Fotograf „kluků“ Robert Vano se v Mánesu snaží popřít čas

  8:19aktualizováno  8:19
Výstava fotografa Roberta Vana (1948) The Platinum Collection se v pražském Mánesu těší na tuzemské poměry velmi dobré návštěvnosti - tím spíš, že se koná v prázdninovém čase. Čím si to vysvětlit?

Robert Vano: Tulipány, Praha 2004 | foto: Leica Gallery Prague - Robert Vano

Robert Vano má ne zrovna tuctový životní příběh a mnohokrát jej v různých interview předhodil veřejnosti, nejpodrobněji v knize-rozhovoru Někdy ráj, který s ním sepsal David Hrbek. Vano otevřeně hovoří o své homosexualitě; hlásí se k ní i v námětech svých fotografií. Současně je Vano mužem z módního průmyslu, fotí a komentuje módu a svět modelek. Jeho fotografické práce možná někoho podráždí, ale v podstatě jsou "hodné", cudné a líbivé.

Robert Vano: Kirsten, Milano 1984

Platina je grunt?

Retrospektiva v Mánesu je nejlepší, nebo přesněji řečeno nejvýmluvnější fotografickou výstavou, kterou v této zemi Robert Vano zatím měl. Od svého návratu do Československa v roce 1990, z něhož doslova uprchl roku 1967, se představil na řadě výstav, ale vždy se prezentoval jednotlivými cykly nebo výběrem v něčem dílčím. The Platinum Collection čerpá ze čtyř desetiletí (1968-2009) Vanova fotografování.

O výstavě: Robert Vano

Robert Vano: The Platinum Collection. Robert Vano: plakát k výstavě

Galerie Mánes, Masarykovo nábřeží 250, Praha. Výstava trvá do 9. září, otevřena je denně mimo pondělí denně od 11:00 do 21:00 hodin. Vstupné: plné 100 Kč, snížené 60 Kč, děti do 14 let zdarma (k plné vstupence obdrží návštěvník dárek).

Současně vyšla kniha The Platinum Collection v českém a anglickém jazyce, cena 990 Kč.

Všechny vystavené práce mají jednotný formát a jsou zpracovány technologií, nad níž se v textu k výstavě i ke knize, která při té příležitosti vyšla, rozplývá ředitelka pořádající Leica Gallery Praha Jana Bomerová: "Rezignuji na nebezpečí, že mě někdo nazve druhohorní fosilií, a tvrdošíjně odmítám inkjet a pigmentové tisky, nepřesvědčí mě okázale prezentované testy, které exaktně dokládají, že vydrží celý můj život. Jinak řečeno, pro věčné hodnoty jeden život nestačí a hodnota umění je prověřena právě tímto přesahem. Robert Vano se technikou platinových printů obrací k počátkům a nechává své fotografie vykouzlit světlem. Platinové tisky jsou skrze svoji širokou škálu povrchů, tónů a hlavně skrze svoji dlouhou životnost oblíbené u investorů a sběratelů. Jedinečná krása drahého kovu přesvědčí svojí barevností od teplé černé přes načervenalou až po hnědou, které jsou v želatinových stříbrných tiscích nedosažitelné. Platinové tisky nejsou pouze krásné, ale patří k nejtrvanlivějším ze všech fotografických procesů. Platinové kovy (platina a palladium) jsou stabilnější než zlato a odhaduje se, že správně udělaný platinový tisk vydrží tisíce let."

Robert Vano: Winter, Praha 1997

Jana Bomerová ve svém vyznání ovšem slučuje dvě skutečnosti související spolu nikoliv tak samozřejmě, jak to ona sugeruje: jednou věcí je samotná technologie vzniku fotografického obrazu a případná životnost daného postupu při tvorbě pozitivů, druhou věcí umělecká hodnota fotografie, která může, ale také vůbec nemusí souviset s použitou technologií. Robert Vano jistě investoval značné množství peněz a energie, aby zhotovil více než dvě stovky platinových tisků, které jsou instalovány v Mánesu, ale to nic nemění na tom, že náročnou technologii nasadil i na snímky vysloveně průměrné. Jako celku platinový technologický háv prospěl - poněkud zahladil kvalitativní výkyvy mezi jednotlivými snímky a podtrhl autorského ducha, který tvoří svorník mezi Vanovými pracemi různého staří a charakteru (akty, portréty, zátiší s květinami, městské krajiny, móda). Avšak organickou a nezamaskovatelnou součástí onoho autorského ducha je umělecká nevyrovnanost, častá odvozenost Vanových prací buď z uměleckých vzorů (Američan Robert Mapplethorpe stojí mezi nimi na prvním místě), nebo z obecně známých obrazů (pohledy na starou Prahu, pařížské zahrady, palmy v Cannes i jinde).

Robert Vano: Kluk z New Yorku, New York 1986  Robert Vano: Marek, Praha 2004

Zlatá osmdesátá

Možná vůbec základním tématem, ale také traumatem současného Roberta Vana je plynutí času. Při komponování retrospektivy The Platinum Collection zrušil veškerou chronologii, snažil se svůj vývoj v čase zmatnět, ne-li popřít. Použitý platinový tisk mu to usnadnil, neboť tato technologie vtiskuje zvětšenině - bez ohledu na námět - hmotný ráz rukodělnosti, ušlechtilé minulosti, poctivé antikvárnosti. Exponáty umělec naskládal do jedné řady na tři stěny Mánesu a ověsil jimi i několik sloupů v galerii. V takto vzniklém proudu se snímky z jednotlivých fází tvorby přelévají přes sebe. Zkrátka pel mel. Určujícím principem není vývoj, nýbrž pocit. Úskalím je tu počet prací nutných k obsazení rozlehlého Mánesu: na první stěně, čítající asi osm desítek exemplářů, je asociativní, motivicky rytmizovaný sled velmi přijatelný a jde o nejsilnější výstavní partii, kterou Robert Vano v Česku kdy sestavil. Ale hned následující stěna je nejprve zanesena homosexuálně popisným cyklem mužských hrátek vo vodě Adršpach (1992), který by zasluhoval silnou početní redukci, a následuje zdlouhavé motání se v kruhu, rozmělnění dojmu z úvodní stěny.

Navzdory úmyslnému rozmytí vývojových kontur si lze v Mánesu všimnout, že vrchol Vanovy tvorby leží v osmdesátých letech, kdy se pracoval v New Yorku, v Paříži či v Miláně. To, co tomu u Roberta Vana fotograficky předcházelo, bylo na to přípravou. A to, co po roce 1989 u Vana následovalo, je nepřetržitou rozpomínkou na ztracený (i když jistě nikoliv bezbolestný) ráj "osmdesátek".

Robert Vano: Homage to Ritts, Praha 1995   Robert Vano: Karen, Paříž 1987

Doprovodné akce k výstavě

19. srpna od 19:00 – večer s Robertem Vanem: Jak jsem se stal fotografem
26. srpna od 19:00 – večer s Robertem Vanem: O procesu výroby platinových fotografií
1. září v 17:00 – Helmut Newton – SUMO. Návrat legendy. Robert Vano křtí nové vydání slavné knihy.
2. září od 19:00 – večer s Robertem Vanem a Davidem Hrbkem (autorem biografie Někdy ráj). Hudební doprovod skupina November 2nd.
8. září od 19:00 - přehlídka mladých návrhářů - dražba jedinečné kolekce triček Roberta Vana a dražba velkoformátových fotografií.


Autor: Kavárna

Většina lidí z tenisového prostředí se diví, že končím, řekla Šafářová

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Potáhneme na Sýrii! Čeští komunisté milují Severní Koreu

Syrští povstalci v bojích o město Chanasír nedaleko Aleppa (27. srpna 2013)

Moderátor usnul, mezi českými novináři se objevily výzvy k válčení a komunistický hejtman mluvil s velvyslancem KLDR o...

ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Torontský starosta Rob Ford se přiznal, že v minulosti kouřil crack.

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj...

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Edvard Beneš před svou vilou

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...

Najdete na iDNES.cz