Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Fotky skinů, úryvky z rasistické knihy. Příručka radí, jak učit o neonacismu

  11:50aktualizováno  11:50
Učitel rozdá při hodině fotky z demonstrace neonacistů. Úkolem žáků je poznat, k jaké ideologii se hlásí. I tak se se dá vyučovat o extremismu podle nové příručky pro školy. Objevují se v ní však i ukázky z programu Dělnické mládeže či z rasistické knihy, což vyvolává kritiku.

Stránky z příručky pro učitele Hrozby neonacismu. | foto: Asi-milovaní o.s.

Více než dvousetstránková příručka nazvaná Hrozby neonacismu - Příležitosti demokracie se opírá o aktuální dění - rozpuštění Dělnické strany, popálenou Natálku z Vítkova či výsledky studentských voleb, v nichž uspěla Dělnická strana sociální spravedlnosti.

Občanské sdružení Asi-milovaní aktualizovalo dva roky starou příručku Člověka v tísni. "To, co bylo v původní příručce, se rychle měnilo a stále o ni byl ze strany učitelů zájem. Je to pro ně užitečné, protože informace v ní jsou ucelené," vysvětlila koordinátorka projektu Dana Gabaľová.

Příručka na internetu

Příručka je ke stažení na webu občanského sdružení Asi-milovaní, které ji vydalo. Školy si ji mohou v podobě CD objednat, zaplatí pouze za poštovné. V současné době shání sdružení peníze na to, aby mohlo příručku vydat v tištěné verzi.

Co je krajní pravice a levice, antisemitismus či rasismus je vysvětleno v teoretické části. Popisuje se tu historický vývoj pravicového extremismu v Česku nebo symboly neonacistů.

V jedné z kapitol policisté popisují, jak vidí dnešní neonacisty. Prý bývají schopní, vzdělaní, kultivovaní, cílevědomí a pracovití. "Extremisté dnešních dnů nejsou těmi křiklouny a rváči z počátku devadesátých let. (...) Dnes se tváří jako spořádaní lidé, mluví s novináři, obratně formulují líbivé názory, na své akce chodí upravení a slušně oblečení," stojí v příručce.

Druhá část se zaměřuje na pedagogy. Radí jim třeba s tím, jak na žáka, který sympatizuje s extremisty, popírá holokaust, negativně se vymezuje vůči menšinám. Příručka doporučuje nemoralizovat, diskutovat, argumentovat zlem, které lze historicky doložit, upozorňovat na důsledky.

Školáci se seznámí s biblí rasistů

Příručka nabízí i konkrétní příklady, jak v hodinách občanské výchovy či dějepisu s tématem extremismu pracovat. Jedna z aktivit se zaměřuje na image extremistů.

Učitel rozdá školákům fotografie demonstrujících autonomních nacionalistů, skinheadské kapely a antifašistů. Úkolem je uhodnout, k jaké ideologii se lidé na snímku hlásí a jak se to pozná.

Stránky z příručky pro učitele Hrozby neonacismu.
Stránky z příručky pro učitele Hrozby neonacismu.
Kapitola s ukázkami symboliky neonacistických skupin.

"Aktivita věcně řeší orientaci v neonacistické symbolice a de facto přináší nové informace, navíc podané strukturovaným a zajímavým způsobem," hodnotí metody nabízené příručkou Dana Moree, která přednáší o multikulturní výchově na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy.

Nad některými doporučeními v knížce se ale pozastavuje. "Zadejte žákům, ať si každý vybere některý z bodů programu Dělnické mládeže, který by chtěli okomentovat," stojí v příručce. "Aktivita přímo vede k citování programu Dělnické mládeže. Jedná se tedy o jistou propagaci - ať již záměrnou či nezáměrnou," kritizuje Moree.

Ze stejného důvodu se jí nelíbí, že autoři příručky doporučují četbu úryvků z Turnerových deníků, jakési bible rasistů. "Četba může působit i jako upoutávka na knihu," míní Moree.

Stránky z příručky pro učitele Hrozby neonacismu.
Stránky z příručky pro učitele Hrozby neonacismu.
Kapitola, která se věnuje historii neonacismu na území Česka.

"My jsme o tom hodně diskutovali, zda to můžeme v příručce publikovat, nebo ne. Rozhodli jsme se, že ano, jelikož je příručka určená učitelům. Pokud by byla určená přímo žákům, tak bychom si to netroufli," vysvětluje koordinátorka projektu Dana Gabaľová ze sdružení Asi-milovaní.

Děti se k takovým materiálům mohou podle Gabaľové dostat i jinde. Cílem je, aby se s nimi seznámily ve škole a spolu s učitelem je do hloubky a kriticky probraly.

Moree příručce zároveň vytýká, že se nese pouze v duchu "neonacismus je špatný", alternativu ale nenabízí. "Bez nabídky této alternativy - tedy kdy vychováme k něčemu a nikoli proti něčemu - je její pedagogická část problematická," tvrdí Moree.

Jak učit o extremismu poradí i ministerstvo

Příručku Hrozby neonacismu finančně podpořilo ministerstvo školství. "Projekt se opírá o dlouhodobé zkušenosti Člověka v tísni, které tato organizace nasbírala při vzdělávání podporujícím nenásilí, toleranci a zaměřeném proti extremismu," řekl iDNES.cz mluvčí ministerstva Ondřej Gabriel. Projekt je podle něj ojedinělý i tím, že se do něj zapojila policie.

Ministerstvo školství v současné době připravuje vlastní metodický pokyn k výchově proti projevům rasismu, xenofobie a intolerance.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Lepší silnice, rychlejší auta, ale víc agrese

Škoda Favorit

Klidnější provoz na českých silnicích za minulého režimu vystřídala divoká porevoluční léta, kdy se krajinou proháněla...

Konstrukční vadu trojské lávky zatím nikdo nepotvrdil, řekl Dolínek

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek v diskusním pořadu Rozstřel. (14....

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek odpovídal v Rozstřelu iDNES.cz na otázky související s pádem lávky přes Vltavu...

Řím, Brusel nebo Split. Z brněnského letiště bude létat sedm nových linek

Brněnské letiště v Tuřanech.

Po brněnském letišti se už nebude prohánět jen vítr. Jihomoravský kraj oznámil, že se odtud od konce března začne létat...Najdete na iDNES.cz