Martin Knetig

Martin Knetig | foto: archiv MF DNES

Fond se měl stát trafikou pro spolehlivé a věrné i dolem na miliardy

  • 1864
Případ korupční kauzy kolem ministra Drobila ukázal, jak Státní fond životního prostředí fungoval coby dojná kráva. Princip byl jednoduchý: obsadit klíčová místa spolehlivými lidmi, nad nimiž si lze v případě problémů umýt ruce. A pak "vygradovat", jak říkal poradce Martin Knetig, miliardu.

Státní fond životního prostředí měl pro některé politiky dvě zásadní funkce. Podle Martina Knetiga, poradce ministra Pavla Drobila, z něj chtěli čerpat peníze na ministrovu kariéru a ODS. A teď se ukazuje, že vedení strany přes fond chtělo také živit své věrné.

Ekonomickým náměstkem fondu se měl stát exstarosta Chropyně Radovan Macháček (ODS). Sám přiznává, že místo mu měl zajistit premiér Petr Nečas. Třebaže s tím ředitel fondu nesouhlasil.

PORADCE NEZNÁ ŠÉFA

"Svého šéfa Dušana Fibingra jsem nikdy neviděl," říká jeho nastupující poradce Vít Ruprich.

"S panem premiérem se dlouhodobě známe a jsme z jednoho regionu, požádal mě, jestli bych s ním nechtěl spolupracovat i v Praze, zda bych se nezhostil role náměstka na fondu životního prostředí," říká Macháček.

Podobné to je i s placeným poradcem fondu Vítem Ruprichem, bývalým náměstkem moravskoslezského hejtmana. "Pana Rupricha navrhoval pan ministr," prozradil Dušan Fibingr, první náměstek fondu. "Fibingra neznám, nikdy jsem ho neviděl," prozradil Ruprich, který je přitom jeho placeným poradcem.

Uzavření poradenských smluv a obsazení postu náměstka na Státním fondu životního prostředí byly podle Libora Michálka jedny z prvních úkolů, které dostal od Drobilova poradce Martina Knetiga. Michálek tvrdí, že právě Knetig ho úkoloval. Proto si Michálek nahrával vzájemné rozhovory. Aby měl důkazy o nestandardních krocích.

Nesmíme to paralyzovat, jinak se Langer dohodne jinde

"Nesmí to skončit ve stavu, že to vlastně paralyzujem... v první fázi ztratím kredit já, protože to nebude schopen dodržet, a Ivan Langer se prostě (dohodne) s jinejma lidma. Jde o to, že nikdo z těch lidí nemá dosud podepsanou smlouvu," domlouvá Knetig na skryté nahrávce Michálkovi. Co tím chtěl říci?

"Pan Knetig hodně tlačil na jmenování pana Macháčka náměstkem, a abych podepsal smlouvu pro pana Rupricha," vzpomíná dnes Michálek. Fakt, že by se premiér zajímal o to, kdo bude ve fondu na pozici náměstka, je pozoruhodný. Premiér na dotaz MF DNES neodpověděl, nereagoval ani Drobil.

Exstarosta Chropyně Radovan Macháček (ODS) s nástupem do funkce počítá. "Měl bych nastoupit 3. ledna," říká. Z rovnováhy ho nevyvedl ani fakt, že 12. listopadu šéf fondu Michálek veřejně prohlásil, že o něj nestojí. "Vím o tom, ale to prý bylo nějaké nedorozumění," říká Macháček.

Osud poradce Rupricha je podobný. Tvrdí, že zná pouze ministra Pavla Drobila. Proč se však stal placeným poradcem na fondu životního prostředí a jak chce radit lidem, které nikdy neviděl? "Nevím, jak to v této sféře chodí. Nabídl jsem služby panu ministrovi," říká Ruprich.

Už za dva týdny z něj bude poradce, který nikdy v životě neviděl svého zaměstnavatele.

Návod, jak zmanipulovat soutěž

Druhým způsobem, jak vysát peníze z fondu, je výběrové řízení. Ze slov Drobilova poradce Martina Knetiga, která jsou na skrytých nahrávkách, i svědectví odvolaného šéfa fondu životního prostředí Libora Michálka plyne, že Drobilovi lidé na fondu chtěli zmanipulovat nejméně tři soutěže.

První příležitost byla nasnadě. Fond životního prostředí, kterým proteče asi 20 miliard korun ročně, si volné prostředky ukládá u bank. A právě to je podle podle Drobilova poradce Martina Knetiga ideální příležitost, jak si ulít nějaké to procento.

Princip je jednoduchý: oslovit konkrétní banku a slíbit, že fond za určitý obnos uloží peníze zrovna u ní. Jenže kdo má tuhle "špinavou práci" dělat? Fond je státní úřad, kde se každý e-mail či pošta automaticky zaznamenává.

Knetig na nahrávce objasňuje, že ideální je zvenčí najatý, "nezávislý" finanční poradce. Když banky pošlou nabídky, poradce může zpětně nějakou oslovit a nabídnout, že jí za provizi umožní podat druhou nabídku, s kterou banka soutěž vyhraje.

Jak si umýt ruce

SVÉST TO NA PORADCE

"Tohle nemůžem chtít po tobě, nemůžem to chtít po nikom z fondu. To musí chtít ten poradce, a pokud u té věty bude jakejkoli problém, tak to musí padnout na hlavu toho poradce," vysvětloval Knetig Michálkovi.

Knetig důmyslný systém na schůzce s Michálkem popsal takto: "Pokud má to výběrový řízení nějak proběhnout, tak to musí dělat finanční poradce. Pokud se ty nabídky (bank) budou soustředit přímo u fondu, může se stát, že ty najednou zjistíš propočtem z toho, co tam přišlo, že pokud to někdo o jednu desetinu nezvedne, tak to neudělá. Tohle nemůžem chtít po tobě, nemůžem to chtít po nikom z fondu. To musí chtít ten poradce, a pokud u té věty bude jakejkoli problém, tak to musí padnout na hlavu toho poradce, to nemůže udělat nikdo z fondu."

Přeloženo: Kdyby někdo na korupci upozornil, vedení fondu vyhodí finančního poradce, prohlásí, že je jeho chováním šokováno, a umyje si nad věcí ruce.

Co čert nechtěl, náměstek fondu Dušan Fibingr tohle železné pravidlo podle svědectví Michálka porušil. Oslovil Komerční banku přímo.

"Od mého bývalého kolegy, který v bance působí, jsem se dozvěděl, že ho pan Fibingr oslovil a říkal mu, že je schopný deponovat významnou částku cca 5 miliard korun a že se očekává, že banka bude sponzorovat nějaké aktivity," říká Michálek. Jeho slova na skryté nahrávce potvrzuje i Knetig.

Drobil byl vyděšenej. Ten Dušan to udělal blbě

Mimochodem, o celém procesu podle něj věděl i ministr. "Pavel (Drobil) i já jsem byl jakoby vyděšenej ze situace, která nastala s tím Dušanem, kterej to samozřejmě udělal blbě, a to jsem si s ním jasně vykomunikoval, kdy jsem mu řekl, že žádný z těchhle lidí u sebe nechci vidět...". Fibingr rozhodně popírá, že by si v Komerční bance říkal o procenta.

"Zdůrazňujeme, že Komerční banka jedná vždy v souladu s právními předpisy a etickými pravidly, a dále se k tomu vyjadřovat nebudeme," říká mluvčí banky Monika Klucová.

NOVÁ ZAKÁZKA

"Po mém nástupu bylo požadováno, abych zrušil zakázku na poradenství za 30 milionů korun. Nová zakázka měla být za 80 milionů s tím, že kritéria, která jsou připravena v zadávací dokumentaci, jednoznačně zvýhodňují firmu KPMG," řekl Michálek.

Kromě licitování o peníze z úroků lze fond při výběrových řízeních "podojit" i jinak. "Po mém nástupu bylo požadováno, abych zrušil zakázku na poradenství za 30 milionů korun. Nová zakázka měla být za 80 milionů s tím, že kritéria, která jsou připravena v zadávací dokumentaci, jednoznačně zvýhodňují firmu KPMG. Příprava zakázky věcně spadala do působnosti prvního náměstka Dušana Fibingra," říká Michálek.

"O žádných zmanipulovaných řízeních nevíme," říká mluvčí KPMG Kateřina Konečná.

Mimochodem, právě s tlaky okolo této zakázky Michálek informoval ministra Pavla Drobila. Ten mu odpověděl, že se takovou "blbostí" nebude zabývat, a doporučil mu buď zajít na policii, nebo důkazy zničit. Pak nabídl Michálkovi kariérní postup.

Dalším případem, o kterém se mluvilo, byla obří zakázka na rekonstrukci pražské čistírny odpadních vod. Podle Michálka z ní mělo jít 500 milionů korun na financování ODS.

Budeme vést debatu, že jim potřebuju dát miliardu navíc

Na schůzce 26. října Martin Knetig Michálkovi vysvětluje, že je třeba udělat z vyvádění peněz na financování ODS systém. "Při vypisování všech těch věcí je to něco (manipulování na fondu - pozn. red.), co je fakt napadnutelný. Za rok za dva budeme vést debatu o tom, že to potřebuju prostě zvednout tak, abych jim tam dal miliardu navíc, tak se budeme bavit o tom, jestli to riziko je skutečný, nebo neskutečný, anebo jestli to prostě vygradovat na něčem jiným někde," popisuje Knetig.

Když se Michálek brání, Knetig začne naléhat: "Začínám se dostávat do situace, že nebudu schopen plnit svoje zálohy, respektive nebudu schopen Pavlovi (Drobilovi) vytvářet finanční zázemí, který ho víceméně bude držet. Pokud se to stane, poškodí to samozřejmě Pavla, ale pro mě jediná možná věc je se z toho celýho procesu stáhnout nebo se věnovat fondům dál, ale s významným oslabením. S tím, že tam už definitivně zůstává škraloup toho, že když už jsem se rozhodl na tuhle cestu vydat, tak že jsem ji nezvládl... Poté, co jsem dostal důvěru z nejvyšších míst. Já jsem z toho fakt jako celkově smutnej, z toho, co se děje..." shrnuje Knetig.

O CO V KAUZE JDE

MF DNES zveřejnila nahrávku, na které poradce ministra životního prostředí Martin Knetig mluví s bývalým šéfem Státního fondu životního prostředí Liborem Michálkem. Knetig Michálkovi popisuje, jak zmanipulovat veřejné zakázky a vyvést z fondu peníze na financování kariéry ministra Pavla Drobila a ODS.

Na další nahrávce ministr Pavel Drobil přesvědčuje Michálka, aby důkaz (první nahrávku) předal policii nebo zničil. Poté mu nabídl místo ministerského náměstka.

O Michálkově podezření ohledně zakázek věděl také premiér Petr Nečas. Ministr Drobil rezignoval, ještě předtím však odvolal z vedení fondu Michálka. Věcí se zabývá protikorupční policie.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue