Francie jako první uznala vládu povstalců, Kaddáfí zasypal východ bombami

  • 218
Francie jako první země na světě uznala povstaleckou Národní radu za legitimního představitele libyjského lidu a do Benghází vyšle svého velvyslance. Kaddáfího režim zvažuje přerušení diplomatických styků s Paříží. Vládní jednotky masivně bombardovaly Rás Lanúf a vyhnaly jednotky, které teď několik dní město ovládaly.

Francie se k historickému kroku odhodlala po schůzce prezidenta Nicolase Sarkozyho se dvěma vyslanci Národní rady v Elysejském paláci. Tam se obě strany dohodly, že Paříž vyšle do Benghází svého velvyslance a naopak přijme vyslance povstalců.

Dnes se stalo

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov varoval světové mocnosti před vměšováním do záležitostí násilím zmítané Libye a dalších afrických zemí.

Evropská unie rozšířila sankce vůči libyjskému režimu. Restriktivní opatření se nově budou vztahovat i na pět klíčových libyjských finančních společností.

Rusko zakázalo dodávky zbraní do Libye. Německo zmrazilo účty, které mají v jeho bankách libyjské státní instituce, aby odstřihlo Kaddáfího od potenciálních finančních zdrojů.

Před sídlem Národní rady v Benghází okamžitě propuklo veselí. Rozjaření lidé troubili a křičeli, ozývaly se i oslavné výstřely. Tripolis ale označil krok Francie za zničující intervenci do libyjských vnitřních záležitostí a zvažuje přerušení diplomatických vztahů s Paříží.

Francie podle diplomatických zdrojů chtěla svým krokem vyslat jasný signál EU před zítřejším summitem v Bruselu. Uznání povstalecké vlády i dalšími zeměmi sedmadvacítky prý může pomoci vyřešit protahovanou libyjskou krizi, při které umírají tisíce lidí.

Česká diplomacie však podle ČTK krok Francie následovat nehodlá a zatím Národní radu neuzná. Podle ministra zahraničí Karla Schwarzenberga není zatím jasné, kdo přesně za ní stojí, ani jakou má legitimitu. Jednat je podle něj třeba se všemi opozičními seskupeními v Libyi.

Kaddáfího síly zatlačily povstalce

I ostatní státy EU, včetně Německa, jsou prozatím k uznávání zdrženlivé. Před důležitým politickým krokem chtějí vědět, s kým mají tu čest. Bilaterální diplomatické styky už se přímo v Benghází snažila před několika dny navázat i Velká Británie.

Mezitím ale rebelové horlivě bojují o střed země. U ropného terminálu Rás Lanúf zasáhly Kaddáfího tanky, vojenská letadla i lodě, pozemní jednotky pronikly hlouběji do území povstalců.

Podle BBC rebelové z Rás Lanúfu hromadně utíkají na východ a zasypává je jedna střela za druhou. "Byli jsme poraženi. Zasypala nás kanonáda a utíkáme. To znamená, že získali Rás Lanúf," řekl jeden z povstalců. Další to ale popírají. 

Národní rada

Národní rada, která sídlí ve východolibyjském Benghází, se vyhlásila za jediného legitimního reprezentanta země. Zároveň jmenovala krizový výbor, který je odpovědný za vedení bojových operací a zahraniční vztahy. Šéfem rady je bývalý ministr spravedlnosti Mustafá Muhammad Abdal Džalíl.

Libyjská státní televize oznámila, že vládní jednotky už kompletně vyčistily i město As-Sidr, ale i to později povstalci vyvrátili. Nálety hlásí svědci agentury Reuters i z Brigy, která leží 90 kilometrů východně od Rás Lanúfu. 

V Závíji, vzdálené jen padesát kilometrů od Tripolisu, je situaci nejasná. Vládní jednotky chtějí povstalce, kteří drží střed města, zřejmě vyhladovět. Brání tak dodávkám potravin a léků pro opoziční síly. V pondělí poblíž města chytili tři novináře BBC a pak je jednadvacet hodin bili a mučili.

Jednoho z dopisovatelů v Libyi pohřešuje i britský list The Guardian. Ghajt Abbdal Ahad původem z Iráku tu cestoval s žurnalistou brazilského listu O Estado de Sao Paulo, který je také pohřešován. Redaktoři byli podle organizace Reportéři bez hranic zatčeni na neznámém místě v západní Libyi.

Kaddáfí bojuje s povstalci už od 15. února. Podle amerických zpravodajců to ale nevypadá, že by se chtěl v brzké době pustit žezla a spíš se bude snažit co nejdéle udržet u moci. Prostředky k tomu prý má - lépe vycvičené a vybavené jednotky.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue