Místní sdružení ODS mohou přijít o licence jen v případě koaliční spolupráce s KSČM.

Místní sdružení ODS mohou přijít o licence jen v případě koaliční spolupráce s KSČM.

Franc: Náš zákaz spolupráce ODS s KSČM někdo otupil

  • 644
Usnesení, které zakazuje ODS na místní úrovni spolupracovat s KSČM, mělo být daleko přísnější. Milan Franc, který je oficiálně veden jako jeho předkladatel, iDNES.cz řekl, že v jeho návrhu nemělo být slovo "koaliční". Odnětí licence by tak sdružením hrozilo za jakoukoliv spolupráci s KSČM.

"Zní to úplně stejně jako formulace, kterou jsme jako děčínská organizace předložili, ale někdo tam, nevím jak, přidal slůvko koaliční," řekl iDNES.cz Milan Franc. "Náš návrh zakazoval i širší spolupráci."

Franc: Zjistili jsme to až druhý den
"Někdo tam to slovíčko namontoval, ale my jsme to bohužel na kongresu v té bouřlivé atmosféře nezaregistrovali, zjistili jsme to až druhý den."

"Koalice pro nás znamená, že se spolupráce odehrává na úrovni koaliční písemné smlouvy. Těch případů je tak daleko míň," vysvětluje Franc.

Radním ODS, kteří v řadě obcích v Čechách i na Moravě zasedli v radách se zastupiteli za KSČM, takto formulované usnesení poskytuje alibi. "Nerad bych se pouštěl do výkladu lexikonu cizích slov, co je a není koalice, ale u nás nebyla uzavřena s komunisty žádná písemná ani ústní dohoda," řekl iDNES.cz například starosta a šéf místního sdružení ODS Roudnice nad Labem Zdeněk Kubínek. - více zde

Milan Franc zatím neví o žádné obci, kde by ODS měla o koaliční spolupráci s KSČM přímo písemný dokument. "Sdružením, které koaliční smlouvu nemají, tak nemůže být odebrána licence," dodává.

Stovky rozhořčených dopisů
"Náš původní návrh, ve kterém byl také zahrnutý zákaz spolupráce ODS s ČSSD na vládní úrovni, o kterém mimochodem hlasováno taky nebylo, vycházel z desítek telefonátů a stovek mailů od našich rozhořčených členů i voličů."

Děčínská místní organizace podá podle France podnět k prošetření smírčímu výboru ODS. "O našem návrhu de facto nebylo na kongresu hlasováno."

Na kongresu se o důležitých usneseních hlasovalo až na samém jeho sklonku, v neděli večer. Podle reportéra iDNES.cz panovala ve Veletržním paláci v tu dobu už unavená atmosféra, mnozí delegáti v tu chvíli byli na cestě ke svým domovům. - více zde

Ne, umlčet mě nechtěli
"I ta únava, která v tu dobu už na kongresu panovala, je možná příčinou toho, že jsme si nevšimli, že z toho to slůvko vypadlo."

Nezúčastněný člověk by tak mohl nabýt dojmu, že na kongresu mohlo být schváleno cokoliv, aniž by si toho někdo všiml. "Já jsem dvakrát vystoupil a apeloval na předsedu návrhové komise pana Fajmona, ale byl jsem se svými poznámkami odmítnut a odkázán."

Milan Franc v sobotu přednesl velmi tvrdý, místy vulgární protiparoubkovský projev, díky kterému se stal "mediální hvězdou" kongresu. Je tedy možné, že ho kolegové už chtěli "umlčet".

"To si nemyslím, noviny a novináři vytrhli z toho projevu to pejorativní, ale tomu podstatnému, že si nemáme zadat se socany, ostatní tleskali."

Fajmon: Se slovem "koaliční" byl návrh přijatelnější

23. listopad - Návrh usnesení předkladatele Milana France a děčínské organizace před schvalováním upravila návrhová komise. "Návrhová komise má právo s návrhy pracovat, upravovat je a předkládat ve verzi, o které předpokládá, že bude mít podporu," řekl iDNES.cz předseda komise ODS Hynek Fajmon. "Návrhová komise tento návrh upravila a jednomyslně schválila a předložila v konečném znění. Slůvko koaliční tam bylo dodáno záměrně, z hlediska přijatelnosti toho usnesení to bylo výhodnější, aby vůbec mohlo projít."
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video