Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Foxconn drží své lidi zkrátka

  20:25aktualizováno  20:25
Pardubice - Pardubická elektrotechnická společnost Foxconn nyní platí podprůměrně a řada lidí pro tuto firmu nechce pracovat. Firma však bude zřejmě od příštího roku patřit k nejvýznamnějším zaměstnavatelům v kraji. Co do počtu zaměstnanců se jí v rámci regionu bude rovnat pouze pardubická chemička Synthesia. Obě velké firmy budou totiž zaměstnávat okolo tří tisíc pracovníků.

Z této pozice bude Foxconn velmi výrazně ovlivňovat trh práce a průměrné mzdy v kraji. „Počet pracovních míst v našem závodě stoupne až na tři tisíce, a to v souvislosti s naším plánem rozšířit v Pardubicích výrobu až o osm set lidí,“ řekl generální ředitel společnosti Foxconn v Pardubicích Jim Chang.

Synthesia prozatím zaměstnává okolo tří tisíc osmi set lidí, ale do konce roku bude mít zhruba stejný počet zaměstnanců jako plánuje Foxconn. „Nyní sice zaměstnáváme zhruba tři tisíce osm set lidí, ale odpoutá se od nás Explosia se zhruba šesti sty pracovníky, což sebou strhne i další pracovníky. Na konci tohoto roku bychom proto měli mít tři až tři tisíce sto zaměstnanců,“ uvedl personální ředitel a tiskový mluvčí společnosti Synthesia Michal Kulhánek.

V současné době zaměstnává Foxconn zhruba dva tisíce dvě stě lidí, dalších zhruba osm set chce přijmout

do rozšířené výroby. Podle pardubického úřadu práce ale bude mít firma problémy dostatek pracovníků sehnat. „Mají problémy získávat pracovníky už nyní, takže se jim nevyhnou ani tehdy, jakmile začnou zvyšovat počet pracovních míst,“ tvrdí zástupce ředitelky Úřadu práce v Pardubicích Petr Klimpl.

Podle něho nechtějí lidé pro Foxconn pracovat kvůli špatným pracovním podmínkám. „Lidé odcházejí z Foxconnu, protože nejsou spokojeni s pracovními podmínkami. Především pak se smlouvami, které s nimi Foxconn uzavírá na dobu určitou, a také kvůli nízkým platům,“ míní Klimpl.

Hrubá mzda většiny zaměstnanců ve Foxconnu je přibližně deset tisíc dvě stě korun. Průměrná mzda v kraji přitom dosahuje podle posledního statistického šetření těsně nad hranici třinácti tisíc. Foxconn tedy vyplácí podprůměrné mzdy.

Podle vedoucí odboru trhu práce Hany Procházkové je ale bude muset zvyšovat. „Velké nábory lidí chystá další investor v Pardubicích firma Panasonic, za tři roky otevřou svůj závod v Kolíně automobilky Peugeot a Toyota. Vznikne tu pak velký konkurenční boj o zaměstnance a o tom, kam půjdou lidé pracovat, rozhodne především výše mzdy,“ míní Procházková.

Zhruba osm set nových zaměstnanců chce Foxconn získávat v okolních regionech s vyšší nezaměstnaností. Chystá je svážet ze vzdálenosti až čtyřiceti kilometrů. „Chceme využít nezaměstnané především z Chrudimska či Třemošnicka. Plánujeme svážení lidí z oblastí do čtyřiceti kilometrů, a to jak firemními autobusy, tak finanční podporou stávajících linek. Nepřímo tak můžeme přispět k lepší dopravní obslužnosti vzdálenějších regionů,“ řekl personální ředitel společnosti Foxconn Miroslav Gregor.

Podle starosty Třemošnic Františka Novotného ale lidé možná nebudou mít zájem pro Foxconn pracovat. „Zajištění dopravy do zaměstnání by určitě Třemošnicku prospělo, ale pokud bude firma nabízet lidem zaměstnání jen na dobu určitou a za nízkých platových podmínek, pak zřejmě jejich zájem opadne. Lidé odtud totiž chtějí mít jistotu dlouhodobého zaměstnání,“ sdělil Novotný. „Jestli mají lidé dojíždět denně hodinu do práce a hodinu z práce, pak je musí firma dobře zaplatit, aby se jim to vyplatilo,“ dodává Klimpl.

Nedostatek českých pracovních sil zřejmě Foxconn vyřeší přílivem pracovníků ze zahraničí. Již nyní pracuje v pardubické továrně na pět set Slováků. „Při výběru zaměstnanců dostanou samozřejmě přednost Češi, ale možnosti místních úřadů práce jsou již omezené. Proto se domnívám, že určitá část nových zaměstnanců bude ze Slovenska,“ vysvětlil Gregor.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Poslanci se přeli o vydání Babiše a Faltýnka ke stíhání, rozhodnou v pátek

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek (oba ANO) byli vydáni Sněmovnou k trestnímu...

Spor o premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců Jaroslava Faltýnka, respektive o to, kdy Sněmovna rozhodne, zda je zbaví...

Drahoš není taková osobnost, podporuji Zemana, řekl Babiš v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Premiér Andrej Babiš bude jednat o vládě s většinou parlamentních stran. ČSSD podle něj změnila svůj postoj, proto s ní...

V nemocnicích kraje už nouzový režim nehrozí, lékaři stáhnou výpovědi

Nemocnice v Pardubicích.

Spor odborů a vedení Nemocnice Pardubického kraje při vyjednávání o nové kolektivní smlouvě skončil v úterý...

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz