakýkoliv vojenský přesun před válkou za přímý souhlas s konfliktem. Válka je v plném proudu a Turecko chce pomoci," vysvětlil Suchý. Se začátkem válečného konfliktu v Iráku tak padla hlavní námitka, kvůli které právě Francie spolu s Německem a Belgií společně blokovaly jednání o pomoci Turecku na půdě NATO.

O tom svědčí podle něj i prohlášení francouzského prezidenta Jaquese Chiraca, který uvedl že Francie nebude souhlasit s novou rezolucí RB OSN, jež by svěřovala poválečnou správu Iráku USA a Anglii.

Aliance posílila obranu Turecka
NATO ve čtvrtek dopoledne narychlo svolalo do centrály v Bruselu velvyslance členských států, aby posoudili dopady útoku proti Iráku především vzhledem vůči sousednímu Turecku.

Ačkoliv se Severoatlantická aliance přímo na konfliktu v Iráku nepodílí, situaci nepřetržitě monitoruje. Především kvůli ochraně jednoho ze členských států - Turecka. Výbor pro vojenské plánování ze středy na čtvrtek rozhodl, že zvýší v Turecku počet průzumných letounů včasné výstrahy AWACS ze dvou na čtyři. Letouny tak nepřetržitě sledují oblast.

Aliance rovněž vyhověla turecké žádosti a do země vyslala další dvě baterie protiraketových systémů Patriot. První tři systémy v Turecku už v únoru rozmístila nizozemská armáda. Dva byly rozmístěny na jihovýchodě Turecka, jeden u hranice s Irákem. Další dva systémy by měly poskytnou USA....více o čtvrtečním zasedání Rady NATO čtěte ZDE

natoaktual.cz - Informační a zpravodajský portál o NATO


Nejlepší videa na Revue