Fotka v novinách zachránila zrak slepému chlapci

  1:00aktualizováno  1:00
Desetiletý Adžamal by zůstal zřejmě až do smrti slepý, kdyby si Marta Nollová nekoupila noviny. Afghánský chlapec totiž tak dlouho trpěl hlady, až z toho oslepl. Jeho rodiče utekli do hor, protože nesouhlasili s talibanským režimem, a léta se skrývali.

Desetiletý Adžamal - Desetiletý afghánský chlapec Adžamal, který tak dlouho trpěl hlady, až z toho oslepl.

V nemocnici v Kábulu, kam se Adžamal na poslední chvíli dostal a kde ho vykřesali z nejhoršího, však jeho očím pomoct neuměli.

Až si Marta Nollová z Prahy, matematička a máma školou povinného syna, na sklonku roku 2001 koupila Lidové noviny a uviděla fotku tehdy šestiletého Adžamala.

"Byl pod ní text: Oslepl v důsledku těžké podvýživy. A mě to strašně rozčililo. Pořád jsem se ptala: Tahle dokonalá společnost mi umí přinést dokonalou fotku, ale neumí pomoct malému chlapci," vzpomíná Marta Nollová.

"Naštvaná jsem chodila ulicemi a snažila se na tu fotku nemyslet. A pak jsem si řekla, že když nebudu věnovat energii na to, abych na ni zapomněla, ale dám ji do toho, abych chlapce našla, můžu mu pomoct," dodává.

Pátrání trvalo týdny
Spojila se s fotografem, který Adžamala vyfotil, a začala obvolávat humanitární organizace. Neúspěšně.

Smáli se jí. "Jedině novinářka Petra Procházková, která zrovna byla v Afghánistánu, řekla: Jasně, najdu ho." Zvětšené fotky pak zdobily všechny chrámy v Kábulu a všiml si jich chlapcův strýc. "Dál už se to tak nějak valilo samo," shrnuje skromně své zásluhy Nollová.

Spolu s občanským sdružením Berkat Petry Procházkové totiž začala sbírat peníze na to, aby chlapci mohli pomoci čeští lékaři. A podařilo se: ministerstvo zahraničí přispělo půl milionem, něco vynesly koncerty a sbírky a víc než čtvrt milionem přispěla oční klinika Lexum, jejíž lékaře myšlenka na vrácení zraku chlapci nadchla.

"Zítra mu chceme provést transplantaci, takže jestli všechno dobře půjde, mohl by v pondělí vidět místo světla, tmy a stínů totéž, co zdraví lidé," řekl v pátek před odletem do Kábulu špičkový oční lékař Martin Filipec z kliniky Lexum.

Ten spolu s italským kolegou Claudio Carresim, který je specialistou na rehabilitaci vidění, zůstane v Kábulu šest týdnů. A za tu dobu chtějí naučit afghánské lékaře transplantace tak, aby je mohli provádět sami. "Čeká tam na nás devadesát pacientů a většině z nich transplantace pomůže vidět," říká lékař.

Adžamal musí živit rodinu
Operace je nadějí pro celou chlapcovu rodinu s šesti sourozenci. Před dvěma lety totiž přišli o tátu. Zastřelili ho. A vzhledem k tomu, že Adžamalův starší bratr je těžce mentálně postižený, leží starost o uživení rodiny na slepém chlapci.

"Jestli to všechno dobře dopadne, bude to můj nejhezčí dárek k sobotním sedmačtyřicátinám," říká Marta Nollová.

A proč zrovna čeští lékaři letí učit afghánské doktory, jak transplantovat rohovku? "Letos je to přesně sto let od první transplantace na světě. A udělal ji právě český lékař," vysvětluje Martin Filipec.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...

Babiš: Příští rok mohu jít do penze, politika mi nic dobrého nepřinesla

Premiér v demisi Andrej Babiš při návštěvě Hradeckého kraje. (9. dubna 2018)

Český premiér si před studenty v rakouském Innsbrucku postěžoval, že mu politika nic dobrého nepřinesla. „Byla to...Další z rubriky

Migranti z Afriky pronikli do španělské enklávy, jeden z nich zemřel

Skupina afrických uprchlíků přelézá hraniční plot ve španělském přístavu...

Do španělské enklávy Melilla na marockém pobřeží se v neděli pokusily dostat asi tři stovky afrických migrantů. Dvěma...

Kosovo chce mít vlastní armádu. Budeme chránit své zájmy, hrozí Srbové

Kosovo slaví deset let od vyhlášení nezávislosti na Srbsku (17. února 2018)

Kosovská vláda plánuje, že by bezpečnost země mohlo v budoucnu chránit až osm tisíc vojáků. Novou armádu právě...

Zemřel muž z komanda, které za války zničilo továrnu na výrobu těžké vody

Norský hrdina Joachim Rønneberg na slavnostní ceremonii na počest velitele...

Ve věku 99 let zemřel norský hrdina z druhé světové války Joachim Rønneberg, který v roce 1943 byl účastníkem...Najdete na iDNES.cz