Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Francie chce tvrdě trestat klonování lidí

  10:00aktualizováno  10:00
Jako zločin proti lidské důstojnosti chce Francie trestat reproduktivní klonování. Návrh se objevil v novele zákona o bioetice, s nímž jde do parlamentu ministr zdravotnictví Jean-François Mattei. Za klonování lidí má podle jeho návrhu hrozit nejméně dvacet let vězení. Ministr navíc žádá, aby se na klonování vztahovalo ustanovení o nepromlčitelnosti.

Případné dítě-klon by mělo mít možnost, podobně jako oběti znásilnění či incestu, i po dvaceti letech od narození zažalovat toho, kdo stál za jeho zrozením.

Mattei také chce, aby se Francouzi nemohli nechat naklonovat v jiné zemi či v mezinárodních vodách, a poté se legálně vrátili se svým klonem do vlasti.

Prosazení novely v parlamentu by neměl být problém, protože v něm má vláda absolutní většinu.

Podle průzkumu agentury CSA navíc 77 procent Francouzů klonování pobuřuje či šokuje a pouze každý desátý Francouz je z tohoto postupu nadšen. Přes dvě třetiny Francouzů (69 procent) je nicméně nakloněno využívání klonování či genetickým manipulacím k vědeckým účelům.

Mattei však takzvané terapeutické klonování povolit nehodlá. "Podle mě je vstupní bránou k reproduktivnímu klonování," tvrdí Mattei. Francie se nicméně chystá povolit výzkum na kmenových buňkách takzvaných přebytečných embryí, jichž se vzdaly páry podstupující umělé oplodnění.

Podle ministra je možné, že se francouzský prezident Jacques Chirac na mezinárodní scéně opět výrazně zasadí o celosvětový zákaz lidského klonování, který už před časem navrhly Francie a Německo.

Ve výboru OSN totiž dohoda na toto téma uvízla. Sporným bodem je, zda zakázat jen reprodukční klonování nebo i experimentální klonování pro lékařské účely.

Americká společnost Clonaid v prosinci 2002 oznámila narození prvního klonovaného dítěte nejmenovaným americkým rodičům. Druhé pak podle firmy přivedl na svět 3. ledna nizozemský lesbický pár. - více zde

Clonaid však zatím nepředložila žádné důkazy pro svá tvrzení. Údajné narození klonovaných dětí nepotvrdil ani žádný nezávislý zdroj. - více zde

"Oznámení o narození klonovaného dítěte jménem Eva o Vánocích má podle mě všechny prvky dobré komunikační kampaně," poznamenal Mattei, který informace Clonaidu považuje za podvod.

O klonování se francouzský ministr zajímá již dlouhou dobu a dokonce o něm napsal román s názvem Sonáta pro klon, který vyšel v roce 2000. Kniha vypráví o genetikovi, který v roce 2004 vytvoří klon se jménem Clara, neboť doufá, že se mu tak podaří oživit část své zesnulé ženy.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Žádnou armádu v Sýrii nestavíme. Jen pomůžeme místním, tvrdí Američané

Bojovníci arabsko-kurdské koalice SDF v Rakká (16. října 2017)

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson popřel informace, že Spojené státy na severu Sýrie sestavují vojenskou...

Vězněné děti v Kalifornii se mohly umýt dvakrát ročně. Tety jsou v šoku

Manželé David Allen Turpin a Louise Anna Turpinová z Kalifornie věznili a...

Jídlo jednou denně, sprcha dvakrát ročně a žádní kamarádi. Na povrch začínají vyplouvat detaily ze života dětí, které...

Orkán se řítí Evropou směrem na východ. Zemřelo nejméně jedenáct lidí

Německo zasáhl ve čtvrtek silný vítr. Komplikoval dopravu a zjevně také život...

Už nejméně jedenáct obětí si vyžádala čtvrteční větrná bouře v Evropě. Oběti hlásí Německo, Nizozemsko, Belgie a...

Najdete na iDNES.cz