Francouzská vláda zatím nezvedne daň z benzinu, žlutým vestám to nestačí

  12:49aktualizováno  13:52
Francouzská vláda podlehla tlaku demonstrantů z hnutí žlutých vest a prozatím nezvýší daň z pohonných hmot. Premiér Édouard Philippe ve snaze zklidnit napjatou situaci slíbil, že se opatření odkládá o půl roku. Během zimy neporostou ani ceny plynu a elektřiny a od ledna se také zhruba o 3 procenta zvýší minimální mzda. Žlutým vestám to však nestačí.

Hnutí žlutých vest opět demonstruje v Paříži a dalších francouzských městech proti zvyšování cen pohonných hmot. (1. prosince 2018) | foto: Reuters

„Každý Francouz má právo protestovat. Ovšem každý Francouz má také právo na bezpečí. Vláda neakceptuje násilí. Po pachatelích těchto činů se pátrá a všichni budou potrestáni. Pokud bude v sobotu další manifestace, musí se odehrát v poklidu,“ uvedl podle francouzského listu Le Figaro premiér.

Fotogalerie

Ten podle svých slov věří, že pokud bude na obou stranách vůle jednat, řešení se najde. Odhadl také, že se od ledna zhruba o 3 procenta zvedne minimální mzda v zemi. 

„Jde o nejdůležitější změnu za posledních pětadvacet let. Naším cílem je, aby byla práce zaplacena. Vyslechli jsme Francouze, kteří žádali, abychom v tom zrychlili,“ vysvětlil Philippe.

Kromě daně z pohonných hmot podle něj v příštích šesti měsících neporoste ani cena zemního plynu a elektřiny. „Během zimy se zdražovat nebude. Žádná daň nestojí za ohrožování jednoty národa,“ míní.

Podle premiéra je třeba otevřít debatu veřejnou debatu o daních a výdajích francouzského státu. Její začátek ohlásil na 15. prosince a konec na 1. března. „Francouzi nechtějí vyšší daně ani nové daně. Pokud však daně klesnou, bude třeba snížit i výdaje,“ upozornil. 

Le Figaro také píše, že jeden z členů francouzské vlády v Elysejském paláci přijal demonstranta, který na protest proti vyšším daním držel hladovku. Dvě tváře hnutí už však prohlásily, že v sobotu znovu vyjdou do ulic.

„Doufal jsem, že se zvyšování daně z pohonných hmot zruší a ne že se jednoduše vyhlásí moratorium. To je jen maskovaná politická facka a výsměch Francouzům,“ prohlásil pro televizi BFMTV jeden z mluvčích žlutých vest Benjamin Cauchy s tím, že výsměch spočívá v tom, že se daň stejně za půl roku zvedne. Podobně to vidí i další zástupce demonstrantů Eric Drouet, který řekl, že se v protestech bude pokračovat, „dokud nepřijdou opravdové změny“.

Hnutí žlutých vest organizuje protesty od 17. listopadu a původně jejich motivem byl právě plán dalšího zvýšení daně z pohonných hmot. Brzy však získalo velkou podporu Francouzů a protesty začaly být chápány v širším smyslu i jako protesty proti rostoucím životním nákladům.

Protesty drtí francouzskou ekonomiku, šokovaní turisté ze země odjíždějí

O víkendu tyto protesty provázela nezvyklá míra násilí, k demonstrujícím se připojili i členové krajní levice a pravice. Celkem si protesty vyžádaly přes 900 zraněných, z toho přes 150 policistů.

Vláda zvyšování cen pohonných hmot zdůvodňuje globálním navyšováním cen ropy. Daň z pohonných hmot se ve Francii měla zvýšit poprvé od roku 2014. V lednu měla daň z nafty stoupnout o 6,5 procenta a z benzinu o 2,9 procenta. 

Konkrétně u benzinu by to znamenalo zvýšení ceny asi o čtyři centy (zhruba o jednu korunu). Nyní benzin v Paříži stojí v průměru 1,42 eur (asi 37 korun) za litr. V Česku nyní stojí nejprodávanější benzin Natural 95 v průměru 33 korun za litr, a nafta je asi o 50 haléřů za litr dražší. Francouzský prezident Emmanuel Macron plány vysvětluje i svou snahou o ekologičtější politiku.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Chladnokrevně zastřelil čerpadlářku, aby mohl uloupit deset tisíc korun

Policie zveřejnila záznam z kamery v čerpací stanici na Mělnicku, na kterém...

Čerpadlářka Jana umyla dva stojany na pumpě Radius v Podhořanech na Mělnicku a vešla zpátky do benzinky za pult. Na...

Stát proti žumpám. Úřady budou rozdávat pokuty a přibude papírování

Válku kempů poznal na vlastní kůži i řidič fekálního vozu.

Od ledna začne platit novela vodního zákona, která má změnit ledabylé nakládání s odpadní vodou. Majitelé domů budou...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Druhá světová válka a holokaust neexistují. Norsko reformuje školství

Vězni z pobočného tábora Ebensee (byl součástí Mauthausenu) po osvobození...

Norská konzervativní vláda chce v plánované školní reformě vynechat z osnov velkou část sociálních věd a historie,...

Další z rubriky

Po nehodě u Japonska prohlásila americká armáda vojáky za mrtvé

Pátrání po havarovaných amerických letadlech u japonských břehů (6. 12.2018)

Americká armáda ukončila pátrání po pěti vojácích pohřešovaných po čtvrteční havárií dvou letounů nedaleko...

Europarlament bude řešit Babišův údajný střet zájmů, přijme usnesení

Premiér A. Babiš komentuje uniklé informace ohledně případného střetu zájmů...

Poslanci Evropského parlamentu budou ve čtvrtek hlasovat o rezoluci, která má vyzvat Evropskou komisi k jednání ve věci...

Ponižující hra o čas. Média obvinila Mayovou, že uvrhla zemi do chaosu

Britská premiérka Theresa Mayová při vstoupení v parlamentu (10. 12. 2018)

Za ponižující a chaotickou označuje britský i zahraniční tisk situaci v Londýně po pondělním rozhodnutí premiérky...

Najdete na iDNES.cz