„Podařilo se nám je najít. Jsou v bezpečí, ale záchranná operace stále probíhá,“ řekl guvernér Narongsak Osottanakorn podle listu The Guardian kolem půlnoci místního času (v Thajsku je o pět hodin více než v Česku).
„Zatím jsme je jen našli. Naším dalším úkolem bude dostat je z jeskyně a poslat domů,“ vysvětlil guvernér, podle nějž se z jeskyně bude dále čerpat voda. Není jasné, jak dlouho budou záchranné práce ještě probíhat.
Reportér americké ABC News James Longman se od jednoho z potápěčů dozvěděl, že chlapci jsou po pobytu v podzemí zesláblí, ale nejsou v kritickém stavu. Mají za nimi doplavat doktoři a zdravotní sestry, kteří s nimi mají zůstat celou noc, aby prověřili jejich zdravotní stav. Podle Longmana je skupina zhruba 3,2 kilometrů v podzemí a záchranné práce začíná komplikovat začínající déšť.
„Pokud lékaři řeknou, že fyzicky zvládnou přesun, dostaneme je z jeskyně,“ dodal. Zatím není jasné, zda je někdo ze skupiny raněný, anebo potřebuje lékařskou pomoc, napsala agentura Reuters. Podle guvernéra posoudí lékaři zdravotní stav skupinky za čtyři hodiny.
„Naše mise stále pokračuje. Žabí muži se stále potápějí, aby na místo pomohli dopravit lékaře,“ napsalo thajské námořnictvo na svém facebookovém profilu.
Dalším krokem bude dostat hochy a trenéra z podzemí. Záchranáři se zatím nerozhodli, zda počkají, než opadne voda, anebo chlapce naučí používat potápěčské vybavení, aby mohli z jeskyně vyplavat.
Ahman Mirza, americký jeskynní záchranář na místě, má za to, že bezpečnější by bylo k hochům dopravovat zásoby a počkat na opadnutí vody, protože pokusit se dostat někoho neuvyklého potápění zatopenou jeskyní „je jednou z nejnebezpečnějších situací“.
Chlapci v jeskyni byli už dříve
Poblíž jeskyně se shromáždili nadšení příbuzní. „Zjistil jsem to z televize. Jsem šťastný tak, že to nedokážu popsat,“ řekl jeden z příbuzných televizním štábům.
Záchranáři počítali s tím, že chlapci a trenér našli útočiště před stoupající vodou na vyvýšenině v jeskyni. I toto místo nakonec povodeň zaplavila a záchranáři třináctičlennou skupinku našli až o čtyři sta metrů dále. Podle BBC znali chlapci jeskyni už z dřívějška. Jejich trenér je tam vzal na výlet před dvěma lety.
Záchranáři museli rozšířit některá místa zhruba stometrového úseku, aby tudy mohli potápěči proplavat i s vybavením. Po trase nakonec natáhli lano a rozmístili nádrže s kyslíkem.
Další týmy z jeskyně pumpovaly vodu a tu spodní odkláněly. Jiní záchranáři hledali na úbočích hory pukliny, které by se mohly rozšiřovat v šachty. Několik jich nalezli, ale dosud nevědí, kam vedou.
Thajským záchranářům během pátracích prací asistovali i čtyři britští jeskynní potápěči a několik expertů americké armády. Šestičlenný tým expertů k jeskyni vyslala i Čína a připojili se i Australané. Celkem se záchranných operací zúčastnilo přes tisíc lidí.
Jessica Taitová z amerického záchranného pomocného týmu Air Force řekla agentuře Reuters, že v průběhu pátrání museli čelit „mnoha překážkám“, ale že snaha spojila celou zemi. „Když se nad tím zamyslíte, bylo tu hodně překážek, týkajících se především živlů a ohrožení plynulé souhry různých aktivit,“ uvedla.
Thajský premiér Prayut Chan-o-cha „by rád poděkoval obrovské snaze všech mezinárodních jednotek, které přijely, aby pomáhaly thajským orgánům při zachraňování mladého fotbalového týmu, který uvízl v jeskyních v Chiang Rai,“ citoval list The Independent prohlášení kanceláře premiéra.
„Thajská vláda i thajský lid jsou vděční za tuto podporu a kooperaci. Všichni přejeme týmu bezpečné a rychlé zotavení,“ uvádí dále prohlášení.

Město Chiang Rai se nachází na severu Thajska.
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz
Dvanáct chlapců ve věku 11 až 16 let a jejich pětadvacetiletý fotbalový trenér vstoupili do jeskyně Tcham Luang Nang Non v sobotu 23. června (jak záchranáře vzburcovala matka jednoho z nich, čtěte zde). Jeskynní komplex je dlouhý zhruba deset kilometrů a Velká síň, kde se sportovci skrývali, je asi čtyři kilometry od vstupu do jeskyně.
Lidé v závalech přežili desítky dní69 dní (2010, Chile) - na povrch se dostalo 33 horníků, kteří byli zavaleni v hloubce 622 metrů v dole na měď a zlato v San José. 63 dní (2005, Pákistán, 75 000 mrtvých) - více než dva měsíce přežila v Kašmíru po zemětřesení díky pojídání zkažených potravin a dešťové vodě v troskách svého zříceného domu čtyřicetiletá žena. 27 dní (2010, Haiti, 230 000 mrtvých): z trosek zřícené budovy v haitské metropoli Port-au-Prince byl zachráněn po zemětřesení osmadvacetiletý muž. O několik dní dříve byla po 15 dnech rovněž zachráněna šestnáctiletá dívka. 25 dní (2009, Čína): ze zaplaveného dolu v jižní Číně byli zachráněni tři horníci. 16 dní (1995, Jižní Korea, 501 mrtvých): tým záchranářů vyprostil z trosek zříceného obchodního domu Sampung v Soulu devatenáctiletou dívku. 14 dní (2006; Austrálie): dva horníci byli vyproštěni ze zavaleného zlatého dolu v Beaconsfieldu, kde v těsné kleci strávili dva týdny. 10 dní (2001, Indie, 30 000 obětí): ve státě Gudžarát byli ve svém domě nalezeni dva přeživší. |