Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Fischerův kabinet nechá vyrovnání s církvemi příští vládě

  11:29aktualizováno  11:29
Kabinet Jana Fischera nebude řešit majetkové vypořádání státu s církví. Kvůli omezenému mandátu přenechá řešení dlouhodobých problémů až nové vládě. Podle premiéra je však škoda, že připravený kompromisní návrh nakonec spadl pod stůl, řekl po schůzce se zástupci církví působících v Česku.

Premiér Fischer po setkání se zástupci církví. (27. května 2009) - Jednání s premiérem se zúčastnili (zleva) předseda Federace židovských obcí Jiří Daníček, předseda Ekumenické rady církví Pavel Černý a předseda České biskupské konference Jan Graubner. | foto: ČTK

"Nemáme možnost řešit nějaké podstatné záležitosti, které potřebují dlouhý čas," podotkl po schůzce předseda České biskupské konference Jan Graubner.

Fischer poznamenal, že jeho vláda s omezeným mandátem nebude přicházet s podstatným řešením majetkového vyrovnání s církvemi. "Tam bude potřeba počkat až po volbách, až bude politicky komponovaná vláda," vysvětlil s tím, že doufá v politickou vůli k řešení.

Předchozí kabinet chtěl vrátit církvím zhruba třetinu majetku zabaveného po roce 1948 církevním řádům, zbytek měla nahradit finanční částka ve výši 83 miliard korun. I s úrokem by částka za šedesát let činila asi 270 miliard korun, což setkalo s rozporuplnými reakcemi veřejnosti i některých politiků.

Loni proto vznikla parlamentní komise, která nakonec poslancům doporučila návrh zákona odmítnout. Také vyzvala vládu, aby s církvemi zahájila nové kolo jednání. Návrh zákona si zřejmě bude muset počkat na výsledek podzimních voleb do Sněmovny. - čtěte Církevní restituce skončily v komisi krachem, rozhodl opět hlas Tlustého

Fischer jej ale pokládá za výsledek dlouhodobě formované debaty a kompromisu. "Že zákon neprošel, samozřejmě považuji za škodu nebo za problém. Ale je jistě možné se k němu později vrátit," podotkl.

Graubner varoval, že s plynoucím časem a měnícími se okolnostmi bude možná potřeba znovu otevřít některé už dojednané věci. Parlamentní komise však podle něj došla k závěru, že církve mohly žádat až třikrát více, než nakonec žádaly. Postoj církví označil za snahu o kompromis a poznamenal, že ze strany státu očekává podobně vstřícný postoj.

Diskutovalo se o extremismu i předsednictví

Fischer zdůraznil, že velký prostor byl dnes věnován také problematice extremismu. "Tam je role a zapojení církví velmi významná a církve mohou být dobrým partnerem v hledání toho, abychom tuto velmi zlou vlnu zastavili," podotkl.

Církve a náboženské společnosti považuje přes statistiky ukazující na velkou sekularizovanost české veřejnosti za velmi významný prvek společenského života. "Osvědčuje se právě v kritičtějších situacích, v době krize," vysvětlil premiér.

Předseda Ekumenické rady církví Pavel Černý zdůraznil, že církve chtějí s vládou spolupracovat i v otázce dokončení českého předsednictví v Evropské unii. "Církve se angažovaly v otázce hodnot, etické orientace. Chceme rozvíjet další projekty," podotkl.

Předseda Federace židovské obce Jiří Daníček Fischera informoval o situaci židovské pospolitosti v Česku. "Vyslovil jsem naději, že ani tato vláda nebude zasahovat do vnitřních záležitostí židovských obcí a židovské federace," poznamenal.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Fake news zneužívá Ovčáček i Babiš, tvrdí nová publikace o tomto fenoménu

Publikace Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! vznikla...

Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Tímto záměrně přepjatým titulem se honosí publikace, která...

Tisíce lidí nevědí, že jejich zdravotní kartu po lékařích převzal úřad

(Ilustrační snímek)

Hromadné zavírání ordinací kvůli e-receptům se nekoná. Přesto si tisíce lidí musí najít nového lékaře a nevědí, že...

Klenoty první den viděly asi tři tisíce lidí, čekalo se necelou hodinu

České korunovační klenoty

Výstavu korunovačních klenotů ve Vladislavském sále Pražského hradu první den vidělo 3 124 lidí, řekl Jakub Tichý z...

Najdete na iDNES.cz