Předsedou volebního výboru do Rady České televize je Martin Komárek (ANO).

Předsedou volebního výboru do Rady České televize je Martin Komárek (ANO). | foto: Petr Topič, MAFRA

Víme, koho politici tlačí do Rady ČT a ČRo, tvrdili filmaři. Trefili se

  • 28
Z deseti jmen sedm trefili. Řeč je o seznamu Českého filmového a televizního svazu a užším výběru kandidátů do Rady České televize a Českého rozhlasu. Svaz předem zveřejnil jména části kandidátů s tím, že do užšího výběru je tlačí ČSSD a lidovci. Většinu z nich politici pak skutečně zvolili. Že by šlo o politický handl, ale poslanci odmítají.

Poslanci volebního výboru ve středu v tajné volbě vybrali 27 jmen ze zhruba 60. Sněmovna z nich zvolí šest nových členů Rady České televize a tři členy Rady Českého rozhlasu (více o výsledku hlasování poslanců výboru čtěte zde).

V čase, kdy bylo středeční jednání volebního výboru zahájeno, poslal Český svaz filmové a televizní tvorby (FITES) jeho členům e-mail, ve kterém tvrdí, že volba členů rad veřejnoprávních médií se stala opět politickým handlem, byť politici z výboru opakovaně deklarovali, že tomu tak nebude.

"Nechceme věřit, že KDU-ČSL prosazuje do Rady ČRo Jiřího Floriana a do Rady ČT Jaromíra Talíře výměnou za podporu jmen, která preferuje ČSSD. Tedy do Rady ČRo Marka Švába, Hanu Dohnálkovou a Václava Chalupu. Do rady ČT Ivanu Levou, Michaela Hausera, Richarda Hindlse, Hanu Moučkovou a Vratislava Dostála," stojí v e-mailu rozeslaném FITES (celý jej najdete zde).

FITES

Český filmový a televizní svaz sdružuje bezmála 600 audiovizuálních tvůrců. Tedy zejména režiséry, producenty nebo produkční. Svaz vede dokumentaristka Olga Sommerová. FITES byl ustaven v roce 1965, o pět let později zanikl a po listopadu 1989 byl postupně obnoven. Svaz uděluje ceny v dabingu či ceny Trilobit za původní filmovou a televizní tvorbu.

Stejná jména doputovala v úterý také do redakce iDNES.cz.

Z jmen, které FITES uvedl ještě před hlasováním členů volebního výboru, se do užšího výběru nakonec nedostali tři kandidáti, a to Jiří Florian, Jaromír Talíř a Marek Šváb. Dalších sedm jmenovaných politici zvolili. Kromě nich do užšího výběru poslali dalších 20 lidí.

Politické dohody neexistují, tvrdí poslanci

Politici odmítají, že by za shodou v seznamu a jejich volbou stály zákulisní dohody.

"Žádný seznam ČSSD neexistuje, čestné slovo. Nebyla ani žádná stranická schůzka, na které bychom byli instruováni," řekl iDNES.cz Vítězslav Jandák, místopředseda volebního výboru a poslanec ČSSD.

Další člen výboru a poslanec ČSSD Jan Chvojka připustil, že mezi jmény jsou také kandidáti, které preferoval. "Že by ale bylo nějaké stranické zadání, tak to nebylo," dodal Chvojka.

Podobně hovoří i exministr Tomáš Jan Podivínský, poslanec za lidovce. "Jsou to spekulace. Pan Florián a pan Talíř zvoleni nebyli, takže takové dohody nejsou," řekl iDNES.cz Podivínský.

Užší výběr kandidátů

  • Seznam, který před hlasováním rozeslal FITES

Jiří Florian, Jaromír Talíř, Marek Šváb, Hana Dohnálková, Václav Chalupa, Ivana Levá, Michael Hauser, Richard Hindls, Hana Moučková, Vratislav Dostál

Seznam kandidátů, které vybrali poslanci volebního výboru a ze kterých bude volit Sněmovna členy rad

Jan Bednář, Luboš Beniak, Vratislav Dostál, Václav Dvořák, Richard Hindls, Zdeňka Hůlová, Vladimír Kuba, Dušan Kukal, Ivana Levá, Milena Macková, Hana Moučková , Petr Oslzlý, Petra Procházková-Paikaová, Roman Prorok, Karel Zýka, Ivan Douda, Daniel Váňa, Michael Hauser, Hana Dohnálková, Mikoláš Chadima, Václav Chalupa, Lenka Procházková, Jiří Vejvoda., Miloš Rejchrt, Oldřich Šesták, Jan Krůta, Pavel Hekela

Pozn.: Tučně jsou vyznačena jména, která se shodují.

Snad poprvé v historii jsme se nedohodli, dušují se poslanci

Jak si tedy vysvětlují, že FITES se předem trefil u sedmi jmen z deseti, když volba probíhala z 60 kandidátů?

"Jsou to kvalitní kandidáti, proto se tam dostali," uvedl Chvojka. "Někdo tato jména mohl třeba zaslechnout od někoho z vedení strany, ale žádná dohoda na nich nebyla. Myslím, že to bylo možná i poprvé v historii volebního výboru, kdy se stalo, že žádná širší dohoda nevznikla," dodal Chvojka. "Kdyby byla nějaká širší dohoda, šla by do užšího výběru všechna jména, která FITES uvedl. A nevolili bychom kandidáty čtyři hodiny," dodal.

Středeční volba skutečně skončila po čtyřech hodinách. Na začátku se poslanci přeli, jakým způsobem budou volit, volbu zdrželo i počítání hlasů, protože každý z poslanců v ní mohl dát až 27 hlasů.

"Nezastírám, že dříve se politické nominace dělaly, a nevylučuji, že ČSSD při politických jednáních preferovala určitá jména a sdělila je koaličním partnerům i opozici. Řekl bych ale, že šlo o volbu jednotlivců. A pokud doporučení existovalo, bylo na každém a jeho svědomí, zda se jím bude řídit," uvedl předseda volebního výboru, poslanec ANO Martin Komárek.

"Lidé, o kterých se bavíme, až na jednu výjimku, kterou nebudu jmenovat, zapůsobili velmi dobře u ústních slyšení, nebo mají úctyhodné životopisy. V tomto směru bych se jejich zvolení nedivil ani bez spekulací o nějakém seznamu," dodal Komárek.

Ve volebním výboru zasedá 15 poslanců. Z toho za ANO jsou čtyři z nich, za sociální demokracii čtyři, po dvou poslancích má ve výboru komunistická strana a TOP 09. Jeden poslanec je z ODS, jeden z Úsvitu a jeden za lidovce. Na středečním jednání výboru chyběli Roman Sklenák (ČSSD) a Jaroslav Holík (Úsvit).

Nový předseda RRTV je z ČSSD

Personálie se ve středu řešili shodou náhod také členové Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). Ta si na své schůzi zvolila jako předsedu režiséra a uměleckého ředitele Komorní scény Aréna v Ostravě Ivana Krejčího.

"Byl zvolen ve středu na běžném jednání," řekl iDNES.cz místopředseda RRTV Milan Bouška.

Krejčí je člen ČSSD. V minulosti byl stínovým ministrem kultury a jak připomíná Mediář.cz působil také jako oblastní volební manažer ČSSD a asistent Lubomíra Zaorálka.

Krejčí nahradil Kateřinu Kalistovou. Ta odešla z funkce předsedkyně na ministerstvo kultury, kde je první náměstkyní ministra Daniela Hermana. Zároveň zůstává řadovou členkou RRTV.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video