Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Fotbalový boss Starka je v potížích, hrozí mu exekuce

  12:04aktualizováno  12:04
Stát vymáhá od šéfa příbramského fotbalového klubu Jaroslava Starky téměř padesát milionů korun za dvě směnky, které podepsal uprchlému Radovanu Krejčířovi. "Takový balík Starka dohromady nedá. Je to řízená ekonomická likvidace," říká jeho advokát Julius Kramarič.

Jaroslav Starka | foto: iDNES.cz

Starkovi vážně hrozí, že bude muset zaplatit přes 47 milionů za dvě směnky, které policie našla ve vile uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře v červnu 2006. Jedna byla na 44 milionů, druhá na 3,2 milionu korun.

Peníze od něj vymáhá Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Zaplacení nižší částky Starkovi nařídil Vrchní soud v Praze v březnu.

Rozsudek není písemně

Dosud však nevypracoval písemné znění rozsudku a bez toho není pravomocný. Tím se všechno zdržuje. "Vyzvali jsme soud, aby tak učinil," řekla mluvčí úřadu Jana Rennerová.

Krátce před vynesením tohoto rozsudku požádal úřad o navýšení Starkova dluhu vůči státu i o částku na druhé směnce, tedy o 44 milionů.

"Zabýváme se tím úměrně závažnosti kauzy. Předpokládám, že příští týden bude o souhlasu vymáhání směnek rozhodnuto," řekla MF DNES Martina Lhotáková, mluvčí Městského soudu v Praze, který rozhoduje v první instanci.

Jaroslav Starka závazky neuznává. "Chtěli jsme s Radkem udělat obchod. Sešlo z toho. Krejčíř samozřejmě ví, že mi ty peníze nepůjčil,“ řekl už dříve Lidovým novinám. Od té doby se ke kauze vyjadřuje jen přes svého advokáta Julia Kramariče.

Ten už se proti rozsudku dovolal k Nejvyššímu soudu. "Kdyby ty peníze po mém klientovi vymáhali, tak nikdy v životě takový balík dohromady nedá, nikdy. To je naprosto nesmyslná, řízená ekonomická likvidace," řekl včera Kramarič MF DNES.

ÚZSVM je rozhodnut z podnikatele peníze dostat. Podle mluvčí Jany Rennerové Starkovi hrozí exekuce, kterou musí nařídit příbramský soud.

Ten vyčkává. "V tomto případě neexistuje obdobný případ z minulosti. Pokud by byla exekuce vykonána a poté Nejvyšší soud právníkovi pana Starky vyhověl, stát by musel zaplatit škodu," zamýšlí se Rennerová nad tím, proč soud váhá s nařízením exekuce.

I kdyby Nejvyšší soud rozhodl ve Starkův neprospěch, Kramarič se nemíní vzdát. "V tomto případě nebyly vyčerpány všechny možnosti. Zákon nám umožňuje podat dovolání k Ústavnímu soudu a v případě neúspěchu se obrátit na soud ve Štrasburku."

Starkův advokát: Padesát milionů v hotovosti? To jsem nikdy neviděl

Můžete se vyjádřit k nařízení zaplatit Krejčířovy směnky?
Je tam rozhodnutí soudu, proti tomu jsme podali dovolání. Dokud ho nebudu mít, tak to komentovat nebudu. V tomto případě nebyly vyčerpány všechny možnosti. Zákon nám umožňuje podat dovolání k Ústavnímu soudu a v případě neúspěchu se obrátit na soud ve Štrasburku. Až pak se milerád vyjádřím a řeknu, že buď, bohužel, právo bylo na straně pana Krejčíře, nebo se vyjádřím tak, že jsem rád, že právu bylo učiněno za dost a ukázala se pravda, kterou celou dobu proklamujeme.

Má Jaroslav Starka na zaplacení směnek?
Kdyby ty peníze po Starkovi vymáhali, tak nikdy v životě takový balík dohromady nedá, nikdy. To je naprosto nesmyslná, řízená ekonomická likvidace. Znám jeho majetkové poměry, prodejem domu, auta by 50 milionů neudělal.

Proč se k tomu nevyjádří i Radovan Krejčíř? Evidentně jste s ním v kontaktu.
O věrohodnosti Radovana Krejčíře svědčí informace o něm z poslední doby. Jeden člověk, který se pohyboval v jeho blízkosti, německý podnikatel, zmizel. Druhý je mrtvý.

Váš klient směnky signoval, ale transakce se neuskutečnila?
Zajímalo by mě také, jak by reagoval váš peněžní ústav, kdyby vám na účet přišlo 50 milionů korun. Ten by takovou transakci přece musel hlásit České národní bance, která by ji zkoumala. V životě už jsem viděl hodně peněz, ale padesát milionů jsem v hotovosti ještě neviděl. Ty peníze nikdy neprošly žádným účetnictvím.

Co si o té kauze myslíte?
Vadí mi jednostranné informování médii o této věci a považuji to za nekorektní a nehezký hon na mého klienta. Proč nikdo nenapsal, že směnky byly ve skutečnosti tři? Ale policie ty směnky tak dlouho držela ve svých trezorech, až byla jedna promlčena. Stát tím přišel o dvacet milionů korun.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Začátek týdne bude větrný a teplý, ochlazovat se opět začne od středy

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...

Opilý muž stopoval v noci uprostřed dálnice D46, srazilo ho auto

Zastavit stopaři se řidičce jedoucí ze Svitav do Litomyšle nevyplatilo....

Šestačtyřicetiletého muže srazilo v sobotu časně ráno na dálnici D46 na Prostějovsku osobní auto. Muž v tmavém oblečení...

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...Najdete na iDNES.cz