Podle vojenského a bezpečnostního analytika jsou tanky v poměrně dobrém stavu buď výzbrojí dezertérů, nebo kořistí ze závodu v Charkově (20. června 2014). | foto: AP

Separatisté na východě Ukrajiny mají tanky, dokazují fotografie

  • 1083
Dosud nepotvrzeným zprávám, že separatisté na východě Ukrajiny mají i tanky, dávají za pravdu fotografie, které v pátek zveřejnila agentura AP. Zachycují konvoje tanků a obrněných transportérů se vzbouřenci v Doněcké oblasti. Odkud těžkou armádní techniku vzali, ale není jasné. Možností je více, míní odborník.

Ozbrojence na tancích a obrněných transportérech zachytili v pátek hned dva fotografové agentury AP. Jeden z konvojů se jim podařilo vyfotografovat, jak míří po silnici k městu Horlivka, které bylo v uplynulých týdnech dějištěm ostrých bojů s vládními silami. Druhá série fotografií pak pochází z místa nedaleko obce Debalceve a zachycuje vzbouřence jedoucí po silnici směr Doněck.

Krize na Ukrajině

Že se jedná o ozbrojence odmítající autoritu Kyjeva, dávají tušit pouze oranžovočerné barvy na praporech provizorně připevněných na tancích a stužky na jejich oblečení. Takzvané svatojiřské stuhy, vážící se k nejvyššímu ruskému vojenskému vyznamenání a symbolu vítězství nad nacismem, si nedlouho po revolučních událostech Majdanu přisvojili východoukrajinští separatisté.

O tom, že proruští ozbrojenci disponují těžkou armádní technikou, se již několik dní spekulovalo (více o tom třeba zde). Chyběl pro to ale jednoznačný důkaz.

Podle vojenského a bezpečnostního analytika Lukáše Visingra snímky zachycují tanky typu
T-64BV, které se v základním provedení začaly vyrábět již v 60. letech. Jejich zdokonalená verze T-64BV pak pochází z konce 70. let.

Možných vysvětlení, kde k těžké vojenské technice separatisté přišli, se podle něj nabízí hned několik.

Na základě publikovaných snímků prý ale rozhodně nelze soudit, že by vzbouřence vyzbrojovala Moskva, tak jak tvrdí mimo jiné Washington. Naposledy v pátek například nejmenovaný vysoký americký činitel řekl agentuře Reuters, že další tanky ve čtvrtek opustily svá stanoviště na jihozápadě Ruska a míří na východ Ukrajiny.

Podle Visingra ovšem mohou stroje pocházet také přímo z rezervních skladů ukrajinské armády. „Vyráběly se v tankovém závodě v Charkově pro sovětskou armádu. Po rozpadu Sovětského svazu se vozidla rozdělila mezi jednotlivé nástupnické republiky. Ukrajinská armáda by tabulkově měla pořád mít přes
1 600 kusů různých verzí T-64. Obrněnce ve službách separatistů tedy mohou pocházet buď ze skladů, nebo může jít o výbavu nějaké armádní jednotky, jež se k separatistům přidala,“ řekl Visingr iDNES.cz.

Další z možností podle něj je, že se vzbouřenci tanků zmocnili přímo v někdejším výrobním závodě. „Na dvoře onoho závodu v Charkově jich totiž spousta čeká na generální opravu, možná i modernizaci. Některé by měly jít do ukrajinské armády a část na export do zahraničí. Je tedy možné, že se jich separatisté mohli zmocnit i tam,“ dodává.

S ohledem na to, že stroje na snímcích jsou skutečně funkční a v poměrně dobrém stavu, přiklání se k názoru, že jsou buď výzbrojí dezertérů, nebo že jde o kořist z tankového závodu v Charkově.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video