Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Fotka v novinách zachránila zrak slepému chlapci

  1:00aktualizováno  1:00
Desetiletý Adžamal by zůstal zřejmě až do smrti slepý, kdyby si Marta Nollová nekoupila noviny. Afghánský chlapec totiž tak dlouho trpěl hlady, až z toho oslepl. Jeho rodiče utekli do hor, protože nesouhlasili s talibanským režimem, a léta se skrývali.

Desetiletý Adžamal - Desetiletý afghánský chlapec Adžamal, který tak dlouho trpěl hlady, až z toho oslepl.

V nemocnici v Kábulu, kam se Adžamal na poslední chvíli dostal a kde ho vykřesali z nejhoršího, však jeho očím pomoct neuměli.

Až si Marta Nollová z Prahy, matematička a máma školou povinného syna, na sklonku roku 2001 koupila Lidové noviny a uviděla fotku tehdy šestiletého Adžamala.

"Byl pod ní text: Oslepl v důsledku těžké podvýživy. A mě to strašně rozčililo. Pořád jsem se ptala: Tahle dokonalá společnost mi umí přinést dokonalou fotku, ale neumí pomoct malému chlapci," vzpomíná Marta Nollová.

"Naštvaná jsem chodila ulicemi a snažila se na tu fotku nemyslet. A pak jsem si řekla, že když nebudu věnovat energii na to, abych na ni zapomněla, ale dám ji do toho, abych chlapce našla, můžu mu pomoct," dodává.

Pátrání trvalo týdny
Spojila se s fotografem, který Adžamala vyfotil, a začala obvolávat humanitární organizace. Neúspěšně.

Smáli se jí. "Jedině novinářka Petra Procházková, která zrovna byla v Afghánistánu, řekla: Jasně, najdu ho." Zvětšené fotky pak zdobily všechny chrámy v Kábulu a všiml si jich chlapcův strýc. "Dál už se to tak nějak valilo samo," shrnuje skromně své zásluhy Nollová.

Spolu s občanským sdružením Berkat Petry Procházkové totiž začala sbírat peníze na to, aby chlapci mohli pomoci čeští lékaři. A podařilo se: ministerstvo zahraničí přispělo půl milionem, něco vynesly koncerty a sbírky a víc než čtvrt milionem přispěla oční klinika Lexum, jejíž lékaře myšlenka na vrácení zraku chlapci nadchla.

"Zítra mu chceme provést transplantaci, takže jestli všechno dobře půjde, mohl by v pondělí vidět místo světla, tmy a stínů totéž, co zdraví lidé," řekl v pátek před odletem do Kábulu špičkový oční lékař Martin Filipec z kliniky Lexum.

Ten spolu s italským kolegou Claudio Carresim, který je specialistou na rehabilitaci vidění, zůstane v Kábulu šest týdnů. A za tu dobu chtějí naučit afghánské lékaře transplantace tak, aby je mohli provádět sami. "Čeká tam na nás devadesát pacientů a většině z nich transplantace pomůže vidět," říká lékař.

Adžamal musí živit rodinu
Operace je nadějí pro celou chlapcovu rodinu s šesti sourozenci. Před dvěma lety totiž přišli o tátu. Zastřelili ho. A vzhledem k tomu, že Adžamalův starší bratr je těžce mentálně postižený, leží starost o uživení rodiny na slepém chlapci.

"Jestli to všechno dobře dopadne, bude to můj nejhezčí dárek k sobotním sedmačtyřicátinám," říká Marta Nollová.

A proč zrovna čeští lékaři letí učit afghánské doktory, jak transplantovat rohovku? "Letos je to přesně sto let od první transplantace na světě. A udělal ji právě český lékař," vysvětluje Martin Filipec.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Dánové obžalovali vynálezce. Novinářku buď uškrtil, nebo jí podřízl hrdlo

Dánský vynálezce Peter Madsen poté, co byl  záchraněn ze své ponorky Nautilus...

Dánská prokuratura v úterý obžalovala konstruktéra Petera Madsena z vraždy švédské novinářky Kim Wallové. O život ji...

Američané v Sýrii staví armádu s Kurdy. Teroristy rozdrtíme, hrozí Turci

Bojovníci Syrských demokratických sil (SDF) v Rakce. (16. října 2017)

Spojené státy oznámily, že na severu Sýrie vznikne jednotka o 30 tisících vojácích. Ti by měli ochránit území, které...

Na Slovensku mají šanci na propuštění brutální vrah i mafiánští bossové

Vrazi Lubor Masár (v popředí) a Ján Molnár před bratislavským soudem 17. ledna...

Po pětadvaceti letech se na Slovensku první odsouzení na doživotí mohou dostat na svobodu. V příštích letech by takto z...

Najdete na iDNES.cz