Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Frajer na sjezdovce. Proč ne? Ale za své...

  1:00aktualizováno  1:00
Chceš být frajer na sjezdovce, nebo nula na pohovce? Při pohledu na reklamní slogan na dnešní titulní straně novin jsem si okamžitě vzpomněl na premiéra Topolánka a jeho lyžařský výlet do Innsbrucku a okolí.

Mirek Topolánek - Předseda vlády při rozhovoru s MF DNES v září 2007. | foto: Jan ZátorskýMF DNES

Mirek Topolánek má sjezdovku očividně raději než pohovku a plně v souladu s doporučeními zdravotně reformního dua Julínek– Cikrt se raději věnuje aktivnímu sportu než bezcílnému válení. To je jistě dobrá zpráva, plátci pojištění na zdravém a aktivním premiérovi ušetří.

Horší je způsob, jak se k vysvětlování cesty na trase Praha–Sofie–Innsbruck postavil. Na otázky opozice i novinářů reagoval dotčeně a poslanců se ptal, jestli snad měl vyskočit padákem.

Nedivím se lidem, jako je Topolánek (totéž platí pro Paroubka a jakéhokoli dalšího zaměstnaného politika), že si chtějí naplno užít toho minima volného času, který jim zbývá.

Bez jakékoli ironie mohu říci, že je to pro mne zcela pochopitelné, že ztratit sedm hodin drahocenného volna cestou z Prahy do Alp může být v jejich situaci skutečně nepříjemné. Mnohý vytížený manažer by si to jistě zařídil podobně, tedy pokud by to akcionářům firmy nevadilo platit.

Topolánek má trochu smůlu, akcionáře nemá a od daňových poplatníků žádný souhlas nedostal. I pro něj však existuje zcela čisté a bezproblémové řešení.

Za 13 778 korun lze koupit letenku ze Sofie do Innsbrucku a i s mezipřistáním ve Vídni být za tři hodiny z Bulharska v Alpách za své. Potíž je, že to zjevně premiéra ani lidi z jeho týmu nenapadlo. A Topolánek v tom rozhodně není sám.

Pavla Béma zase nenapadlo, že je problematické si výhodně pronajmout od kamaráda vilku. Jiří Paroubek netušil, že je podivné dostat darem od kamaráda hoteliéra svatební ubytování (a bylo by to divné, i kdyby nešlo o kamaráda, kterému ministr financí ČSSD odpustil daňové dluhy).

A mohli bychom vzpomínat dál. Naši politici zjevně nechápou, že existují některé profese, jejich stejně jako třeba ta moje, ve kterých se prostě výhodné nabídky a možnosti nedají akceptovat. Jasně, mohou být lákavé. Tady ušetří čas, jinde peníze, přinesou pěkné zážitky.

Jenže to nejde. Politici, ale ani třeba novináři, státní úředníci či policisté takové nabídky přijmout nesmějí. Při mistrovství světa ve fotbale mě chtěla jedna sportovní firma pozvat na utkání Brazílie–Francie.

Fotbal mám rád, vidět na vlastní oči Ronaldinha a Zidana by bylo jistě úchvatné. Ale ono to není možné. Pozvala by mě ta firma, kdybych dělal jinou práci? Nejspíš ne. A zve mě proto, že se jí líbí mé modré oči? Těžko.

Proto se sluší hezky poděkovat a koukat na Zidana v televizi. Jistě, Paroubkovy, Topolánkovy či Bémovy oči mohou být úchvatnější a kamarádi by jim možná dávali slevy a výhody, i kdyby dělali třeba lesníka nebo topiče.

Jenže dokud se budou živit politikou, mají prostě smůlu. Šikovné propojení služební cesty s dovolenou, nabídka od kamaráda
či firmy, to všechno pro ně musí být tabu. Až jim to jednou dojde, ušetří si celou řadu potíží.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vzácná dlažba na budějovickém náměstí je po odstranění kluziště zvlněná

Zvlněná dlažba na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. Hrboly...

Propadlá dlažba a poškozené žulové kameny zůstaly na českobudějovickém hlavním náměstí po odstranění venkovního...

S Milošem mě spojil havlistický režim, říká Klaus v rozhovoru MF DNES

Bývalý prezident Václav Klaus

„S Milošem Zemanem jsme si vždycky byli blíž, když proti nám jakkoli definovaný režim přitvrdil, a naše velikánské...

Není to o strachu, ale respektu, říká Brabec o možnosti být premiérem

Ministr životního prostředí Richard Brabec.

Ministr životního prostředí a místopředseda ANO Richard Brabec řekl iDNES.cz, že cítí „obrovský respekt a obrovskou...

Najdete na iDNES.cz