Republika abdikovala. Radikální islám ve Francii sílí, varují novináři

  19:41aktualizováno  19:41
Na přistěhovaleckém milionovém francouzském předměstí Seine-Saint-Denis sílí radikální islám, který se příčí i některým muslimům. Upozorňuje na to nová kniha Inšalláh (Bude-li Bůh chtít) od novinářů deníku Le Monde. Nakolik jde o trend v celé Francii, nechávají autoři otevřenou otázkou.

Demonstrace na podporu islámu ve Francii. | foto: Profimedia.cz

Třistastránkovou knihu Inch’Allah: l’islamisation à visage découvert (Inšalláh: islamizace s odkrytou tváří) vydalo v říjnu prestižní pařížské nakladatelství Fayard. Autory jsou uznávaní novináři Gérard Davet a Fabrice Lhomme, kteří na díle spolupracovali s pěti studenty žurnalistiky.

Fotogalerie

Kniha popisuje radikalizaci v severním pařížském předměstí Seine-Saint-Denis, kde žije přibližně 1,6 milionu lidí. Odhaduje se, že zhruba polovina z nich jsou muslimové. Předměstí platí za tu část aglomerace, kde je největší koncentrace imigrantů. Podle některých je i místem s nejvyšším podílem imigrantů a muslimů v celé Francii.

Zároveň jde o nejchudší departement země s nadprůměrnou nezaměstnaností. Také proto není tato oblast reprezentativní pro celou Francii, upozornil německý list Die Welt.

Nečisté stoly

„Stát se stáhl, republika abdikovala,“ řekl Lhomme o Seine-Saint-Denis. S Davetem viděl na předměstí zcela zahalené muslimky a přibývající soukromé školy pro děti islámského vyznání, v nichž například chybí hudební výchova.

Zaměstnanci se běžně i v pracovní době modlí a využívají k tomu různé prostory včetně toalet a úklidových komor, zatímco zaměstnavatelé tápou, jak se k této zvláštnosti postavit.

Časté jsou podle knihy konflikty v bazénech, učebnách, jídelnách i nemocnicích. Za zachování republikánských pravidel bojují ale mnohdy i někteří muslimové, kterým vadí přísné pojetí islámu. 

Ředitelka jedné ze škol čelí snahám, aby se v jídelně rozdělily stoly na „čisté“ a „nečisté“ - podle toho, zda se u nich konzumuje vepřové či nikoliv. V jedné z nemocnic řešili případ, kdy manžel bránil v podání injekce své ženě, protože nechtěl, aby doktor viděl její odhalenou ruku. 

Die Welt upozorňuje, že jde o známé projevy radikalizace, které jsou zdokumentovány i v jiných pracech. Váhu zjištěním ale dodává pověst autorů, které list označil za novinářské hvězdy. 

Davet a Lhomme tvrdí, že paralelní společnosti s nezápadními hodnotami jsou ve Francii stále ještě okrajovým jevem. Jeho rozsah ale podle nich narůstá a je proto znepokojivý. 

Reakce na knihu se různí. Někteří ji považují za islamofobní a nebezpečnou. Jiní se holedbají, že o problému věděli už dávno. 

Od korupce k islamizaci

Naznačovat, že se Davet a Lhomme „probudili“ pozdě, ale není úplně fér. Novináři, kteří dlouhodobě pracují ve dvojici, se prostě dříve věnovali jiným důležitým tématům jako například korupci. 

V minulých letech vynesli na světlo řadu afér a přispěli tak k pádu některých politiků. Jejich starší kniha Sarko mě zabil (Sarko m’a tué) zveřejnila svědectví soudkyně, které byl odebrán případ miliardářky Liliane Bettencourtové. Tu vyšetřovali pro podezření z nelegálního financování prezidentské kampaně bývalé hlavy státu Nicolase Sarkozyho.

V roce 2016 vyvolalo novinářské duo bouři knihou To by prezident neměl říkat (Un président ne devrait pas dire ça…). Obsahuje nezvykle otevřené výroky bývalého prezidenta Françoise Hollanda. Ten mimo jiné řekl, že Francie má problém s islámem, o čemž prý nikdo nepochybuje. 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Rodina ze Zlína spáchala společnou sebevraždu, snila o lepších světech

Ilustrační snímek

Matka a její dospělí potomci se zajímali o náboženská témata, esoteriku a toužili po ráji. Rozhodli se pro společnou...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Další z rubriky

Libyjci násilím donutili migranty, aby opustili loď a vrátili se na pevninu

Migranti na lodi Nivin, kteří nechtěli opustit plavidlo u pobřeží Lybie. K...

Loď Nivin minulý týden na moři zachránila přes devadesát migrantů z Afriky a odvezla je ke břehům Libye. Ti však poté...

Čech, který kradl v Kňažkově vile, dostal tvrdší trest. Místo tří roků pět

Slovenský herec Milan Kňažko

Slovenský soud v úterý v obnoveném líčení zpřísnil českému občanovi Pavlovi Novotnému trest za loňskou krádež v...

Na letišti v Moskvě srazilo letadlo člověka, stroj pokračoval v cestě

Skupina 23 ruských diplomatů a jejich rodinných příslušníků vyhoštěných z...

Na největším moskevském letišti Šeremťjevo byla nalezena mrtvola. Šlo o deportovaného cizince, který se pravděpodobně...

Najdete na iDNES.cz