

V indickém státě Gudžarát byla ve středu odhalena 182 metrů vysoká socha indického bojovníka za nezávislost Vallabhbháího Patéla, která se stane novou nejvyšší sochou na světě.
Autor: Reuters
Skulptura ze železa a bronzu se začala stavět v listopadu 2013 na ostrově Sadhu v řece Narmada v indickém státě Gudžarát. Projekt odstartoval současný premiér Naréndra Módí zhruba půl roku před svým vítězstvím v parlamentních volbách. Socha, která stojí na 58 metrů vysokém podstavci, má ve svých útrobách skrývat vyhlídkovou galerii pro 200 návštěvníků.
Autor: Profimedia.cz
Součástí areálu má být také návštěvnické centrum a hotel. Celkové náklady na projekt jsou odhadovány na 420 milionů dolarů (asi 9,4 miliardy korun).
Autor: Profimedia.cz
Druhou největší sochou světa je měděná skulptura vysoká 128 metrů. Od roku 2008 stojí na kopci v obci Čao-čchun v okrese Lu-šan v čínské provincii Che-nan. Nejvyšší Buddha na světě je umístěn na 22 metrů vysokém trůnu, který stojí na 25 metrů vysokém podstavci. Pod sochou se nachází buddhistický klášter. Náklady na výstavbu sochy dosáhly výše zhruba 18 milionů dolarů (asi 400 milionů korun).
Autor: Zgpdszz, Creative Commons
Třetí příčku obsadila železobetonová socha Buddhy vysoká 116 metrů nacházející se poblíž města Monywa v Barmě. Její výstavba začala v roce 1996, dokončena byla v únoru 2008.
Autor: Profimedia.cz
Čtvrtým obrem je bronzová socha Buddhy vysoká sto metrů, kterou dokončili v roce 1993 v japonském Ušiku v prefektuře Ibaraki. Socha o hmotnosti 4 000 tun má ve výšce 85 metrů vyhlídkovou terasu.
Autor: Sandunruki, Creative Commons
Socha buddhistické bohyně milosrdenství Kannon je vysoká 100 metrů a byla postavena v roce 1991 v japonském městě Sendai. Interiér sochy zdobí 108 menších soch Buddhů a na jejím vrcholku je vyhlídková terasa.
Autor: suzune konoo, Creative Commons
Šestou nejvyšší sochou je pozlacená bronzová skulptura bohyně milosrdenství. Kuan-jin je vysoká 99 metrů a nachází se ve městě San-ťü na ostrově Chaj-nan. Postavena byla v roce 2009.
Autor: suzune konoo, Creative Commons
Pozlacená betonová socha Buddhy je s výškou 92 metrů sedmou nejvyšší skulpturou. Socha je součástí kláštera Vat Muang v thajské provincii Ang Tchong. Její výstavba začala v roce 1990, dokončena byla o osmnáct let později.
Autor: Stephanie Richard, Creative Commons
Osmou největší sochou je bohyně milosrdenství Kannon stojící od roku 1989 ve městě Kita na japonském ostrově Hokkaidó. Měří 88 metrů.
Autor: J-ta, Creative Commons
Železobetonová socha znázorňující antickou bohyni Niké, která svolává své syny do boje s nepřítelem, stojí od roku 1967 na návrší zvaném Mamajevova mohyla nad ruským Volgogradem. Devátá nejvyšší socha světa, která má celkovou výšku 85 metrů i s 33 metrů dlouhým mečem, je největší sochou v Evropě.
Autor: Profimedia.cz
Desítku nejvyšších soch světa uzavírá skulptura bohyně Kannon nacházející se na ostrově Awaji v japonské prefektuře Hyogo. Postava měří 80 metrů a vystavěli ji v roce 1982.
Autor: CC-BY-SA, Creative Commons