Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Fotosoutěž zmapuje pobyt a odsun sovětských vojsk, zapojit se můžete i vy

  12:25aktualizováno  12:25
Majitelé archivních snímků z pobytu či odsunu sovětských vojsk by měli zbystřit. Začala totiž fotosoutěž, kterou při 20. výročí smlouvy o odsunu "spřátelených" jednotek připravila společnost Opona. Ta v minulosti organizovala třeba vzpomínkové akce při výročí 17. listopadu.

Odchod sovětských vojsk z Československa v letech 1990 a 1991. | foto: Dana Kyndrová, z knihy Odchod sovětských vojsk (Kant, Praha 2003)

Portál Nezapomeňte.cz vyhlásil soutěž symbolicky 26. února, tedy v den podpisu dohody o odsunu sovětských okupačních jednotek z Československa. Vojáci Rudé armády byli v Československu dlouhých 33 let, od invaze, která v roce 1968 zadusila demokratizační reformy.

Zbyla po nich místa zničená úniky nafty a oleje, zarůstající tankodromy, opuštěná chátrající městečka uprostřed lesů nebo miny v lesích kolem míst, kde ruské posádky cvičily. Rusové na českém území užívali třeba vojenské prostory Milovice, Ralsko či Libavá. (čtěte Sovětská armáda odešla z Milovic před 18 lety, úklid bude na věčné časy)

Odchod sovětských vojsk z Československa v letech 1990 a 1991.

Autor všech fotografií: Dana Kyndrová, z knihy Odchod sovětských vojsk (Kant, Praha 2003)

Tématem fotosoutěže je vzpomínání nejen na odsun vojáků, ale také na postižená místa Česka. "Hlavním cílem je shromáždit ucelenou sbírku snímků, které zachycují nejen odsun vojáků, ale také osud míst, kde pobývali, a vytvořit tak další materiál přibližující jednu z kapitol československých moderních dějin," uvádí sdružení Opona.

Organizátoři nepovažují materiální výhru za hlavní motivaci k účasti, během března nicméně chtějí představit ceny, které za nejlépe hodnocené snímky udělí.

Odchod sovětských vojsk z Československa v letech 1990 a 1991.Odchod sovětských vojsk z Československa v letech 1990 a 1991.

Do soutěže lze poslat fotografie zachycující minulost i současnost. "Není důležité, zda přibližují tehdejší život sovětských vojáků a jejich rodin, výstavbu a změny životního prostředí v místech, kde žili, nebo jejich odsun v letech 1990-1991. Zajímá nás i dopad těchto událostí na starousedlíky a celý region s přesahem do dnešní doby, oznámila společnost.

Zájemci o účast se mohou tematicky inspirovat v materiálech, které na webu Nezapomeňte.cz už jsou. Období od podpisu smlouvy do ukončení odsunu zde mapuje například fotogalerie České tiskové kanceláře.

Odchod sovětských vojsk z Československa v letech 1990 a 1991.

JAK SE SOUTĚŽE ZÚČASTNIT

Fotografie mohou soutěžící nahrát přímo na portál Nezapomeňte.cz nebo je zaslat na e-mailovou adresu nezapomente@nezapomente.cz. Přes stejný e-mail si lidé mohou také domluvit pomoc s případnou digitalizací snímků. Další kontakty včetně telefonu jsou na webu Nezapomente.cz v sekci Kontakt.

Pro snímky umístěné na webu mohou účastníci hlasovat. Každému snímku lze dát jeden hlas.

Soutěž začíná 26. února, poslední snímky budou do soutěže přijímány 21. června. Ceny pro výherce vyhlásí pořadatelé do konce března. Výsledky soutěže včetně zvláštní ceny od poroty budou vyhlášeny v den, který je oficiální považován za poslední den pobytu sovětských vojáků v naší zemi tj. 27. června.

Zdroj: Opona, o.p.s.

Během okupace a po stažení části invazních sil zůstalo v Československu na 150 tisíc sovětských vojáků. Jako poslední z nich opustil Československo 27. června 1991 jejich tehdejší velitel, generál Eduard Vorobjov. Ten se účastnil samotné invaze a také posledních čtyř let okupace. V roce 1994 odmítl ruskou invazi do Čečenska a z armády odešel.

Mladí Češi, kteří nebydlí v blízkosti postižených míst, nicméně o ruské okupaci příliš mnoho nevědí. Roli hraje i to, že školy moderní dějiny probírají leckdy jen v rychlosti.

Odchod sovětských vojsk z Československa v letech 1990 a 1991.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Další z rubriky

Co způsobilo požár hotelu v Praze? Hostem Rozstřelu bude mluvčí hasičů

Martin Kavka, tiskový mluvčí pražských hasičů

Pondělním hostem diskusního pořadu iDNES.cz Rozstřel bude mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Jeho kolegové mají za...

Ztracená 13letá Alice, chycený komplic české pašeračky a obří koulovačka

Pohřešovaná Alice Jelínková

Sledujte Zprávy iDNES.tv, dozvíte se mimo jiné, že policie hledá 13letou Alici Jelínkovou, která místo do školy v...

Čtyři oběti požáru hotelu v Praze a eutanazie jako Paroubkův lék pro ČSSD

Hlášení o požáru v hotelu Eurostar David v pražské Náplavní ulici dostali...

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv, mimo jiné se dozvíte, že počet obětí sobotního požáru hotelu v centru Prahy vzrostl na...

Najdete na iDNES.cz